SME
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Nestihli ste odovzdať daňové priznanie?

Možno to poznáte tiež. Blížil sa dátum, kedy musíme odovzdať daňové priznanie. Vôbec sa Vám do toho nechce a máte pocit, že ak ho nejakým záhadným spôsobom zosmolíte, daňový úrad Vás za to dozaista

Možno to poznáte tiež. Blížil sa dátum, kedy musíme odovzdať daňové priznanie. Vôbec sa Vám do toho nechce a máte pocit, že ak ho nejakým záhadným spôsobom zosmolíte, daňový úrad Vás za to dozaista odmení prémiou v hodnote niekoľko desiatok dní práce zadarmo. Deň daňovej slobody pomaly nenávratne zmizne za druhou polovicou roka, a toľko vytúžený deň bude raz v októbri.
Pred pár dňami som sa svojim známym riešil vcelku pálčivý problém. Môj kamarát pochádza z Cypru, kde má svoju daňovú povinnosť. Moja daňová povinnosť je v Slovenskej republike. Mnoho rokov sme boli obchodní partneri, až sme sa rozhodli, že by sme mohli pre oboch lepšie optimalizovať dane. Predsa len človek nechce platiť tak strašné sumy, ktoré len sotva putujú tam, kam by mali.
Po dlhých a náročných hodinách konzultácií s daňovými a právnymi poradcami sme dospeli k záveru, že si veríme natoľko, že vnukneme život spoločnej firme. Respektíve z jednej firmy vytvoríme materskú spoločnosť a druhá bude dcérska. Pre obidvoch tým vznikne väčšia istota a stálosť odbytu. Ak je tento model nastavený správne, funguje geniálne. Dovážate tovar z krajín mimo Európskej únie a môžete veľmi ľahko získať kvalitné a abnormálne lacné subdodávateľské služby. Vzniká Vám povinná editačné povinnosť. Tá reguluje ceny so spriaznenými osobami na úroveň obvyklú.
Editačné povinnosti sme splnili, teda máme posvätené naše obchodovanie. Mali sme si však uvedomiť závažnosť kroku, ktorý sme sa rozhodli podstúpiť. Razom sa mení hierarchia zákonov a zmlúv, ktoré upravujú naše správanie pred Európskou úniou, medzi štátmi a na lokálnej - štátnej úrovni.

Po prvom mesiaci som dostal pocit, že som musel byť nepríčetný, keď som sa dobrovoľne rozhodol podstúpiť tento krok. Počas jedného mesiaca som z relatívne pokojného účtovníctva ( aj keď je v Slovenskej republike neúmerne vysoká nepriama daňová záťaž daňovníka oproti zvyšku sveta), prešiel na niečo, čo naozaj sám nezvládnem.
Sprvu som si hovoril , že sa zase toho toľko nezmení. Keď mi moja účtovníčka so smutným pohľadom povedala viac, pochopil som.
Presnejšie povedala: "prepáčte mi to, ale na medzinárodné zmluvy o dvojitom zdanení, hľadajte daňového experta“ ... a pripojila pre ma ešte pár štipľavých slov... „dvojité dane nepredstavujú to, čím by som chcela zakončiť svoj život.“


Zneistel som. Nebolo nič ľahšie ako zavolať môjmu tureckému priateľovi. Po pár otravných vetách od operátora, kam že to zase nevolám, som na druhej strane začul rozosmiaty hlas Nazima . Lámanou slovenčinou mi vysvetlil, že leží na pláži a vykonáva rannú hygienu svojho účtu a premýšľa, či si kúpiť vodný skúter alebo motorku. Nevedel som, či ísť požiadať o exil, kúpiť si povraz, alebo zahodiť telefón do hlučnej, smradľavej a stojacej magistrály.
Nazim po pár sekundách prekukol moju náladu. S ľahším podpichnutím sa opýtal, čo ma vlastne ťaží. Spýtal som sa ho teda: Nazim, ako často, koľko a komu platíš dane?
"No, platím desať percent z toho, čo si zarobím tu, ale to, čo zarobím u Vás ...," a zasmial sa. "Takže asi neplatíš skoro sto päťdesiat tisíc ročne za vytvorenie čiastkového základu dane, asi Ti potom zo zisku nevezmú pätinu, že? V tú chvíľu som sa zase rozohnil, zastavil som pri krajnici a nevenujúc pozornosť trúbiacim autám som si zapálil cigaretu, rozlúčil sa s Nazimom a začal premýšľať nad tým, či má zmysel podnikať a spolupracovať takto so zahraničnými partnermi.

V túto chvíľu som mal vážne pocit, že nemá cenu podnikať, i napriek tomu, že pre štát toho robím toľko. Zrazu mám pocit, že každá kauza, ktorú som čítal, o daňových únikoch môže za to, že niekto mal potrebu robiť zákony pre nepoctivcov na úkor tých, ktorí sa snažia.
Je to jasné. Je 2. apríl a ja už len ťažko stihnem odovzdať daňové priznanie tak, aby som nedostal polmiliónovú pokutu. Laborujem nad tým, či mám podať daňové priznanie, ktoré "prestrelím" a potom podám opravné. Úrok, ktorý by som musel v opačnom prípade štátu platiť, mi štát určite nedá. Finančné prostriedky v tejto chvíli nutne potrebujem a nechcem si brať pôžičku.

Zrazu sa ozve rana. Nabúrať do autobusu a ešte do vedľa idúceho auta je vrchol. S pocitom, že budem pranierovaný, obrnil som sa doskami s nápisom daňová evidencia. S tými doskami, ktoré som dostal od svojho účtovníka.
Cestujúci autobusu nadávali okamžite, vodič na mňa reval, či som volal už políciu, že kvôli nám skolabuje doprava, a pán z auta vedľa mňa? Pozrel sa na dosky, usmial sa a pokojne povedal: "políciu som volal, moje auto je firemné, a tak musím." "Čo majú tieto dosky spoločného s Vašou nehodou?" Začal som chronologicky rozprávať svoj príbeh, ktorý som zakončil tým, že končím.

V tej chvíli mi Marek, vodič auta do ktorého som nabúral, začal rozprávať, že ak svoje služby presuniem tzn. outsourcujem na spoločnosť, ktorá sa zaoberá daňovým poradenstvom, získam tri mesiace času naviac a viac času pre nakladanie s kapitálom. Ten by som inak musel odviesť už v apríli. Že ani cena nie je zlá a že ušetrím veľa času, ktorý môžem venovať potrebnému budovaniu obchodných vzťahov.
Túto situáciu mi zoslalo snáď samo nebo, hovoril som si medzi tám, ako prišla polícia. Marek mi dal vizitku, na ktorej bolo napísané SLUTO.
Dodal, že ak by som potreboval kvalifikovanú pomoc a chcel sa zbaviť mnohých starostí, môžem využiť ich účtovné a daňové služby, ktoré od základu úspešne postavia moje účtovníctvo na vlastné nohy až k odloženému daňovému priznaniu. A na svojom voľnom čase to ani nepocítim.

A tak Vám píšem z Cypru, že naše partnerstvo s Nazimom už pár rokov klape a ja si spoluprácu so SLUTO strašne pochvaľujem. Moje zistenie, že sám nemôžem robiť všetko mi pomohlo zmeniť prístup a robiť veci kvalitnejšie. Tiež to skúste.

Spokojný podnikateľ.Pokiaľ ste nestihli správne odovzdať daňové priznanie, kontaktujte ihneď SLUTO s.r.o., účtovnú a daňovú kanceláriu z Bratislavy.
Nájdeme riešenie. Tel.: +421 2/32 11 40 11
http://sluto-s-r-o-uctovna-a-danova-kancelaria-bratislava.katalog-uctovnikov.sk/


Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Podcast: Jeden lístok, veľa tratí

Vypočujte si rozhovor s Mirkou Miškechovou, tvárou a hlasom kampane SAD Trenčín.

Tlačové správy

Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi

Posledné mesiace nám ukázali, že zdravie by sme si mali vážiť viac, ako inokedy. Je to predsa to najcennejšie, čo v živote máme.

Tlačové správy

Nová škôlka 21. storočia na Kramároch

Moderná škôlka sa otvára začiatkom decembra a prvé dve triedy začnú chodiť do škôlky už v januári.