Developeri dnes od architektov očakávajú efektnú, no zároveň efektívnu architektúru projektu. Projekt musí byť technicky kvalitný, zohľadňovať lokalitu a rešpektovať územný plán. Zároveň musí byť praktický a čo najefektívnejšie navrhnutý, aby maximálne využil to, čo je na pozemku možné. Vyplýva to zo skúseností, ktoré nadobudol za uplynulé dve dekády tím jedného z najvýraznejších ateliérov v Bratislave – Architekti Šebo Lichý.
„Ako ateliér máme prakticky dvoch „klientov“. Na jednej strane je to investor, developerská spoločnosť, no zároveň máme na zreteli aj potreby a očakávania klienta koncového, teda budúceho majiteľa. Preto je naším prvoradým záujmom navrhovať projekt s pridanou hodnotou, o ktorý majú koncoví užívatelia záujem a ktorý je zároveň komerčne efektívny pre partnerské developerské spoločnosti,“ hovorí Tomáš Kuchárek, manažér ateliéru Architekti Šebo Lichý.
Podľa expertov z ateliéru, ktorý sa môže pochváliť už 20-ročnými skúsenosťami v úzkom prepojení s developermi najúspešnejších rezidenčných projektov v Bratislave, hrá vždy od začiatku kľúčovú rolu úzka spolupráca medzi obidvomi stranami a navnímanie zámeru developera. „Riadime sa heslom, že naše projekty nenavrhujeme pre klienta, ale s klientom, čo azda najlepšie opisuje proces našej práce. Našou úlohou je, nielen, si naštudovať zadanie investora, možnosti a obmedzenia danej lokality, územný plán výstavby, nastaviť architektúru a dizajn, ale myslieť aj na budúcich majiteľov a ich kúpnu silu,“ vysvetľuje Tomáš Kuchárek.
Spolupráca, ktorá dáva konkurenčnú výhodu
V podmienkach súčasného trhu rezidenčnej výstavby dokáže správne nastavený vzťah medzi architektmi a developerom výrazne zvýšiť hodnotu jeho projektov. Pre rezidenčného developera je kľúčové mať čo najefektívnejšie navrhnutú skladbu, dispozície bytov a parkovaciu politiku. To je predajná plocha, ktorá generuje návratnosť investície a zisk. „Neskúsený investor si možno ani neuvedomuje, do akej miery môže nepremysleným naprojektovaním bytov, chodieb či balkónov prísť o peniaze. Potom je nútený túto stratu zohľadniť v koncovej cene a dostane sa tak do nepriaznivého boja s konkurenciou,“ hodnotí manažér ateliéru Architekti Šebo Lichý.
Zámerom ateliéru je tiež investorovi ušetriť čas. Statika, svetlotechnika, požiarna ochrana a ďalšie, to všetko sú profesie, s ktorými projektanti konzultujú návrh projektu už pri architektonickej štúdii. „Chceme sa vyhnúť tomu, aby musel investor opakovane prerábať projekt, aby mu úrady vracali dokumentáciu a podobne. Snažíme sa byť už v úvode o pár krokov vpred, a to aj tým, že sa pozeráme očami developera na to, kto je pri výstavbe náš sused či konkurent,“ objasňuje Tomáš Kuchárek a dodáva: „Naše návrhy nie sú len o atraktívnej architektúre v zmysle dizajnu budovy či vonkajšej fasády. Vždy projekt vnímame komplexne, navrhujeme aj exteriéry s ohľadom na ich budúceho užívateľa - komunitné vnútrobloky, ihriská, kočíkovacie dráhy a ďalšie.“
Ukážkový projekt, ktorý preverili krízové časy
Značka ateliéru Architekti Šebo Lichý sa na realitnom trhu neodmysliteľne spája s developerom ITB, ktorý stojí aj za Čerešňami – projektom, ktorý sa stal podľa dát nezávislého startupu BuiltMind najžiadanejším bývaním v roku 2023 v Bratislave, čo potvrdili aj čísla predaja za tretí kvartál 2024. Cieľom ateliéru je dnes využiť tieto skúsenosti a zefektívniť tak projekty aj ostatným developerom.
„Čerešne sú ukážkovým príkladom úspešného projektu rezidenčného developmentu, ktorého kvalitu preverili aj krízové časy. V druhom polroku 2023, kedy sa výkonnosť trhu pri predaji novostavieb v Bratislave prepadla na úroveň 30-40 percent, dokázal developer ITB predávať v Čerešniach viac bytov ako v rovnakom období roka predtým,“ približuje Tomáš Kuchárek. Čerešne sa podľa neho ukázali ako produkt, ktorý má všetko, čo súčasné moderné rodiny pre bývanie v meste hľadajú – blízkosť prírode a zároveň dobrú dostupnosť do centra, ale tiež vysoký štandard architektúry, preferované dispozície a zariadenie bytov, komunitné vnútrobloky.
„Zároveň sa ukázalo, že keď je projekt navrhnutý racionálne pre samotného developera, dokáže mu ponúknuť dodatočnú flexibilitu v rámci marketingu. Developer ITB si aj vďaka tomu mohol dovoliť aj v takejto vysokej kvalite poskytnúť extra finančné benefity pre kupujúcich a pritom si stále udržať celkovú biznis efektivitu. Toto v konkurencii rozhoduje.“ ITB Development aktuálne ohlásil spustenie predpredaja už piatej etapy tohto projektu. Výstavba Čerešne Plaza oživí rozrastajúcu sa mestskú štvrť na Poliankach nielen o ďalších 423 bytov v najlepšom štandarde novostavieb v Bratislave, ale prinesie obyvateľom aj nové námestie.
Architektúra, ktorá zveľaďuje verejný priestor
Architektonický ateliér Architekti Šebo Lichý založili Tomáš Šebo a Igor Lichý - dvaja priatelia a spolužiaci v roku 2004. Po 20 rokoch úspešného fungovania ho dnes tvorí vyše dvadsaťčlenný tím. Ten pracuje nielen na klientmi aj odbornou verejnosťou oceňovaných projektoch bytových domov či komerčných priestorov, ale tiež na architektúre, ktorá zveľaďuje verejný priestor v Bratislave.
„Máme radi aj urbanizmus a projekty pre ľudí v meste. Príkladom je aj verejnosťou pozitívne vnímaná Vyhliadková veža na Devínskej Kobyle či pripravovaná MHD zastávka na Harmincovej ulici v Dúbravke, v rámci ktorej bude pre mesto po prvýkrát použitá nová technológia 3D tlače z betónu,“ hovorí Tomáš Kuchárek a dodáva: „Vnímame, že máme zodpovednosť a schopnosť priamo ovplyvniť, ako bude vyzerať náš životný priestor. Naše skúsenosti chceme odovzdať aj nášmu mestu – jeho obyvateľom, ktorí sú užívateľmi našich riešení a aj celkovo odbornej brandži, pre ktorú sme radi inšpiráciou.“
Otvorení aj novým spoluprácam na trhu
Aj napriek úzkej spolupráci s ITB ateliér Architekti Šebo Lichý ostatných developerov nevníma ako konkurenčné prostredie. „Náš vybudovaný model fungujúceho vzťahu medzi developerom resp. investorom a architektonickým štúdiom chceme ponúkať aj ďalším partnerom – a to aj menším firmám, ktoré možno nevedia ako sa presadiť,“ hovorí manažér architektov.
V súčasnosti predstavujú externí klienti ateliéru už takmer polovicu zákaziek. „Neskromne si dovolím povedať, že klienti, ktorí s nami spolupracujú, túto pridanú hodnotu pociťujú. Sú dôkazom toho, že dokážeme dať vzájomnému vzťahu iný rozmer,“ vyjadruje Tomáš Kuchárek, Executive Managing Director ateliéru Architekti Šebo Lichý.
Ateliér ma na svojom konte množstvo ďalších úspechov. Napríklad, projekt Gansberg na Kolibe si vyslúžil v čase jeho kolaudácie status najlepšieho prémiového rezidenčného developmentu v Bratislave. Projekt Nový Háj v Petržalke sa tiež komerčne mimoriadne osvedčil v čase realitnej krízy a v roku 2015 získal aj cenu CE ZA AR. Počas rokov 2021 až 2023 mal ateliér v tejto súťaži kontinuálne svoju nomináciu – za projekty Vyhliadková veža na Devínskej Kobyle, Galvaniho Business Center 5 a rezidenčný projekt Kolísky v Záhorskej Bystrici. Projekt Čerešne Lake získal v roku 2024 prestížne medzinárodné ocenenie Big See Awards v kategórii Architektúra.