Štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií ukazujú, že vo vekovej skupine 45 až 59 rokov je u mužov riziko zlyhania srdca až trikrát vyššie než u žien.
Srdcovo-cievne ochorenia už dávno netrápia len starších ľudí, čoraz častejšie sa s nimi stretávajú aj mladšie ročníky. Za týmto negatívnym trendom stojí najmä sedavý spôsob života, nezdravá strava, stres a škodlivé návyky. Mnohí ľudia navyše nevenujú pozornosť ani varovným signálom. Ťažkosti s dýchaním, kolísavý krvný tlak, nepravidelný pulz či celková slabosť môžu byť prejavom srdcovej arytmie, ktorá pri zanedbanej liečbe vedie k závažným zdravotným komplikáciám.
Kedy treba zbystriť a začať včas riešiť problém? Aké obmedzenia prináša život so strojčekom na srdci? A ako môžete podporiť zdravie svojho srdca, aby vám dobre slúžilo dlhé roky? Odpovede aj na tieto otázky prináša všeobecná lekárka Katarína Horváthová.
Muži ťahajú za kratší koniec
Srdcové zlyhanie si pohlavie nevyberá. Najnovšie údaje Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) však ukazujú, že vo vekovej skupine 45 až 59 rokov je u mužov riziko zlyhania srdca až trikrát vyššie než u žien. Dôvod? „Počas plodného veku sú ženy chránené estrogénmi, ktoré pozitívne ovplyvňujú kardiovaskulárny systém. To vysvetľuje, prečo je do 55. roku života úmrtnosť mužov na srdcovo-cievne ochorenia niekoľkonásobne vyššia,“ vysvetľuje lekárka Horváthová. Situácia sa mení s príchodom menopauzy. „Po 65. roku života sa riziko medzi pohlaviami vyrovnáva, pretože ženy strácajú hormonálnu ochranu,“ dopĺňa.
Okrem biologických faktorov však zohráva u mužov významnú úlohu ich životný štýl. Dlhodobý pracovný stres a psychické vypätie vedú k zvýšenému uvoľňovaniu niektorých hormónov, najmä adrenalínu a kortizolu. To má negatívny vplyv na ich srdcovo-cievny systém. „Tento mechanizmus môže viesť k zvýšenému krvnému tlaku, nepravidelnému srdcovému rytmu či dokonca infarktu,“ dodáva lekárka Horváthová.
Až 30 percent pacientov netuší o srdcovej arytmii
Fibrilácia predsiení je najčastejšia srdcová arytmia, pri ktorej predsiene hornej dutiny srdca bijú veľmi rýchlo a nekoordinovane. Charakteristickým prejavom je nepravidelný a chaotický tlkot srdca. Ochorenie je zákerné najmä v tom, že takmer až 30 percent pacientov nepociťuje žiadne príznaky a lekár im túto diagnózu zistí až v momente, keď utrpia cievnu mozgovú príhodu.
„Najväčším problémom pri fibrilácii predsiení je vznik krvných zrazenín,“ vysvetľuje lekárka Katarína Horváthová. „Keďže srdcová predsieň sa pri tomto ochorení len chaoticky chveje namiesto toho, aby sa správne sťahovala, krv v nej neprúdi plynulo, ale sa hromadí. A kde krv stojí, tam sa môžu vytvoriť zrazeniny,“ pričom dodáva, že keď sa zrazenina odtrhne, môže upchať v mozgu cievu, čo vedie k cievnej mozgovej príhode.
Život so strojčekom na srdci
Hoci sa fibrilácia predsiení nedá vždy úplne vyliečiť, existuje viacero spôsobov, ako ju kontrolovať a obmedziť riziko vzniku možných komplikácií. Za neinvazívnu formu liečby sa považuje podávanie liekov. Tie bránia vzniku krvných zrazenín (trombov) a kontrolujú frekvenciu srdcovej činnosti. Ak lieky nestačia, prichádzajú na rad invazívne zákroky, a to elektroverzia kontrolovaným výbojom na prirodzený rytmus či katetrizačná ablácia na prerušenie patologického elektrického signálu. Pri závažnejších komorových arytmiách sa používa implantácia kardiostimulátora alebo defibrilátora. Ide o pomerne jednoduchý chirurgický zákrok. „Pod röntgenovou kontrolou lekári zvyčajne zavádzajú elektródy cez podkľúčkovú žilu priamo do dutín srdca a napoja ich na generátor. Ten sa následne uloží do podkožnej kapsy na prednej strane hrudníka. Po úspešnom zavedení sa prístroj dôkladne otestuje a nastaví tak, aby plnil správne svoju funkciu,“ opisuje lekárka postup zákroku.
Pacienti s kardiostimulátorom alebo defibrilátorom môžu viesť takmer normálny život, no musia dodržiavať isté pravidlá. „Každý pacient dostane identifikačnú kartu prístroja, ktorú by mal mať vždy pri sebe, a rovnako aj zoznam liekov, ktoré užíva,“ dopĺňa Katarína Horváthová, pričom zdôrazňuje, že je dôležité, aby o implantovanom zariadení vedeli blízki aj zdravotníci, najmä pred chirurgickými zákrokmi. Prístroje sú citlivé na silné magnetické polia, preto majú pacienti obmedzenia pri vyšetrení magnetickou rezonanciou a držať mobilný telefón by mali minimálne 15 centimetrov od hrudníka. Napriek tomu môžu pracovať, cestovať aj športovať.
Prevencia je kľúčová
Viacerí odborníci sa zhodujú, že štatistiky síce nie sú priaznivé, no zmena životného štýlu, ako je napríklad dostatočný pohyb, udržiavanie vyváženej stravy a hmotnosti či eliminácia nikotínu, alkoholu alebo stresu, dokáže výrazne znížiť riziko srdcovo-cievnych ochorení. Netreba však podceňovať ani pravidelné lekárske prehliadky.
Pre srdce len to najlepšie a plus niečo navyše
Hoci zdravý životný štýl výrazne znižuje riziko srdcovo-cievnych ochorení, život prináša nepredvídateľné situácie. Náhla diagnóza alebo zdravotné komplikácie môžu zasiahnuť nielen vaše zdravie, ale aj rodinný rozpočet. Preto myslieť dopredu s kvalitným poistením SRDCE Plus od poisťovne Generali dáva zmysel. Kryje zákroky, ako napríklad implantácia kardiostimulátora alebo defibrilátora, či operácie arytmií ablačnými metódami a iné. Poistenie SRDCE Plus funguje tak, že za každú podstúpenú operáciu, ktorú kryje poistenie, dostanete vyplatenú celú poistnú sumu.
Poisťovňa Generali teraz navyše prináša špeciálny bonus pre mužov. Ak si uzatvoria nové poistenie SRDCE Plus a spolu s ním aj poistenie chirurgického zákroku či hospitalizáciu s progresívnym plnením v čase od 6. marca do 11. júna 2025, získajú automaticky zadarmo bonusové plnenie. V prípade podstúpenia operácie z poistenia SRDCE Plus tak získajú z poistenia hospitalizácie ďalší 1-násobok dennej dávky navyše a z poistenia chirurgický zákrok až 50 percent poistného plnenia navyše.
TIP: Poistenie SRDCE Plus je možné dojednať len k poisteniu závažných ochorení v poisťovni Generali a môže vás chrániť až do 70. roku života.
Viac informácií o novinkách v životnom poistení sa dozviete na pobočkách Generali a tiež na www.generali.sk.