Na operačnú sálu Kardiocentra AGEL Košice-Šaca priviezli niekdajšiu 50. hráčku sveta Janu Juhászovú Čepelovú s diagnózou placenta previa accreta, ktorá je známa ako jedna z najzávažnejších komplikácií tehotenstva. Vďaka unikátnej spolupráci lekárov Nemocnice AGEL Košice-Šaca a Kardiocentra AGEL Košice-Šaca sa mimoriadne rizikové tehotenstvo známej slovenskej tenistky skončilo bezpečným pôrodom zdravého bábätka.
- Prezradíte nám, ako prebiehalo vaše druhé tehotenstvo?
J.Č.: Bolo bezproblémové. Nemala som žiadne ťažkosti. Počas ultrazvuku sa však zistilo, že mám nízko položenú placentu, ktorá sa do konca tehotenstva nepohla, čo predstavovalo určité riziká, a preto som musela podstúpiť náročnú operáciu. Cisársky rez mi vykonali v kardiocentre, kde bol na mňa pripravený skvelý tím lekárov. Zásluhou Kardiocentra AGEL Košice-Šaca a Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Nemocnice AGEL Košice-Šaca, na čele s prednostom doc. MUDr. Erikom Dosedlom, PhD., MBA, mám zdravého synčeka.
- Ako ste už sama naznačili, váš druhý pôrod bol mimoriadne náročný a vyžadoval si unikátnu spoluprácu gynekológov a kardiológov, necítili ste pred takýmto komplikovaným zákrokom obavy?
J.Č.: Keď človek príde do nemocnice deň vopred, začína pociťovať stres. Keďže som mala za sebou už jeden cisársky rez, vedela som do čoho idem. Prednosta Dosedla, ktorý priviedol na svet aj moje prvé dieťa, mi všetko dopredu vysvetlil, takže som sa na to vedela pripraviť a brala som to vážne. Keď ma priviezli na sálu a videla som tam tak veľa personálu, nebolo mi všetko jedno. Na začiatku operácie sme sa s operačným tímom zoznámili a stres začal opadať. Verila som, že to zvládnu. Bola som však nervóznejšia, ako pred zápasom, pretože išlo o viac, ako v tenise. Veľká vďaka patrí aj primárovi z kardiocentra MUDr. Martinovi Bujdošovi, ktorý svoju časť zákroku zvládol super, a sestričkám. Keď ma prebudili z narkózy, presunuli ma na JIS-ku.
- Ako sa teraz cítite?
J.Č.: Po pôrode sa cítim každou hodinou lepšie, regenerácia po cisárskom nie je hneď, ale verím, že o dva až tri dni to bude ideálne.
- Do rúk našich gynekológov ste sa zverili už po druhýkrát. Ako vnímate rozdiel medzi prvým a druhým pôrodom?
J.Č.: Nemocnica AGEL Košice-Šaca, do ktorej som prišla na odporúčanie známych, mi bola sympatická už od prvého ultrazvuku. Videla som, že je to moderná nemocnica, ktorá poskytuje skvelé služby, mamičky majú možnosť ubytovať sa na nadštandardných izbách a otecko môže zostať aj pri pôrode. V čase môjho prvého pôrodu bola korona, takže to bolo oveľa ťažšie. Neboli povolené návštevy a aj celková situácia bola náročnejšia. S nemocnicou som však bola veľmi spokojná, aj preto som sa sem vrátila. Mohla som si vybrať pôrodníka, v apartmáne som sama a aj manžel mohol byť pri pôrode.
- Hovorí sa, že do tretice všetko dobré. Plánujete ešte rozširovať svoju rodinu alebo návrat ku kariére?
J.Č.: Doma mám dcérku, teraz sa mi narodil chlapček, rodina je kompletná a verím, že aj zdravá a že to tak aj zostane. Chcem sa ešte raz poďakovať všetkým lekárom a sestričkám, ktoré sa o mňa aj synčeka starajú. Cítim sa tu ako v hoteli. Na túto nemocnicu budem mať len pozitívne spomienky. Ako matka dvoch detí už neplánujem návrat na tenisový okruh, ale, keď mi to zdravotný stav dovolí, začnem opäť športovať. Aspoň na tej amatérskej úrovni.
Doc. MUDr. Erik Dosedla, PhD., MBA, sa narodil v Humennom. Je prednostom Gynekologicko-pôrodníckej kliniky a medicínskym riaditeľom Nemocnice AGEL Košice-Šaca, docentom na Lekárskej fakulte UPJŠ, odborníkom v oblasti perinatológie, ultrazvukovej diagnostiky a robotickej chirurgie.
- Mohli by ste, prosím, čitateľom vysvetliť, prečo je diagnóza PPA nebezpečná? Aký častý je jej výskyt?
E.D.: Placenta previa accreta, ktorá je známa ako jedna z najzávažnejších komplikácií tehotenstva pre extrémne riziko život ohrozujúceho krvácania, predstavuje uloženie placenty nízko nad krčkom maternice s prerastaním do steny maternice alebo až okolitých orgánov. Z toho dôvodu je odlučovanie placenty po pôrode plodu sťažené až nemožné, a veľmi často sprevádzané masívnym krvácaním. V niektorých prípadoch sa tieto dve diagnózy môžu aj prelínať, čím sa riziko stavu ešte zvyšuje. Pomerne častý výskyt, asi 1 prípad na 1200 pôrodov, v súčasnosti súvisí s narastajúcim počtom operačných výkonov na maternici.
- Ako sa diagnostikuje, je možná nejaká prevencia?
E.D.: Diagnostika je založená skoro výlučne na expertnom ultrazvukovom vyšetrení v III. trimestri tehotnosti. Prevencia vzniku takéhoto uloženia placenty nie je známa, rozhodujúci je špecifický manažment gravidity, príprava na pôrod, ako aj metóda pôrodu. Táto diagnóza je absolútnou indikáciou na pôrod cisárskym rezom.
- Mohli by ste čitateľom priblížiť prípravy a priebeh samotného výkonu?
E.D.: Pred operačným výkonom bolo dôležité si s celým tímom zjednotiť postupy a naplánovať harmonogram intervencií, ktoré pacientka podstúpi. Nesprávne načasovanie pôrodníckych a angiologických intervencií by skončilo pre plod fatálne. V kritickej fáze intervenčný tím vedený primárom Bujdošom pomocou balónikov dočasne uzatvoril panvové artérie, zabránil tým masívnemu krvácaniu a nám tak umožnil bezpečne dokončiť pôrod. Intenzívny monitoring životných funkcií matky a dieťaťa počas celej procedúry zabezpečoval tím OAIM vedený primárom Blanárom, o dieťa sa po pôrode postaral neonatológ primár Kapec. Vďaka súhre celého „15-členného orchestra“ sa podarilo priviesť na svet zdravé dieťa, zabrániť masívnej strate krvi a čo je mimoriadne dôležité, zachovať maternicu pacientky, čím sa ochránilo jej reprodukčné zdravie. Celému tímu aj touto cestou ďakujem za vysokú mieru profesionalizmu.
- Realizuje sa na Slovensku veľa takýchto kombinovaných multidisciplinárnych pôrodov?
E.D.: Tento kombinovaný hybridný operačný výkon sa na Slovensku vykonáva veľmi zriedkavo, je mimoriadne náročný na erudíciu, materiálno-technické vybavenie a spojenie odborníkov viacerých medicínskych odborností. Môžem s pocitom hrdosti konštatovať, že nám sa podarilo vytvoriť multidisciplinárny tím Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Nemocnice AGEL Košice-Šaca a Kardiocentra AGEL Košice-Šaca, pripravený riešiť aj raritné a mimoriadne komplikované klinické prípady.
- Povedali ste, že sa v slovenských podmienkach jedná o raritný postup. Mali ste sa s kým poradiť?
E.D.: Sme členmi medzinárodnej spoločnosti pre manažment patológií placenty, komplikované prípady ako bol tento navzájom konzultujeme.
- Ako by ste v podobnom prípade postupovali, keby ste nemali k dispozícii multidisciplinárny tím?
E.D.: Pacientku by sme adekvátne pripravili k operačnému výkonu, objednali by sme dostatočne veľké zásoby krvných derivátov. Samotný výkon by prebiehal na štandardnej operačnej sále gynekologicko-pôrodníckej kliniky a v závislosti od priebehu operácie a krvnej straty, by sme v konečnom dôsledku museli pristúpiť až k radikálnemu výkonu vo forme hysterektómie, teda odstráneniu maternice. Tento výkon je pri masívnom krvácaní poslednou možnosťou záchrany života rodičky.
- Prečo bolo nutné vykonať pôrod na operačnej sále v kardiocentre?
E.D.: Jedine hybridná sála kardiocentra svojím materiálno-technickým a personálnym vybavením ponúka možnosti realizácie hybridného výkonu, ktorý spočíva v kombinácii intervenčného a aj operačného výkonu.
- Bol to prvý taký výkon, ktorý ste v Nemocnici AGEL Košice-Šaca realizovali?
E.D.: Ide už o druhý prípad, kedy sa, ako s úsmevom v Šaci hovoríme, „dieťa narodilo v kardiocentre“.
- Gynekologicko-pôrodnícka klinika, ktorú vediete, patrí k vyhľadávaným pracoviskám s nadregionálnou pôsobnosťou. Pripravujete pre svoje pacientky v najbližšom období niečo nové?
E.D.: Naša klinika je dynamickým pracoviskom, na ktorom vykonávame široké spektrum diagnostických a liečebných výkonov. Ako jediné pracovisko na východnom Slovensku vykonávame robotické operácie nezhubných, ako aj zhubných ochorení. Plánujeme pokračovať v rozšírení spektra indikácii v robotickej operatíve. Snažíme sa byť čo najbližšie k rodičkám a poskytnúť im príjemné, intímne prostredie pri ich pôrode v rámci konceptu MODERNEJ EMPATICKEJ PÔRODNICE.
MUDr. Martin Bujdoš, rodák z malej dedinky Chotča pri Stropkove vyštudoval medicínu na Lekárskej fakulte UPJŠ v Košiciach. Pôsobil na viacerých pracoviskách intervenčnej angiológie, od roku 2022 pôsobí v Kardiocentre AGEL Košice-Šaca vo funkcii primára angiologického oddelenia. So svojím mladým tímom sa v kardiocentre špecializuje na zavádzanie a rozvoj moderných intervenčných endovaskulárnych výkonov.
- Pôrod v kardiocentre asi nie je celkom bežná vec. Ako ste sa naň pripravovali?
M.B.: Potrebovali sme zabezpečiť súhru štyroch špecialistov – gynekológa, intervenčného angiológa, anestéziológa a neonatológa, a to všetko nie na klasickej pôrodnej sále, ale na našej hybridnej intervenčnej sále. Museli sme byť pripravení na akékoľvek komplikácie, ktoré mohli nastať. V ten deň sme úplne prerušili náš bežný program a celý intervenčný tím sa sústredil výhradne na tento jedinečný pôrod.
- Mohli by ste vysvetliť, aká bola vaša úloha pri pôrode?
M.B.: Našou úlohou bolo dočasne a reverzibilne zastaviť tok krvi do ciev maternice v 3. dobe pôrodnej. Teda po pôrode bábätka a pred pôrodom placenty. U niektorých pacientok s nevhodne uloženou alebo invazívnou placentou je toto obdobie najviac rizikové pre vznik život ohrozujúceho krvácania.
- Patríte k skúseným intervenčným angiológom, bol napriek tomu tento výkon pre Vás niečím výnimočný?
M.B.: Určite áno. Práve pre takéto výnimočné momenty milujem medicínu. Sme zvyknutí robiť endovaskulárne zákroky denne, najmä u starších pacientov s cukrovkou alebo inými srdcovo-cievnymi ochoreniami. Ale zákrok u tehotnej pacientky je extrémne raritný. Bolo nevyhnutné všetko precízne načasovať tak, aby sme ochránili mamičku aj bábätko. Zároveň sme nemohli použiť lieky na riedenie krvi, ktoré bežne pri týchto výkonoch podávame. To všetko z tohto zákroku robilo výnimočný zážitok.
- V Šaci pracujú odborníci všeobecnej a aj špecializovanej nemocnice pod jednou strechou. V čom je výhoda multidisciplinárneho prístupu pre pacienta, neleziete si tak trochu vzájomne „do kapusty?“
M.B.: Naopak, práve v tom je naša sila. Angiológia zasahuje do mnohých odborov, pretože cievy zásobujú každý orgán v tele. Byť pod jednou strechou s odborníkmi z rôznych oblastí je veľkou výhodou. Náš generálny riaditeľ, pán profesor Sabol, vytvoril tím nielen skúsených odborníkov, ale aj ľudí, ktorí sú tvoriví a vedia sa flexibilne prispôsobiť situácii. Spolupráca s kolegami zo všeobecnej nemocnice je výborná, každý z nás vie, čo má robiť, a výsledkom je komplexná starostlivosť o pacienta. Tento výnimočný pôrod je krásnym príkladom toho, že keď spojíme sily, vieme zvládnuť aj naozaj neštandardné komplikované situácie.
- Čo nové pripravujete pre vašich pacientov?
M.B.: V najbližšej dobe plánujeme zaviesť endovaskulárnu liečbu pacientov s osteoartrózou. Títo pacienti trpia výraznými bolesťami kĺbov a často musia užívať silné analgetiká. Kľúčovým faktorom bolesti je chronický zápal a zvýšené prekrvenie postihnutých oblastí. My vieme tieto cievy miniinvazívne uzavrieť, čím sa zníži zápal a pacientom sa výrazne uľaví. V našej nemocnici máme špičkovú kliniku muskuloskeletálnej a športovej medicíny, kam prichádzajú pacienti z celého Slovenska. Táto metóda je novinkou aj v moderných krajinách a opäť sa ukazuje, aká veľká výhoda je mať všeobecnú a špecializovanú nemocnicu pod jednou strechou.
„Multiodborový prístup nie je pre nás iba víziou, ale každodennou realitou. Vďaka fungovaniu nemocnice a kardiocentra pod jednou strechou dokážeme poskytnúť pacientom riešenia, ktoré by inde znamenali komplikácie či oneskorenia. Spoluprácu a odbornosť premieňame na záchranu životov,“ dopĺňa prof. MUDr. František Sabol, PhD., MPH, MBA, ktorý ako generálny riaditeľ oboch zariadení aktívne podporuje ich odborné prepojenie a rozvoj multidisciplinárnej medicíny.