SME

Uverejňujte tlačové správy na sme.sk

Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!

3. až 7. mája sa uskutoční medzinárodný divadelný festival ISTROPOLITANA PROJECT ’25.

Festival organizuje Divadelná fakulta Vysokej školy múzických umení v Bratislave a to každé dva roky. Na čo sa môžete v jubilejnom 25. ročníku tešiť?

Päť dní, štyri krajiny, deväť inscenácii, jedna téma

Medzinárodný divadelný festival organizovaný študentmi, Istropolitana Project ‘25, prináša rôznorodé divadelné počiny mladých profesionálov už od roku 1977. Za tento čas sa vyformovala jeho identita a stal sa dôležitou súčasťou študentského života, nie len umeleckých preformatívnych vysokých škôl. Témou tohto ročníka je Revolta a jej prevedenie môžete vidieť v študentských inscenáciách z Poľska, Českej republiky, Slovenska ale aj Švajčiarska a Veľkej Británie. V programe nájdete aj predstavenia hosťujúcej školy, Vysokej školy múzických umení, a to Kaukazský kriedový kruh v réžii Patrície Rotterovej a Leonce a Lenu v réžii Mátého Kantára a Kataríny Csikmákovej. Okrem bohatého divadelného programu, Istropolitana Project ‘25 ponúka aj podnetné diskusie, masterclassy, raňajky s porotou a afterpárty každý večer.

Iba mŕtva ryba pláva s prúdom!

V súčasnej dobe sa nemusia návštevníci diviť vybranej téme. Revolta je v študentských divadlách častou otázkou, otvára diskusiu o konformizme a ťažkých časoch, kedy sa človek musí postaviť proti nespravodlivosti. Často sa študenti umeleckých škôl stretávajú s názorom, že na ich hlase nezáleží, že kultúra ostáva na chvoste spoločnosti a umelci a umelkyne nedokážu nič zmeniť. Z takejto skúsenosti vychádza aj manifest tohtoročnej Istropolitany: “Naskúšaním svojej divadelnej inscenácie nedocieliš žiadnu zmenu. Umenie nie je nástroj spoločenskej obrody. Na tvojom hlase nezáleží. Všetko bude tak ako bude bez ohľadu na tvoj názor. Na tvojej prítomnosti nezáleží. Umenie svet nezmení. Ale iba mŕtva ryba pláva s prúdom.”

Ako sa študenti v programovej rade k tejto téme dopracovali, nám priblížila Zora Bezáková, výkonná manažérka festivalu: “Tému Revolta vybrala programová rada po dôkladnom a dlhšom zvažovaní. Predchádzala tomu rozsiahla diskusia o tom, čo najviac rezonuje v našej spoločnosti a aké sú aktuálne problémy, ktorým ako spoločnosť čelíme. Práve tak vznikla Revolta – téma, ktorá sa nás dotýka každý deň, často bez toho, aby sme si to uvedomovali. Pre mňa osobne Revolta znamená presne to, čo hovorí náš manifest: Iba mŕtva ryba pláva s prúdom.“

Večer sa zabávať, cez deň prijímať kritiku

Festival okrem bohatého programu, tiež poskytuje mladým divadelníkom a divadelníčkam jedinečnú príležitosť konfrontácie svojej práce, názorov a tvorby s odbornou aj laickou verejnosťou. Ako súťažná prehliadka poskytuje platformu, kde odborná porota hodnotí umelecké výstupy a prístup jednotlivých škôl. V porote tohtoročnej Istropolitany sa objavia významní divadelníci a divadelníčky nie len zo Slovenskej republiky. Pozvanie prijali rumunská dramatička a režisérka Gianina Cărbunariu, poľský dramaturg, kurátor a umelecký riaditeľ festivalu Santarcangelo Tomasz Kireńczuk, maďarský herec a režisér András Sereglei, slovenská teatrologička, kultúrna manažérka a bývalá ministerka kultúry Silvia Hroncová a slovenský scénograf, televízny a filmový architekt Michal Lošonský.

Za vznik 25. Ročníka vďačia organizátori všetkým partnerom, ktorí festival podporili finančne, materiálne alebo prostredníctvom mediálneho priestoru. Najmä však Ministerstvu školstva, ktoré festival podporilo z verejných zdrojov, generálnemu partnerovi, Tatrabanke a hlavnému mediálnemu partnerovi Denníku SME.

Kontakty:

Team PR & marketing Istropolitana project ‚25

Nina Gelnarová +421904144732

Emma Vašková +421949375913

Júlia Mattonová +421902211680

Mail: marketing.istropolitana@vsmu.sk

Web: www.istropolitanaproject.sk

FB: https://www.facebook.com/istropolitana

IG: https://www.instagram.com/istropolitana_project/

Youtube: https://youtube.com/@istropolitanaproject?si=KTZaeRYuZ02DpKNs

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  3. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  4. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  5. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  6. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  7. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 622
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 7 916
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 5 405
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 673
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 3 334
  6. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 730
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 433
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 193
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Obnoviť poškodenú pleť nie je nemožné – pomoc nájdeš vo vede aj prírode.


16. máj

Máloktorá krajina spája staré tradície a inovácie tak prirodzeným spôsobom.


INZERCIA 16. máj

Nové číslo Historickej revue už v predaji aj s knižnou predplatiteľskou akciou.


INZERCIA 16. máj

LESY SR úspešne ukončili kompletnú rekonštrukciu lesnej cesty na Poľane.


15. máj
SkryťZatvoriť reklamu