SME

Nové átrium aj učebňa. V Pečovskej Novej Vsi investujú do školy

Školu modernizujú pravidelne. Poslednú rekonštrukciu nazýva starosta J. Dujava revolúciou v oprave interiéru. Pomáhajú eurofondy.

Žiaci základnej školy v Pečovskej Novej Vsi v sabinovskom okrese nastúpili v septembri do vynovených priestorov. Čakali ich nové podlahy na chodbách, jedáleň s vkusnými a estetickými protihlukovými blokmi na stenách či moderná exteriérová učebňa v priestoroch bývalého átria.

Základnú školu navštevuje 449 detí, modernizovali ju z prostriedkov Európskej únie. Je spádovou školou pre obce Pečovská nová Ves, Jakubova vôľa, Červenica pri Sabinove a Hanigovce.

Projekt stál 880-tisíc eur. Investíciu tvorili z 92 percent eurofondy a peniaze zo štátneho rozpočtu. Obec prispela sumou 70-tisíc eur.

„Ohlasy na zmeny sú veľmi pozitívne,“ hovorí starosta Jaroslav Dujava. Všetky práce urobili za dva a pol mesiaca. Začali v júni a skončili v auguste s cieľom, aby to čo najmenej pocítili žiaci a vrátili sa do zmodernizovanej školy.

Nové átrium aj učebňa prírodopisu

Školu v Pečovskej Novej Vsi otvorili v roku 1973. Starosta Jaroslav Dujava tam nastúpil o rok na to. „Keď si predstavím, akými zmenami prešla, zdá sa mi to až nereálne. Vtedy sme ešte mali kotolňu na uhlie. Neskôr došlo k jej plynofikácii a teraz máme energeticky úsporné tepelné čerpadlá,“ približuje.

Poslednú rekonštrukciu nazýva revolúciou v oprave interiéru. V škole napríklad zo starej miestnosti, ktorá slúžila ako „izolačka“ spravili prijímaciu miestnosť prvého kontaktu.

Je moderne vybavená a zariadená, s bezpečným vstupom rodičov a žiakov do budovy. Po novom nevojdú priamo do jej priestorov ale do takzvaného medzipriestoru. Dbajú tým na zvýšenú bezpečnosť žiakov aj učiteľov.

Úplne zmodernizovali a vybavili zariadením školskú jedáleň, vymenili podlahy na chodbách na dvoch podlažiach, odstránili bariéry, ktoré sa na chodbách nachádzali a zabezpečili debarierizáciu štyroch vstupov do školy. Bezbariérové vstupy a prechody dostali nové prístrešky.

Záujem narastá

V škole sa nachádzalo átrium, ktoré prešlo komplexnou modernizáciou. V priestore átria vznikla moderná exteriérová učebňa. Modernizáciou prešla aj učebňa prírodopisu, do ktorej dodali nielen nové vybavenie, IT predmety, počítačovú techniku ale aj rôzne nadčasové didaktické pomôcky.

Škola má tiež modernú tartanovú bežeckú dráhu či ihrisko pre futbal a volejbal s kompletnou infraštruktúrou, ktoré môžu využívať aj večer.

Aj vďaka investíciám, ktoré do školy obec dáva, dochádza k nárastu počtu žiakov. „Už teraz sme dostali avízo zo strany školy, že pri takomto náraste budeme potrebovať od budúceho školského roka navýšenie tried,“ opisuje starosta Dujava.

Záujem o učenie je takisto veľký, na odborného asistenta sa naposledy hlásilo 30 záujemcov. Pod školu patria aj dve elokované pracoviská materskej školy.

Úspešní v žiadaní eurofondov

Budovu školy aj v minulosti viackrát renovovali. Na prelome rokov 2010 až 2011 prešla úpravou zovňajšku. Zateplili ju a vymenili okná. Úspora bola vďaka týmto opatreniam predstavovala desaťtisíce eur za rok. Investície do modernizácie sú preto podľa starostu Dujavu veľmi prospešné.

V roku 2022 menili systém vykurovania na ekologický. Cez rôzne projekty v minulosti vymenili radiátory v celej škole, zmodernizovali telocvične či vybudovali environmentálno-edukačný park, kde sa žiaci starajú o vinič, egreše, ríbezle či paradajky.

Posledná investícia do interiéru budovy školy bola jednou z najväčších. V rámci nej vymenili strešné plášte na dvoch telocvičniach a šatniach v telovýchovnom trakte školy, ktorých stav bol v havarijnom stave.

Starosta hovorí, že pri každej modernizácii využili zdroje z Európskej únie a štátneho rozpočtu. Obec by si sama zo svojho rozpočtu takéto investície nemohla nikdy dovoliť. „Nemali by sme ani na sanáciu havarijných stavov. Bez podpory zo zdrojov EÚ by sme mohli renovovať školu len veľmi ťažko,“ opisuje starosta Dujava.

V Pečovskej Novej Vsi sú úspešní v podávaní žiadostí o eurofondy, no šťastie podľa neho praje pripraveným. Na projektoch preto pracujú v predstihu a systematicky.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Uverejňujte tlačové správy na sme.sk

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Cédečka sa predávali ako teplé rožky. Prežili, lebo predvídajú, čo ľudia budú chcieť
  2. Od Araratu po Karibik. Tieto zájazdy prebudia chuť objavovať
  3. Projekt, ktorý mení životy tisícke slovenských pacientov
  4. Odchod detí je veľký zlom, sloboda je často len ilúzia
  5. Úspech firemnej elektromobility: eFleet Day 2025 Truck&Bus&Van
  6. Andrej Viceník, VÚB: Samosprávy potrebujú partnera, nielen banku
  7. Keď sa z brigády stane kariéra
  8. Pacienti s akútnou myeloidnou leukémiou čakajú na moderné lieky
  1. Projekt, ktorý mení životy tisícke slovenských pacientov
  2. Od Araratu po Karibik. Tieto zájazdy prebudia chuť objavovať
  3. Cédečka sa predávali ako teplé rožky. Prežili, lebo predvídajú.
  4. Po oslavách storočnice sa košický maratón pozerá do budúcnosti
  5. TIPOS pokračuje v spolupráci s Bratislavou
  6. IMPERIAL Gold… viac ako zlato...
  7. Odchod detí je veľký zlom, sloboda je často len ilúzia
  8. Úspech firemnej elektromobility: eFleet Day 2025 Truck&Bus&Van
  1. Projekt, ktorý mení životy tisícke slovenských pacientov 13 057
  2. Odchod detí je veľký zlom, sloboda je často len ilúzia 11 709
  3. Keď sa z brigády stane kariéra 6 067
  4. Cédečka sa predávali ako teplé rožky. Prežili, lebo predvídajú. 3 893
  5. Od Araratu po Karibik. Tieto zájazdy prebudia chuť objavovať 3 462
  6. Pacienti s akútnou myeloidnou leukémiou čakajú na moderné lieky 2 903
  7. Firma z Nitry robí miliónové projekty pre Teslu či TikTok 2 229
  8. Fanúšikov dostanú na zápas 5 minút pred výkopom 1 439
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Oprášte cestovateľské plány. Jeseň je ako stvorená na poznávacie zájazdy.


INZERCIA 3. okt
Doc. MUDr. Eva Goncalvesová, CSc.

Rozhovor s doc. MUDr. Evou Goncalvesovou, CSc. k Mesiacu o srdcových témach.


INZERCIA 3. okt

Datacomp stavil na skúsených ľudí a fyzický kontakt so zákazníkmi.


INZERCIA 2. okt

Prestížne podujatie sa teší veľkej obľube. Na štart sa postaví vyše 18-tisíc bežcov.


30. sep
SkryťZatvoriť reklamu