KOŠICE. Spoločnosť BENU otvorila v týchto dňoch svoju 14. lekáreň v Košiciach, a to priamo v centre, v obchodnom dome Aupark. Ako súčasť svojich služieb ponúka pacientom v Košiciach aj kardiovaskulárne skríningové vyšetrenia. Ide o 188. BENU lekáreň na Slovensku.
Lekáreň predstavuje zdravotnícke zariadenie prvého kontaktu, kde sa pacient stretáva s odborným personálom, ktorý mu vie poradiť vo výbere vhodného lieku a prípadne ho nasmerovať k lekárom.
Diskrétna konzultačná miestnosť
Štatistiky ukazujú, že strach chodiť k lekárovi a na preventívne prehliadky, je u mnohých ľudí prítomný celé roky. Nemajú chuť dlho sedieť v čakárni a svojmu lekárovi dôverujú len v obmedzenej miere. BENU lekáreň vychádza svojim pacientom v ústrety a stále rozširuje počet odborných vyšetrení, ktoré je možné absolvovať priamo v Auparku. Najnovšia BENU lekáreň ponúka komplexné poradenstvo, vrátane rôznych odborných vyšetrení ako vyšetrenie krvného tlaku, glykémie, lipidového profilu, či výpočet kardiovaskulárneho rizika pre populáciu od 40 rokov, výpočet rizika vzniku cukrovky 2. typu a aj vyšetrenie CRP v súlade so štandardnými postupmi. „Výhodu oproti bežným lekárňam máme v konzultačnej miestnosti, kde máme diskrétnu zónu a vieme sa pacientovi venovať tak, ako to potrebuje. Vďaka rezervačnému systému sme vždy personálne pripravení na pacienta. Dopredu mu povieme, či má prísť nalačno alebo to nie je potrebné. My mnohých našich pravidelných pacientov poznáme aj po mene, privítame ich, preto k nám majú často aj väčšiu dôveru ako k lekárovi,“ vysvetľuje odborný zástupca novej BENU lekárne, Mária Štieberová.
„Ponúkané vyšetrenia sú orientačné. Nediagnostikujeme, robíme prevenciu a prípadne odporučíme, s akým lekárom by mal tieto výsledky konzultovať.“
Spolupráca lekárov a farmaceutov
Termín vyšetrenia je možné si rezervovať priamo na stránke benulekaren.sk, kde si pacient môže z pohodlia domova vybrať druh vyšetrenia, termín aj adresu lekárne, kde vyšetrenie absolvuje.
Zapojenie sa farmaceuta do prevencie ochorení dnes nie je vo svete žiadnou novinkou. Úlohu farmaceutov v tejto oblasti definujú smernice Správnej lekárenskej praxe vo verejných a nemocničných lekárňach (GPP - GoodPharmacyPractice), ktoré vydala WHO v rámci vzájomnej spolupráce s Medzinárodnou farmaceutickou federáciou FIP už v roku 1994.
Fyzikálne a biochemické vyšetrenia sa ako súčasť lekárenskej starostlivosti dostali do legislatívy SR v roku 2011. V roku 2022 a 2023 boli v spolupráci s lekárskymi autoritami vypracované a schválené štandardné postupy pre prevenciu viacerých ochorení v lekárňach.
Spolupráca medzi farmaceutom a lekárom môže byť jedným z kľúčov k vyššej úspešnosti preventívnych opatrení v praxi. „Poskytovanie vyšetrení v lekárňach nenahrádza prácu lekárov, ale naopak, vytvára priestor pre vzájomnú spoluprácu, ktorá pomôže pacientom znížiť riziko výskytu kardiovaskulárnej príhody a zvýšiť kvalitu ich života,“ povedal PharmDr. Peter Matejka, PhD., spoluautor štandardov v podmienkach verejných lekární.
Aj lieky zo zámoria
Misia spoločnosti BENU aj jej materskej spoločnosti PHOENIX group je prinášať zdravie. „A to nielen liekmi a výživovými doplnkami dostupnými na Slovensku. Stáva sa, že pacient potrebuje schválený a výnimočný liek, ktorý na Slovensku ešte nie je dostupný. Sme schopní priviezť ho cez Atlantik vo veľmi krátkom čase pacientovi. Sme veľmi hrdí na to, že môžeme byť súčasťou takejto výnimočnej siete lekární, ktorá nie je len o výdaji liekov, ale aj o dostupnosti služieb a odbornosti zamestnancov lekárne,“ uviedol Mgr. Martin Parilák, oblastný manažér BENU.
A práve o vysokej odbornosti a ľudskej empatii zamestnancov BENU lekárne svedčí aj ocenenie Lekárnik roka 2024, v ktorej cenu verejnosti získal farmaceut Radovan Michalik. „Samozrejme, prispôsobujeme sa požiadavkám pacientov. Pacient je čoraz náročnejší a vyžaduje od farmaceutov čoraz lepší prístup. Preto kladieme dôraz na individuálny prístup ku každému pacientovi podľa jeho potrieb.“
Prevencia najčastejšej príčiny úmrtí
Kardiovaskulárne ochorenia sú dnes celosvetovo hlavnou príčinou úmrtí. Výnimkou nie je ani Slovensko, kde kardiovaskulárne ochorenia predstavovali 46% všetkých úmrtí, čo je takmer dvojnásobne vyššia úmrtnosť oproti druhej najčastejšie príčine – nádorovým ochoreniam (24 %).
Lekárne predstavujú najdostupnejšie zdravotnícke zariadenia, v ktorých vie odborný personál pacientom pomôcť v starostlivosti o zdravie skríningovými vyšetreniami zameranými na prevenciu kardiovaskulárnych ochorení. Tieto vyšetrenia sa v lekárňach poskytujú v zmysle platnej legislatívy a štandardných postupov schválených MZSR.
Včasný záchyt rizikových faktorov a edukácia širokej verejnosti v zdravotníckom zariadení, akým je aj lekáreň, môže byť jednou z ciest, ktoré dokážu ušetriť nielen finančné prostriedky v zdravotnom systéme, ale pridať najmä roky zdravého a kvalitného života našej populácii.