Prestížna adresa v blízkosti centra Košíc, ktorá roky zívala prázdnotou, sa konečne dočká zmeny. Koncom marca ohlásil investor CRESCO REAL ESTATE ďalší míľnik v rámci prípravných stavebných prác na polyfunkčnom dome Južná trieda. Projekt prinesie viac než len 286 apartmánov a vyše tristo parkovacích miest – vytvorí nový, živý verejný priestor pre všetkých Košičanov.
Desaťročia prázdnoty sa končia
Pôvodná predstava o zastavaní tohto územia existovala už desaťročia pred vstupom investora CRESCO REAL ESTATE v roku 2022 do projektu. Po zbúraní tridsať rokov rozostavaného kongresového centra v roku 2012 tu plánoval predchádzajúci investor postaviť v priamom susedstve hotela Centrum ďalší hotel. Ten sa však nezrealizoval. „Je to trochu paradox – druhé najväčšie mesto na Slovensku a priamo na konci Hlavnej ulice máme zanedbaný priestor, ktorý vidí každý turista. Je to o to zarážajúcejšie, že tento priestor má už desiatky rokov jasne určený účel. Výstavba tu bola plánovaná už v regulačnom pláne mesta z roku 1993,“ hovorí Ondrej Kurek z ateliéru What Architects, ktorý vyhral medzinárodnú architektonickú súťaž na novú podobu projektu polyfunkčného domu.
Napriek výrazným zmenám oproti pôvodnému zámeru, najmä čo sa týka vytvorenia verejných priestorov, rešpektuje projekt všetky vydané stavebné povolenia. Tie prešli aj verejným pripomienkovaním, takže zohľadňujú, čo na tomto mieste môže z pohľadu obyvateľov Košíc vzniknúť.
Menšia budova, viac verejného priestoru
Najvýraznejšou zmenou oproti pôvodnému návrhu je podstatné zmenšenie hmoty stavby. Oproti pôvodnému zámeru hotela bude mať objekt o 4 300 m2 podlahovej plochy menej. „Toto riešenie, hoci ide na úkor plochy, bolo jedným z hlavných dôvodov, prečo sme si v súťaži vybrali návrh What Architects. Návrh vďaka tomu prinesie na Južnú triedu nadčasovú architektúru, pekné verejné priestory s potenciálom stať sa živou mestotvornou mikro-lokalitou,“ vysvetľuje Ján Krnáč, výkonný riaditeľ CRESCO REAL ESTATE.
Vďaka zmenšeniu hmoty budovy totiž vznikne poloverejný vnútorný dvor so zeleňou a lavičkami – príjemné miesto na oddych aj stretávanie. V pôvodnom návrhu mal byť tento priestor takmer celý zastavaný hotelovou reštauráciou. Dobrou správou pre verejnosť je aj vznik malého námestia, ktoré nahradí pôvodne plánovaný vjazd do garáže a stojiská pre smetné nádoby.
Keďže lokalita má svoju dynamiku a ruch súvisiaci s priľahlou dopravnou tepnou, kde sa križuje MHD, električková aj automobilová doprava, malé námestie nakoniec vznikne na predpolí hotela Centrum a polyfunkčného domu, ďalej od rušnej križovatky. „Spolu so zeleňou, priľahlou reštauráciou hotela a drobnými prevádzkami, ako sú kaviarne v parteri polyfunkčného domu, má toto námestie veľký potenciál nájsť si svoju komunitu,“ vysvetľuje Ondrej Kurek.
Práve takéto miesta, hoci sa nachádzajú v blízkosti centra mesta, majú potenciál prilákať ľudí. „Čaro každého mesta spočíva práve v tom, že má prekvapivé priestory a zákutia – miesta, ktoré nie sú rušné non-stop, ale sú príjemným miestom pre susedov a ľudí z okolia. Takéto 'komornejšie' priestory tvoria dušu mesta rovnako ako hlavné námestia,“ dodáva Ondrej Kurek. Na návrhu verejných priestorov spolupracovali What Architects s košickým rodákom a architektom Tomášom Labancom. Jeho ateliér Labanc Studio, ktorý sídli v španielskej Barcelone, sa venuje tvorbe verejných priestorov v rôznych európskych mestách.
Doprava s dôrazom na bezpečnosť a plynulosť
Nová podoba polyfunkčného domu na Južnej triede výrazne zlepšuje aj dopravné riešenia v tejto lokalite. „Považovali sme za dôležité, aby sme neovplyvnili dopravu na Južnej triede. Aj preto sme zásadným spôsobom zmenili dopravné riešenie vjazdu do domu,“ vysvetľuje pohľad investora Ján Krnáč. Autá budú z Južnej triedy odklonené cez odbočovací pruh už v predstihu ku garážam, ktoré zabezpečia viac ako 300 parkovacích miest. Na vjazd tak budú čakať mimo hlavnej ulice.
Presunutím vjazdu oproti pôvodnému návrhu sa zároveň uvoľnil nielen priestor pre námestie, ale aj zvýšila bezpečnosť chodcov – vjazd sa po novom nebude križovať s chodníkmi. Okrem toho pribudne možnosť priameho prechodu medzi polyfunkčným domom a hotelom Centrum. Pôvodný projekt počítal s ich priamym spojením. Súčasný návrh vytvára priechod, aby spolu s hotelom netvorili objekty jednu nepriestupnú masu. Obyvatelia Palárikovej a priľahlých ulíc sa tak dostanú na Južnú triedu priamo pomedzi budovy.
Hlavný vjazd do garáží z Južnej triedy bude mať zároveň inteligentnú svetelnú signalizáciu, zosynchronizovanú so semaforom na Fejovej ulici, Južnej triede a semaforom v nároží ulíc Južná trieda a Námestie osloboditeľov. Autá z polyfunkčného domu sa na Južnú triedu dostanú iba vtedy, keď budú mať vodiči na Fejovej červenú. A to aj napriek tomu, že dopravno-kapacitné posúdenie preukázalo, že vplyv výjazdov a vjazdov áut do garáže by bol aj v špičke zanedbateľný.
Nadčasovosť namiesto trendov
Podľa Jána Krnáča presvedčil návrh What Architects nielen vytvorením mestotvorného verejného priestoru, ale aj jeho nadčasovou architektúrou, ktorú si lokalita v blízkosti centra druhého najväčšieho mesta na Slovensku jednoznačne zaslúži. „Košice sú mesto s veľkým potenciálom na vznik ďalších mikro-lokalít. Podobne ako pri projekte Mlynská bašta, ktorý sme tu dokončili v roku 2020, chceme aj týmto projektom vytvoriť takýto priestor,“ dodáva Ján Krnáč.
Južná trieda je už druhým projektom CRESCO REAL ESTATE v Košiciach
Lokalita budúceho polyfunkčného domu na Južnej triede má dlhoročnú históriu nevyužitého priestoru. Tri desaťročia tu stálo Košičanom dobre známe torzo nikdy nedokončeného kongresového centra, ktorého výstavba začala ešte v období komunizmu. To bolo napokon v roku 2012 zbúrané. CRESCO REAL ESTATE vstúpilo do projektu v roku 2022, následne začalo s redizajnom a prípravou výstavby budovy.
Polyfunkčný dom Južná trieda nie je prvý projekt najväčšieho slovenského rezidenčného developera v Košiciach. V roku 2020 dokončilo CRESCO REAL ESTATE revitalizáciu brownfieldu a výstavbu bytového domu Mlynská bašta v Košičanom známom Mariánskom dvore, kde roky chátrala ruina dávneho opevnenia mesta Košice, tzv. Mlynskej bašty.
Od svojho vzniku v roku 1992 CRESCO REAL ESTATE realizovalo množstvo úspešných developerských projektov. Okrem iných, stojí za najväčšou modernou štvrťou na Slovensku – Slnečnice v Bratislave. V zahraničí je podpísané aj pod revitalizáciou brownfieldu bývalej továrne na žiarovky Tesla Holešovice na modernú kreatívnu štvrť SO-HO (South of Holešovice) v pražských Holešoviciach.