Až 80 % sexuálne aktívnych ľudí sa počas života nakazí aspoň jedným typom ľudského papilomavírusu (HPV). Ide o najrozšírenejšiu sexuálne prenosnú infekciu na svete. HPV sa prenáša predovšetkým pohlavným stykom a počiatočné štádium, ale často aj celý priebeh infekcie môže byť bezpríznakový, čo výrazne sťažuje jeho odhalenie bez cielenej diagnostiky. Ľudia si tento vírus často spájajú výlučne so ženským zdravím. Realita je však iná, pretože okrem HPV karcinómu u žien, viac ako 60% prípadov rakoviny penisu a odhadom asi 70% nádorov v oblasti hrdla, jazyka a mandlí u mužov súvisí práve s HPV (1, 2 ).
V kontexte HPV a onkologických rizík je dôležitá nielen prevencia, ale aj spoľahlivá diagnostika. Pre pacientov a lekárov ju zabezpečuje aj spoločnosť Unilabs Slovensko, ktorá patrí medzi lídrov v oblasti laboratórnej diagnostiky na Slovensku.
Čo je HPV a prečo sa nás týka?
HPV je najčastejšou sexuálne prenosnou infekciou. Existuje viac ako 200 typov tohto vírusu – niektoré spôsobujú len nezhubné výrastky (bradavice), iné sú vysoko rizikové a môžu viesť k rozvoju onkologických ochorení. Ľudský papilomavírus je zodpovedný za 90% prípadov rakoviny krčka maternice, niektorých typov rakoviny konečníka, ale aj karcinómov pošvy a vulvy. Aj napriek tomu, že sa o HPV hovorí najmä v súvislosti so ženským zdravím, infekcia sa týka aj mužov (3 ). „Mnohí z nich sú bezpríznakovými prenášačmi, no vírus môže v ich tele pretrvávať roky a viesť k vážnym diagnózam, ako sú rakovina penisu, konečníka alebo HPV pozitívne nádory hlavy a krku,“ vysvetľuje MUDr. Klaudia Gočárová, PhD., primárka I. onkologickej kliniky LF UK a OÚSA.
Medzi rizikové faktory patrí najmä skorý začiatok sexuálneho života, časté striedanie partnerov, promiskuitné správanie, fajčenie, oslabená imunita či chronické zápaly. U ľudí s vyšším počtom sexuálnych partnerov je riziko nákazy výrazne vyššie a existuje vyššia pravdepodobnosť, že sa infekcia v tele neeliminuje, ale prejde do chronickej formy.
Rakovine krčka maternice sa dá účinne predchádzať
Na Slovensku ročne podľahne rakovine krčka maternice približne 200 až 230 žien a toto ochorenie je každý rok diagnostikované asi u 600 žien (4 ). „Závažnosť ochorenia spočíva v tom, že sa vyvíja pomaly a dlho bez príznakov. Včasný záchyt prekanceróznych zmien je preto jedinou cestou, ako zabrániť rozvoju ochorenia. Rakovina krčka maternice je jedným z mála typov rakoviny, ktorému sa dá účinne predchádzať,“ približuje MUDr. Klaudia Gočárová, PhD.
Najúčinnejšou formou prevencie je očkovanie. HPV vakcína je najefektívnejšia, ak sa podá pred začiatkom sexuálneho života – ideálne medzi 9. až 14. rokom života. Na Slovensku je v tomto veku plne hradená z verejného zdravotného poistenia. Očkovanie má význam nielen pre dievčatá, ale aj chlapcov. Chráni ich pred možnými zdravotnými komplikáciami, ktoré môže vírus HPV spôsobiť. Očkovanie je však možné aj neskôr a odporúča sa aj dospelým ženám a mužom, najmä ak doposiaľ neprišli do kontaktu s najrizikovejšími typmi vírusu.
Včasná diagnostika zachraňuje pacientom životy
Nevyhnutnou súčasťou prevencie je diagnostika. Medzi kľúčové vyšetrenia patrí dôkaz HPV PCR metódou, ktorá dokáže detegovať DNA vírusu v bunkách. „Tento test sa využíva najmä u žien s abnormálnym cytologickým nálezom alebo po liečbe prekanceróznych zmien. PCR test je mimoriadne citlivý a dokáže zistiť infekciu niektorým zo 14 najrizikovejších typov HPV, čo má zásadný význam pre ďalší medicínsky postup,“ vysvetľuje RNDr. Jana Hybenová, vedúca konfirmačného pracoviska Unilabs Slovensko, Laboratórium klinickej mikrobiológie v Likavke.
Pri skríningovom vyšetrení krčka maternice sa používajú dve techniky cytologického vyšetrenia, a to konvenčná cytológia alebo cytológia na tekutej báze LBC - Liquid-Based Cytology. Na rozdiel od konvenčnej cytológie, kde sa vzorka nanáša priamo na sklíčko, sa pri LBC bunky prenesú do špeciálneho roztoku. Ten zabezpečuje lepšiu konzerváciu vzorky a vyššiu spoľahlivosť vyšetrenia. Vyšetrenie je určené pre každú ženu, ktorá chce maximalizovať šancu na odhalenie prekanceróz krčka maternice. „LBC cytológia predstavuje v súčasnosti najspoľahlivejšiu formu skríningu prekanceróznych zmien. Zvyšuje pravdepodobnosť včasného odhalenia patológie a zároveň umožňuje efektívne navrhnúť ďalší diagnostický alebo liečebný postup pre pacientky,“ hovorí MUDr. Iveta Mečiarová, PhD., manažérka laboratórií patologickej anatómie Unilabs Slovensko a vedúca Diagnostického centra patológie v Bratislave.
Pre poistenkyne zdravotných poisťovní Union a Dôvera je vyšetrenie LBC raz ročne v rámci preventívnej prehliadky plne hradené z verejného zdravotného poistenia vrátane špeciálneho odberového materiálu. O možnostiach LBC cytológie sa porozprávajte so svojím lekárom.
V prípade abnormálneho výsledku cytologického vyšetrenia existuje pre pacientky po konzultácii s gynekológom taktiež možnosť absolvovať aj špeciálny molekulový biologický test. „Touto metódou je možné spresniť získané výsledky u HPV pozitívnych pacientiek. Pri tomto teste využívame technológiu PCR na detekciu hypermetylácie v génoch, ktorých metylácia je spojená s transformáciou normálnych buniek na bunky rakovinové. Rôzne štúdie ukázali, že tieto zmeny korelujú s prítomnosťou cervikálnych prekanceróznych lézií a rakoviny krčka maternice. Ide o neinvazívny, spoľahlivý test, ktorý prináša lekárom a pacientkam väčšiu istotu pri voľbe ďalšieho postupu,“ vysvetľuje MUDr. Iveta Mečiarová. Unilabs Slovensko poskytuje toto vyšetrenie formou testu GynTectᴿ, ktorý je dispozícii pre samoplatcov.
Aj muži by mali poznať svoj HPV status
HPV sa netýka len žien – aj u mužov sa často dlho neprejaví žiadnymi príznakmi. Ak si chcete byť istí, že je všetko v poriadku, porozprávajte sa so svojím praktickým lekárom alebo urológom. „V prípade potreby lekár odporučí aj špecializované testy na prítomnosť vírusu. Ide o krátke a nenáročné vyšetrenia, ktoré môžu včas odhaliť problém a predísť závažným komplikáciám,“ dopĺňa MUDr. Klaudia Gočárová, PhD.
Unilabs Slovensko precíznou laboratórnou diagnostikou prispieva k lepšiemu zdraviu
Laboratóriá Unilabs Slovensko zohrávajú v prevencii HPV a skríningu onkologických ochorení u slovenských pacientov významnú úlohu. Ako priamy partner pre lekárov poskytujú nielen spoľahlivú diagnostiku ale aj odborné konzultácie, ktoré môžu významne prispieť k efektívnejšiemu nastaveniu preventívnej starostlivosti u pacientov. Včasné, kvalitne spracované výsledky predstavujú cenný podklad pre ďalší medicínsky postup.
V oblasti onkogenetiky zároveň Unilabs Slovensko prevádzkuje špičkovo vybavené laboratórium lekárskej genetiky v Košiciach, zamerané na odhaľovanie dedičných predispozícií k nádorovým ochoreniam. V kontexte národného skríningového programu ide o metódu prvej voľby, ktorá umožňuje cielene identifikovať rizikové skupiny pacientov a predísť vzniku závažných diagnóz.
„Našou pretrvávajúcou víziou je byť líder trhu laboratórnej diagnostiky na Slovensku – tým, že vďaka investíciám z medzinárodnej rodiny Unilabs prinášame najnovšie inovácie a jedinečné, bezkonkurenčné riešenia pre domáce zdravotníctvo. Chceme tak robiť s maximálnym zreteľom na pacientov, ktorých potreby a očakávania tvoria samotné DNA nami poskytovaných služieb,“ uvádza Stanislav Čársky, riaditeľ spoločnosti Unilabs Slovensko.
1 https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/penile-cancer/risks-causes, 22.5.2025
2 https://www.cdc.gov/united-states-cancer-statistics/publications/hpv-associated-cancers.html, 22.5.2025
3 https://www.nierakovine.sk/rakovina-krcka-maternice/hpv-a-rakovina-krcka-maternice, 22.5.2025
4 https://www.nierakovine.sk/rakovina-krcka-maternice/hpv-a-rakovina-krcka-maternice, 22.5.2025