Laboratórna diagnostika je neoddeliteľnou súčasťou zdravotného systému. Diagnostici stoja pri pacientovi hneď na začiatku jeho cesty a bez ich vstupov sa nedá pohnúť v liečbe ďalej. Presné, kvalitné a včasne doručené výsledky vyšetrení lekárom sú absolútnym kľúčom pre identifikáciu diagnózy a nastavenie správnych terapeutických postupov pre pacientov. To, v akom stave sa aktuálne nachádza sektor laboratórnej diagnostiky a aké inovácie zlepšujú perspektívu pacientov na Slovensku, približuje v rozhovore Stanislav Čársky, riaditeľ spoločnosti Unilabs Slovensko.
Čo sú podľa vás najväčšie výzvy nášho zdravotníctva v roku 2025 a ako sú na ne firmy v sektore laboratórnej diagnostiky pripravené reagovať?
V zdravotníctve je množstvo výziev, ktoré si vyžadujú systematické, kontinuálne reformy a riešenia. Ak sa pozrieme na krajiny EÚ s najlepšími zdravotnými výsledkami, tak sú to tie štáty, ktoré majú stabilné vedenie v zdravotníctve. Priemerné zotrvanie ministra zdravotníctva na Slovensku je 19 mesiacov, a napr. od roku 2020 máme nového ministra každých 9 mesiacov. Následne sa obmieňa aj exekutíva ministerstva a väčšina manažérskych postov v štátnom aparáte zdravotníctva, ako je napríklad vedenie štátnej poisťovne či štátnych nemocníc. Takéto časté zmeny vedú k dosahovaniu len krátkodobých cieľov, čím sa znižuje šanca, že sa nejaká reforma či systémové riešenie niekedy aj dotiahnu.
Za základnú výzvu považujem finančnú udržateľnosť, predpovedanie výdavkov a systémové zabezpečenie zdrojov zdravotného sektora. Naša krajina by sa mala sústrediť na investície do inovácií, prevencie či včasnej diagnostiky, kde zaostávame nielen za priemerom EÚ ale i strednej Európy. Financie v zdravotníctve je zásadné vnímať viac ako investície než náklady. Napríklad, čím vyšší bude podiel modernej a presnej diagnostiky v zdravotníctve, tým nižšie môžu byť náklady na efektívnu liečbu či následnú hospitalizáciu. Takýto pohľad na diagnostiku u nás zatiaľ absentuje. To bol tiež dôvod, pre ktorý vznikla v septembri 2024 Asociácia medicínskej diagnostiky (ASMED). Naším cieľom je prinášať konkrétne riešenia v záujme pacientov, a to ruka v ruke s úsporami a efektivitou využitia verejných finančných zdrojov.
Črtajú sa v tejto oblasti na Slovensku už aj nejaké pozitívne zmeny?
Jeden z kľúčových projektov, ktorý môže v tomto zmysle pomôcť, je racionalizácia laboratórnej diagnostiky v rámci rozbiehajúceho sa celoštátneho projektu e-Health a e-Lab. Elektronické zadávanie žiadaniek i zapisovanie výsledkov vyšetrení prispeje k ešte efektívnejšiemu manažmentu pacienta ako aj vytvoreniu jasnejších pravidiel úhrad za diagnostické služby. Následne považujeme za kľúčové identifikovať hlavné oblasti, do ktorých má najväčší medicínsky aj ekonomický zmysel investovať – takouto oblasťou je určite prevencia, ale i vyšetrenia v oblasti patológie a onkogenetiky – teda diagnostiky, na ktorú je naviazaná cielená liečba pre konkrétneho pacienta.
V čom dáva lekárom a ľuďom na Slovensku pridanú hodnotu práve vaša sieť laboratórií Unilabs?
Unilabs je dlhodobo vedúci a jeden z najstabilnejších hráčov v laboratórnej diagnostike na Slovensku. Sme hrdí na našu 28-ročnú históriu na trhu, ktorú sme začali písať ešte pod názvom Alpha medical. Naša spoločnosť je postavená na skúsených, dlhoročných odborníkoch – najväčších kapacitách v oblasti laboratórnej diagnostiky v našej krajine. Disponujeme najväčšou a najmodernejšie vybavenou sieťou až 47 laboratórií pre nemocnice a ambulancie. Sme čo najbližšie svojim partnerom a klientom - s výborným regionálnym pokrytím na celom Slovensku. Súčasťou našej siete je aj vyše 30 odberových miest pre priamo objednaných klientov ako aj sieť vlastných ambulancií, teda našich lekárov, poskytujúcich zdravotnú starostlivosť v oblastiach hematológie a genetiky.
Na aké všetky laboratórne vyšetrenia sa v Unilabs zameriavate?
Čo sa týka služieb diagnostiky, pod jednou strechou poskytujeme kompletne všetky špecializácie – od štandardných analýz napr. krvi či moču v oblastiach biochémie, mikrobiológie a serológie, cez komplexné hematologické vyšetrenia, až po najmodernejšie analýzy v laboratórnej genetike či patológii, napr. pri skúmaní onkologických nálezov. Denne dokážeme zrealizovať vyše 100-tisíc vyšetrení pre viac ako 12-tisíc pacientov. Partnerským lekárom ponúkame prístup do našej unikátnej digitálnej platformy Unilabs Pro. Vďaka systému elektronických žiadaniek a výsledkov im tak pomáhame výrazne uľahčovať a urýchľovať ich prácu pre pacientov.
Ako sa vám darí na Slovensku modernizovať laboratóriá a diagnostické služby v súlade s najnovšími trendmi a tempom pokroku vo vyspelých krajinách? Majú už dnes Slováci prístup k týmto inováciám?
Našou kľúčovou výhodou je, že dokážeme prinášať na Slovensko ako prví a najrýchlejšie celosvetové inovácie v oblasti laboratórnej diagnostiky a s tým spojené bezkonkurenčné riešenia pre lekárov a pacientov. Vďaka prepojeniu s medzinárodnou rodinou Unilabs vieme realizovať investície do najmodernejšieho prístrojového vybavenia a postupov. Aj vďaka tomu sa nám podarilo za ostatné dva roky zmodernizovať väčšinu prístrojov v laboratóriách po celom Slovensku. Od roku 2023 fungujú v našich obidvoch centrálnych laboratóriách na západe aj východe krajiny mimoriadne výkonné, vysokokapacitné, tzv. Aptio linky – každá dokáže vďaka plnej automatizácii za hodinu vyšetriť až 8 500 vzoriek. O tom, že Unilabs uvádza prvotriedne prístrojové inovácie, svedčí aj naša aktuálna novinka, na ktorú sme obzvlášť hrdí. Ide o zariadenie, aké doteraz na Slovensku nemalo obdobu a ktoré predstavuje revolučné benefity pre pacientov a lekárov v oblasti genetických vyšetrení.
Popíšete nám bližšie, o aké zariadenie ide a ako vďaka nemu budeme na Slovensku v oblasti genetiky napredovať?
Naše genetické laboratórium na bratislavských Poliankach sa stalo prvým diagnostickým pracoviskom na Slovensku, ktorému sa podarilo implementovať inovatívny, certifikovaný NGS sekvenátor. Ide o celosvetovo žiadaný prístroj NovaSeq 6000Dx, ktorý nám umožňuje výrazne rozšíriť možnosti genetických vyšetrení pre našich klientov – primárne v oblasti zriedkavých ochorení aj onkogenetiky. Na báze sekvenovania celého exómu a súčasne mitochondriálneho genómu tak dokážeme lekárskym genetikom poskytnúť ešte komplexnejšiu analýzu pre pacientov. Tí majú oveľa väčšiu šancu zistiť, či sú ich zdravotné problémy geneticky podmienené a následne od toho odvíjať prognózu konkrétneho ochorenia. Zjednodušene povedané, zo skúmaných génov dokážeme pri jednom vyšetrení získať oveľa viac informácií ako doteraz. Tento vysokokapacitný prístroj v kombinácii s vyhodnocovacím softvérom, ktorého súčasťou je aj umelá inteligencia, nám zároveň umožňuje spracovať viac vzoriek než doteraz a urýchliť ich analýzu. Vo výsledku tak dostanú lekári a pacienti výsledky rýchlejšie.
Čo ďalšie má Unilabs v pláne v najbližšej dobe na Slovensku realizovať?
Príkladom ďalšej investície, ktorá má obrovský potenciál pre celý systém na Slovensku, je aj aktuálne realizovaný pilotný projekt v oblasti digitálnej patológie. Jeho cieľom je dosiahnuť prechod na digitalizáciu všetkých procesov na našich oddeleniach patológie, k čomu pristupujeme na Slovensku ako prví. Umožní nám to zvýšiť rýchlosť, presnosť a dostupnosť patologických vyšetrení, z čoho sa veľmi tešíme. Vývoj tu značne napreduje – napríklad aj v oblasti nových digitálnych biomarkerov. Tie dokážu patológovia stanoviť s pomocou umelej inteligencie do niekoľkých hodín od spracovania materiálu. Tým sa výrazne zvýši rýchlosť nasadenia adekvátnej terapie pre pacientov.
„Našou pretrvávajúcou víziou je byť líder trhu laboratórnej diagnostiky na Slovensku – tým, že budeme vďaka investíciám z medzinárodnej rodiny Unilabs prinášať naďalej najnovšie inovácie a jedinečné, bezkonkurenčné riešenia pre domáce zdravotníctvo. Chceme tak robiť s maximálnym zreteľom na pacientov, ktorých potreby a očakávania tvoria samotné DNA nami poskytovaných služieb.“
Na vyšetrenia a testy, ktoré pre ľudí ponúkate, sa dá objednať aj priamo, nielen cez ošetrujúcich lekárov. Aké výhody prináša táto forma osobnej, proaktívnej prevencie?
Klienti sa môžu odobratím vzorky krvi napríklad preventívne uistiť, ako fungujú ich jednotlivé orgány. Prípadne môžu začať riešiť podozrenie na zdravotný problém skôr, než dostanú termín u lekára, špecialistu. Unilabs ponúka čoraz viac vyšetrení cez svoju platformu sk.unilabs.online, na ktoré sa môžu klienti objednať pár klikmi. Stačí si len zvoliť termín a vybrať pre seba najbližšie odberové miesto z našej širokej siete po celom Slovensku. Veľkou výhodou je rýchlosť – termín sa dá zarezervovať ešte v ten istý deň. Čakať dlho netreba ani na výsledky. Tie doručíme klientom elektronicky tiež čo najrýchlejšie, v priebehu pár dní.
Na aké rôzne testy sa dá takto objednať a aký je po nich dopyt?
Z našich skúsenosti môžeme povedať, že Slováci majú o túto formu prevencie záujem. Poskytujeme vyšetrenia zamerané na jednotlivé orgány, ako napr. štítnu žľazu, obličky alebo pečeň. Dokážeme tak určiť, či fungujú v norme, alebo je treba zvýšiť pozornosť a poradiť sa s odborníkom. Klientom meriame aj hladiny vitamínov a minerálov a zisťujeme, či má telo všetky prvky k dispozícii v primeranom množstve. Orientujeme sa aj na prevenciu a skríning závažných ochorení, ako je cukrovka 2. typu či určitých typov rakoviny – dokážeme pri nich určiť mieru rizika, aby mohli klienti v prípade potreby začať konať v dostatočnom predstihu. Ponúkame špecifické balíčky testov, určené na komplexnú prevenciu špecificky pre ženy aj mužov. Aj na tomto mieste je však potrebné zdôrazniť to, čo našim klientom stále hovoríme - s výsledkami vyšetrení je treba ísť vždy za svojím všeobecným lekárom či špecialistom. Laboratórna diagnostika poskytuje len vstupné údaje pre určenie správnej diagnózy. A tú by mal stanoviť vždy lekár, ktorý pozná anamnézu pacienta.
Aj na základe skúseností a komunikácie s kolegami z medzinárodnej siete Unilabs – kde vidíte najvýraznejšie globálne trendy v laboratórnej diagnostike?
Za najdynamickejšie sa rozvíjajúcu oblasť možno považovať progres v oblasti genetických vyšetrení – predovšetkým pri geneticky podmienených onkologických a zriedkavých ochoreniach. Sme hrdí, že aj vďaka spomínaným bezkonkurenčným inováciám sa nám v Unilabs darí zastávať na Slovensku vedúcu pozíciu aj v tomto kľúčovom odbore. Genetickú diagnostiku tak u nás dokážeme posúvať celkovo na výrazne vyššiu úroveň. Popri oblasti vzácnych ochorení je to jasne vidno aj v odbore onkogenetiky. Využitie NGS technológií nám umožnilo ponúknuť riešenie komplexného genomického profilovania nádorov. Identifikované klinicky významné genómové zmeny v širokom spektre nádorových ochorení pomáhajú onkológom pri rozhodovaní sa o najvhodnejšej terapii pre pacienta.
Keď hovoríme o genetike, čo všetko sa už dnes dá vyčítať z kvapky krvi?
Je to naozaj veľmi široká disciplína a už teraz dokážeme z analýzy krvi poskytnúť veľa odpovedí - nielen v už spomínaných oblastiach onkogenetiky, zriedkavých ochorení, ale aj v prenatálnej diagnostike, hematológii či cytogenetike. Niektoré výsledky analýz sú zároveň podkladom pre liečbu a monitorovanie onkologických pacientov v priebehu liečby. Genetika ako taká dokáže pomôcť rodinám, u ktorých sa vyskytla genetická predispozícia ochorení a tieto vyšetrenia poskytujú cenné informácie, aké v minulosti ešte neboli dostupné. Stále napredujúce, moderné možnosti diagnostiky ruka v ruke s inovatívnymi formami liečby prinášajú pre pacientov lepšiu perspektívu do budúcnosti.