5. mar 2025 o 10:30

Koľko trvá predpestovať priesady jednotlivých plodín?

Vyšlo marcové číslo Doma v záhrade.

(zdroj: redakcia)
Písmo: |
diskusia

V marcovom čísleDoma v záhrade si prečítate


Ondřej Dovala: Biologické princípy rezu ovocných stromov – esencia z praktického kurzu
Reportáž: Čo je nové U Klačkov a čo U Harušťákov?
Ktoré dreviny a byliny sú najúčinnejšie pri čistení ovzdušia?
Manuál na výrobu rôznych typov vtáčích búdok od expertov z SOS/BirdLife Slovensko
Recepty: Začnite jar sirupom a polievkou zo zádušníka brečtanovitého

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Marcové Doma v záhrade kúpite v novinovom stánku len za 1,50 eura.
Marcové Doma v záhrade kúpite v novinovom stánku len za 1,50 eura. (zdroj: redakcia)

Editoriál


„Oznamujú vtáci piesňami, že už v sadoch znova blúdiť sa dá,“ napísal približne pred 850 rokmi, minnesänger Henric van Veldeke. Jeho vyobrazenie sa dochovalo v Codexe Manesse a vy ho nájdete na našej marcovej titulke. Z diela van Veldekeho sa zachovali dva veršované eposy a dvadsaťpäť ľúbostných básní, ktoré do slovenčiny prebásnil Ľubomír Feldek.
Nech sa svet za ten čas akokoľvek zmenil, dôležité veci sa nezmenili vôbec. Kvitnutie liesok a vŕb je v plnom prúde a vtáci nám opäť oznamujú piesňami, že zima za sebou zatvára dvere. Podľa toho, ako sa ozýva vtáčí spev pred svitaním, môžeme si teraz nastavovať hodinky.
O pol piatej ráno začne spievať slávik i žltochvost, desať minút pred piatou červienka aj sýkorka veľká. O piatej spustí svoje serenády drozd čierny. Päť minút po piatej sa pridá oriešok. Päť minút nato strnádka i kukučka. Zelienka si rada pospí, ozve sa až desať minút pred šiestou. Odkiaľ poznajú ranné vtáčky presný čas?
My záhradkári kľúčové okamihy a záhradkárske termíny sledujeme podľa fenologických znamení. Podľa silnejúceho spevu vtáctva, prvých ťarbavých preletov čmeliakov a včiel, podľa kŕkania žiab, podľa rozkvitania mandlí, broskýň a marhúľ.
V ďalekosiahlejších plánoch nás 20. marca podporí jarná rovnodennosť. Vedeli ste, že vrabce majú svoj medzinárodný deň? Zhodou okolností tiež pripadá na ten istý dátum. A v neposlednom rade sa v prvý jarný deň v stánkoch objaví aj naša obľúbená ročenka. Základné informácie aj s krátkym nahliadnutím do obsahu nájdete na stranách číslo 3 a 24.
V marcovom – v prvom tohoročnom jarnom čísle sa Zuzana Paulo Lackovičová a Štefan Benko z SOS/Birdlife Slovensko zamerali na vtáčky v čase hniezdenia. Na Slovensku v tomto čase u nás zahniezdia milióny vtáčích párov.
Nejde len o vyvešiavanie vtáčích búdok pre ne, ale aj o správne rozmery a výšku, v ktorej ich zavesíme. Napríklad pre kavky bude najvhodnejšia výška 10 – 15 metrov nad zemou. Do všetkého, čo len vzdialene pripomína búdku, sa ochotne a s radosťou nasťahuje sýkorka veľká. Takisto veľmi rád zahniezdi v búdkach aj vrabec, ktorý obsadzuje aj hniezda belorítok a ktorého môžeme vyvesovaním búdok doslova zachrániť. Žltochvost vysoko v horách obýva skalné steny, no v nížinách je silne naviazaný na ľudské obydlia. Dudok vyžaduje priestrannú búdku, lebo jeho mláďatá sú rôzne veľké – od maličkých až po odrastené. Búdky pre neho vyvešiavajme nízko – stačí aj meter nad zemou – tie umiestnené vyššie by obsadili ešte pred jeho príletom škorce.
Veríme, že vás potešíme aj ďalšími príspevkami marcového čísla. Dozviete sa z nich veľa praktických vecí o výsadbe, reze ovocných stromov, ale aj o tom, čo je nové u Harušťákov a aký štýl života je na Zemi najrozšírenejší.
Prajeme vám príjemné marcové počasie, slnečné dni, noci s tichými dažďami a krásnu jar.

diskusia

Rastliny

Ilustračné foto.

Hubári robia stále rovnakú chybu. Mykológ vysvetľuje, prečo môže skončiť otravou

Odborníci vyvracajú hubárske mýty

TASR
Ilustračná snímka.

Klimatická kríza pomaly mení lesy na Slovensku, varujú vedci zo SAV

Dlhé obdobia bez zrážok, tropické teploty a čoraz častejšie vlny horúčav začínajú byť štandard.

TASR
Ilustračné foto.

Odlesňovanie amazonského pralesa v Brazílii bolo najnižšie za posledné roky

Prezident prisľúbil, že do roku 2030 skoncuje s nelegálnym odlesňovaním.

TASR
Súvisiace témy: Dom a záhrada, Biológia
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo SME.sk

V Očistci zaznelo kľúčové svedectvo. Slobodník potvrdil existenciu zločineckej skupiny v polícii

V Očistci zaznelo kľúčové svedectvo. Slobodník potvrdil existenciu zločineckej skupiny v polícii

Výsluch spolupracujúceho obvineného bude pokračovať aj v ďalších dňoch.

a 1 ďalší 56
Prvá tohtoročná obeť. Po páde Happy Travel končí ďalšia cestovná kancelária

Prvá tohtoročná obeť. Po páde Happy Travel končí ďalšia cestovná kancelária

Dôvodom je údajne rast cien nákladov a geopolitické napätie.

4
Dámsky gambit mu nevyšiel. Magyarova favoritka prezidentský post odmietla
11
Bol som na maďarskom festivale (píše Samo Marec)

Bol som na maďarskom festivale (píše Samo Marec)

Prečo Slovensko potrebuje Alianciu v parlamente?

21