SME
Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Ako zvýšiť efektivitu administratívy? Príbeh

Chvíľku odolávam, ale po neúmorné snahe svojho najneobľúbenejšieho budíka vstávam. Asi opäť ľavou nohou, pretože skôr než uvidím svoj obligátne "nadšený" výraz v tej nemilosrdnej veci v kúpeľni,

Chvíľku odolávam, ale po neúmorné snahe svojho najneobľúbenejšieho budíka vstávam. Asi opäť ľavou nohou, pretože skôr než uvidím svoj obligátne "nadšený" výraz v tej nemilosrdnej veci v kúpeľni, zakopnem o prah dverí, vylejem vodu v kanvici pripravenú na rannú kávu a nedôslednosťou voči môjmu budíku ho opäť počujem burácať na celý byt neúprosnú melódií Wake up.

Dvadsať minút a mám pocit prepracovania a únavy, aj napriek tomu však zamykám byt a vstupujem do výťahu, kde zisťujem, čo všetko som asi nestihol, zabudol alebo neurobil. Chránený každodenným rytmom obdobne prebiehajúceho rána odovzdane sadám do auta. Človek by si niekedy prial, keď už tie rána stoja za prd, aby aspoň cesta do práce bola príjemná a rýchla. Lenže dnes by som si asi prial príliš veľa. Cesta z kraja mesta do centra, ktorá za normálnych podmienok trvá dvadsať minút, mňa dnes stála nielen stres, ale ešte hodinu môjho voľného času, predtým určeného k práci.

Odovzdane parkujem pred sídlom mojej spoločnosti, hovorím si: "Tak to mám za sebou," usmejem sa síce trochu kŕčovito, ale od srdca a stúpam nahor do kráľovstva mojich všedných dní, všedných nocí alebo trebárs mojich niekedy snáď všedných víkendov. "Tie dvere by chceli asi premazať!" zamrmlal som a nie príliš energicky pozdravil sekretárku, do rúk mi vtlačila balík listov a všelijakých písomností. Poznáte tú rozprávku, ako nejaká postavička postupne červenie pod ťarchou udalostí, ktoré na ňu doliehajú a postupne ju doháňa k šialenstvu? Už som začínal byť červený a s každým ďalším okamihom som čakal stúpajúcu paru z uší.

Vstupujem do chodbičky vedúcej k mojej kancelárii, ktorá je lemovaná po oboch stranách priechody do kancelárií zamestnancov. Pomaly som stihol vychladnúť a tak nasadzujem úsmev a vydávam sa vpred ku svojej kancelárii. Nakukne naľavo, kde zdravím Petra, má na starosť komunikáciu s úradmi. Jej pozdrav „dobré ráno“ sprevádza smiech z videa prehrávaného na Facebooku, avšak len pozdravím a idem ďalej. Po pravici ma víta Klára, milé to dievča, ak zrovna miesto dokončovania projektu, ktorý má miliónovú hodnotu, nepozerá na virtuálnu aukčnú sieň, čo by si zaobstarala zaujímavého. Opäť začínam červenať, s nezvyklým tónom hlasu odpoviem na pozdrav a pokračujem na svoje dnes tak tŕnisté ceste do kancelárie. Vedľa dverí vedúcich do mojej kancelárie je priechod do veľkého priestoru, kde sedia Marek s Karolom. Nie príliš pracovití zamestnanci, ktorí sú však nesmierne šikovní, nadaní a múdri. Ale len do doby, než miesto pozdravu počujem: "Karol, ten je tvoj, idem za druhým." Hoci mám pre týchto kolegov a podriadených slabosť, len ťažko si pomýlim Counter Strike s rozvážnu prácou návrhára obvodu výmenníka sediaceho nad čiernym prostredím Auto Cadu.

Rýchlym krokom vstupujem do svojej kancelárie, kde po prvýkrát od rána mám pocit, že je všetko tak, ako má byť. Kvety vädnú tak ako včera, nedopité kafe stoja na stole a cez stoličku je prehodená bunda, ktorú som včera bol lenivý nosiť so sebou domov.

"Čo to vlastne malo byť?" zlostia sa, som pre srandu, platím svojich zamestnancov veľmi dobre, snáď najlepšie v odbore a oni nemajú už ani potrebné hrať predo mnou divadlo? Zapínam si Skype a všetkých svojich kolegov, podriadených zvolávajú na poradu, ktorú ale pre istotu odkladám za obed.

Porada je síce zvolaná, ale ani neviem, čo im budem na tému pracovná morálka rozprávať. Kričať na nich asi nemá príliš cenu, lebo oni vedia, že sú šikovní a dobrí, že naša firma prosperuje a že vyhrávame toľko zákaziek, že koľkokrát musíme najať subdodávateľa. Každému, kto pracuje vo svojej firme, však záleží na tom, aby efektivita práce bola čo možno najvyššia. Ak bude zisk firmy rastúci či konštantne dobrý, môžem ich aj lepšie ohodnotiť, alebo im dať viac dní dovolenky alebo kratší pracovný čas. Radšej však budem vedieť, že pracujú menej času, ale čo možno najefektívnejšie, ako pozorovať, ako sa koľkokrát nudia len pre to, aby sa náhodou neprepracovali.

Lenže ako vymyslieť systém, ktorý všetko postráži, nezasiahne do ich súkromia a zároveň bude zodpovedať platným normám práva pracovného? Ako blesk z čistého neba ma napadá kamarát, ktorý hovoril o podobnej situácii, ktorú vyriešil tým, že jeho ľudia pre neho vytvorili softvér, ktorý všetky mnou požadované podmienky spĺňa.

Nemám čo pokaziť, keď si dnes dám obed niekde inde než tam, kde by ma dnes naštval asi ďalší človek. Po rýchlej výmene niekoľkých emailov už sedím v metre. Áno, máte pravdu, naozaj nemám odvahu na sadnutie do auta a podstúpenie ďalšieho stresu, ktorý by tiež mohol skončiť odstavením vozidla v takmer stojacej kolóne. Milo potešený stretnutím s bývalým spolužiakom si objednávam rovnako lahodne voňajúce jedlo, na ktorom si pochutnával pán vedľa pri stole. Medzitým Vladimír doslova spustil ódu na pozitívny monitoring vo firme. Plejáda výhod, ktoré nakoniec ocenia aj zamestnanci, vymenúva asi päť minút. S napätím počúvam, ako je toto riešenie úžasné a zároveň rozmýšľam, ako je možné, že firemný intranet nie je u nás už roky pod touto kontrolou.

Keď zakončí takmer prezentačné rozprávanie faktom, že mi bude stačiť malá krabička, do ktorej pripojím LAN kábely od počítačov, som presvedčený o tomto riešení. Pokračovanie, že všetko ostatné už obstará cloudová služba na servery, je krásnou čerešničkou na torte.

Program podľa rámca zákona sleduje len to, čo naozaj môže, možno tu modifikovať nastavenia pre rôzne skupiny a pritom nadriadených motivovať informovaním o čiastkových úspechoch jednotlivcov. Zároveň môžu zamestnanci samy dostávať odpovede na otázky kde, ako dlho a prečo trávia čas na internete. Ono ruku na srdce, vedieť, ako často nerobíme to, čo máme, by sme aj my boli nemilo prekvapení.
Potešený a dobre naladený jednoduchosťou a dômyselnosťou riešenia som vyrazil do kancelárie, kde som chcel ponúknuť svojim podriadeným resp. kolegom spoločným plán, ako pár vecí inovovať tak, aby to vyhovovalo nám všetkým, a spoločne sme mohli rásť.


Vyskúšajte aj Vy moderný manažérsky intranet Axoll. Testovanie zdarma.
Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Venujte na Vianoce darček plný informácií

Vaša rodina a priatelia si môžu nájsť pod stromčekom Ročné predplatné SME.sk.

Tlačové správy

Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu

Náročné jarné a momentálne aj jesenné obdobie znamená, že doma trávime oveľa viac času, ako sme zvyknutí.

Tlačové správy

Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne

Zlé trávenie trápi mnoho Slovákov, často si však za nepríjemný pocit po jedle môžu sami.