SME
Streda, 10. august, 2022 | Meniny má Vavrinec

Ako titulkovať tlačové správy

Titulkujete správne tlačové správy?

PR články či tlačové správy mávajú na webe „dlhý život“, titulok je preto alfou a omegou ich efektivity. Viete titulkom vyvolať dopyt? Ktoré titulky sú efektívne a ktoré fádne? Ako zafixovať hlavné posolstvo pr článku?

Prinášame pár odporúčaní servera Tlacovespravy.sme.sk.

 • Otázky sú takmer vždy dobrými titulkami- zaujmú čitateľa a nabádajú k prečítaniu správy (napríklad„Ako je to s vitamínom D?“); podobne aj apelačné a upozorňujúce titulky vyvolávajúce dopyt, potrebu akcie či varovanie (napríklad „Kontrolujte si svoj tlak!“).
 • Efektívnymi titulkami sú často krátke vety obsahujúce slovesá (napríklad „Ženy im nedokážu odolať...“) , ktoré upútajú čitateľa istou tajuplnosťou .
 • Opakom sú fádne titulky, nevyvolávajúce zvedavosť, potrebu dozvedieť sa viac. Obvykle sú bez slovesa (napríklad „ Konferencia a výstava Katedry stavebníctva“). Podobné titulky sú zväčša málo efektívne.
 • Ak obsahuje titulok kľúčové slovo komunikovaného produktu, či cieľovej webovej stránky (napríklad „Ski amadé: najväčší lyžiarsky zážitok v Rakúsku“), ľudia sa preklikajú na cieľový web aj po ukončení primárnej životnosti tlačovej správy.
 • Nápaditý podtitul (perex) – úvodných pár viet rozširuje počet kľúčových slov obsiahnutých v titulku (napríklad dobre zvolený perex je Slováci môžu získať „AMAZing job“ v článku s titulkom „Amazon dá prácu ľuďom s jazykmi“.
 • Medzititulky - t.j. titulky rozčleňujúce text samotného článku, sú tiež dôležité. Tie d obre premyslené poslúžia na orientáciu v texte, a najmä dokážu u čitateľa fixovať hlavné posolstvo správy (viď napríklad článok Viete, na čo každý mesiac miniete najviac peňazí?
 • Nepíšte celé titulky veľkými písmenami.  Väčšina webových stránok nepodporuje písanie titulku ani podtitulu veľkými písmenami (mimochodom - na účinnosť článku z pohľadu SEO veľké písmená nemajú vplyv).
 • Najčastejšie chyby: Titulky píšeme vždy bez bodky na konci; a naopak - podtitul píšeme vždy s bodkou na konci.  Pred otáznikom, čiarkou, výkričníkom nikdy nie je medzera (za nimi je vždy).
 • Veľké písmená píšeme 
  - na začiatku jednoduchej vety a súvetia;
  - na začiatku vety alebo súvetia po predchádzajúcej vete zakončenej bodkou, výkričníkom alebo otáznikom;
  - po dvojbodke:
  a) na začiatku priamej reči,
  b) ak po nej nasleduje výpočet, v ktorom niektorý člen obsahuje aspoň jednu celú vetu.
 • Pozor na „hrubice" v titulku či perexe - sú zásadným prehreškom ( jeden príklad za všetky: „Ženy ich milujú, muži sú k nim ľahostajný

...). Nemusíte ovládať pravopis dokonale, ale ak ho ignorujete, podobný postoj môžu zaujať čitatelia nielen k vašej správe, ale i vašej firme.

Tip: Neviete si rady s pravopisom? Skúste stránku Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra.

 

O projekte

 

Prihláste sa a vložte PR článok

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťZatvoriť reklamu