SME

Prvý realitný fond ťaží z oživenia trhu a nižších sadzieb

Fond za rok zarobil 5,68 %. Pomáha mu development aj lacnejšie úvery.

Bratislava – Po období vysokej inflácie a reštriktívnej menovej politiky prichádza na realitný trh postupné oživenie. Znižovanie úrokových sadzieb Európskou centrálnou bankou a stabilizácia cien prinášajú nové príležitosti. V tomto prostredí sa darí aj Prvému realitnému fondu (PRF) od IAD Investments, ktorý len za prvý polrok 2025 pripísal investorom zhodnotenie 3,56 %. Medziročný výnos k 30. júnu 2025 dosiahol 5,68 %.

Makroekonomický vietor v plachtách

Podľa portfólio manažéra Prvého realitného fondu IAD Investments, Vladimíra Boleka, stojí za pozitívnymi výsledkami niekoľko kľúčových faktorov. „Na makroúrovni portfólio fondu benefituje z pohybu realitného cyklu, keď po predchádzajúcich rokoch ceny nehnuteľností znova začali rásť. Európska centrálna banka navyše niekoľkokrát znížila úrokové sadzby, čo sa premietlo do zníženia úrokových nákladov z prijatých úverov v projektoch v portfóliu fondu,“ vysvetľuje Bolek.

Okrem lacnejšieho financovania pomáha fondu aj situácia priamo v jeho nehnuteľnostiach. „Na úrovni jednotlivých výnosových nehnuteľností došlo k zvýšeniu ceny nájmu a tým k silnejšiemu hotovostnému toku z prenajatých nehnuteľností. Takýto pohyb sa prejavuje vo zvýšení hodnoty nehnuteľnosti,“ dodáva Bolek.

Motorom je development

Výrazným prispievateľom k výkonnosti je aktuálne časť portfólia zameraná na development. Fondu sa podarilo úspešne dokončiť ďalšiu etapu výstavby bytov, ktoré boli predané za vyššie ceny, než sa pôvodne plánovalo.

„V projekte Nová Nitra sa započala ďalšia etapa výstavby bytov, kde už prebieha aj predpredaj s cenami, ktoré reflektujú trhový posun. Pri developmente logistiky sa začala výstavba v projekte v Chorvátsku a v logistickom areáli v Bratislave. Pri oboch projektoch sú čiastočne predrokované dopyty k nájmom. Celkový posun v uvedených projektoch zvýšil ich hodnotu s pozitívnym dopadom na hodnotu podielov fondu,“ hovorí Vladimír Bolek.

Plány na využitie príležitostí

Manažment fondu vidí priestor na ďalší rast. S relatívne nízkou zadlženosťou na úrovni približne 27 % sa otvárajú nové možnosti. „Aktuálne plánujeme využiť zníženie úrokových sadzieb na mierne zvýšenie zadlženosti a dosiahnutie dodatočného výnosu portfólia zo zvýšeného pákového efektu,“ približuje stratégiu Bolek.

Ďalší potenciál vidí v logistickom developmente. „Predpokladáme posun v developmente logistiky, kde ak dôjde počas výstavby k uzatvoreniu nových nájomných zmlúv, tak sa to môže prejaviť v ďalšom zvýšení hodnoty projektov,“ uzatvára portfólio manažér PRF.

Upozornenie. Tento materiál je marketingovým oznámením. Skôr ako urobíte akékoľvek investičné rozhodnutie, pozrite si predajný prospekt, štatút a dokument s kľúčovými informáciami pre investorov fondu Prvý realitný fond spravovaného IAD Investments, správ. spol., a.s. (ďalej len „IAD“) v slovenskom jazyku v sídle IAD, na predajných miestach, v sídle depozitára alebo na www.iad.sk. Pre viac informácií sa obráťte na svojho finančného sprostredkovateľa alebo na www.iad.sk. Hodnota investície do podielového fondu sa môže aj znižovať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. S investíciou do podielových fondov je spojené aj riziko. IAD je povinná vyplatiť podielový list podielového fondu Prvý realitný fond bezodkladne, najneskôr však v predĺženej lehote 12 mesiacov. Majetok vo fonde Prvý realitný fond je podľa podmienok osobitného zákona investovaný najmä do nehnuteľností vrátane príslušenstva na účely ich správy a predaja, do majetkových účastí v realitných spoločnostiach a do likvidných finančných aktív, z ktorých ekonomickej podstaty vyplýva úzke prepojenie s trhom nehnuteľností.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Uverejňujte tlačové správy na sme.sk

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  2. Prvý realitný fond ťaží z oživenia trhu a nižších sadzieb
  3. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta
  4. Ideálny čas na pohyb a dokonalú regeneráciu
  5. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom
  6. Operácia očí je riešením pre každú profesiu
  7. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom
  8. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu
  1. Prvý realitný fond ťaží z oživenia trhu a nižších sadzieb
  2. Vzducholoď aj koncert Kaliho? Takto Kaufland oslavuje narodeniny
  3. Ideálny čas na pohyb a dokonalú regeneráciu
  4. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta
  5. Aplikácia Otvorené drevo potvrdzuje transparentnosť LESY SR
  6. Drevo pod kontrolou: Ako technológia RFID mení vývoz drevnej hmo
  7. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom
  8. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom
  1. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu 14 578
  2. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom 9 138
  3. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta 6 677
  4. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom 5 116
  5. Operácia očí je riešením pre každú profesiu 3 496
  6. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach 2 592
  7. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi 2 124
  8. Private equity fondy priťahujú čoraz viac slovenských investorov 1 697
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Fond za rok zarobil 5,68 %. Pomáha mu development aj lacnejšie úvery.


INZERCIA 1 h
Považská Bystrica hostí Kaufland Detský festival pre celé rodiny, nájdete si čas?

Kali aj Dominika Mirgová čakajú v Považskej Bystrici, vidíme sa tam 3. augusta?


INZERCIA 1 h

Ušetrite dni dovolenky a užite si záver leta spoznávaním či relaxom.


INZERCIA 25. júl

Máte čas hýbať sa aj dopriať si odpočinok bez toho, aby ste sa museli niekam hnať.


INZERCIA 25. júl
SkryťZatvoriť reklamu