SME
Nedeľa, 28. november, 2021 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

Sauna a prechladnutie - veľkí nepriatelia

Medicínske výskumy ukázali, že Fíni, ktorí sa saunujú už viac ako 2000 rokov, patria medzi najzdravšie národy na svete.

Medicínske výskumy ukázali, že Fíni, ktorí sa saunujú už viac ako 2000 rokov, patria medzi najzdravšie národy na svete. Možno o pár rokov sa aj my zaradíme do skupinky najzdravších...

A prečo a ako vlastne sauna pôsobí takto blahodarne? Princíp saunovania spočíva v dôkladnom prehriatí celého tela a následnom prudkom ochladení. Lekári tvrdia, že telo za 30 minút saunovania vylúči toľko škodlivých látok, koľko obličky spracujú za 24 hodín. Saunovaním z tela nielen odchádzajú škodlivé látky, ale pobyt v saune navyše podporuje krvný obeh a čistí pokožku. Ľudia, ktorí navštevujú saunu, majú zdravšiu a krajšiu pleť a sú odolnejší voči prechladnutiu.

Stop saune

Ale keďže nežijeme v totálnej izolácii, aj tých odolných občas „prepadne“ vírusová infekcia. Telo bolí, smrkáme, kašleme, oči slzia, sme zachrípnutí, sťažujeme sa na bolesti hrdla. 

Čo teraz? Ísť alebo nejsť do sauny? Nuž, s upchatým nosom a bolesťami v krku radšej do sauny nejsť. Sauna a studená sprcha imunite chorého človeka škodí. Potením a striedaním teplôt sa choroba výrazne zhorší a rýchlejšie postupuje.

Čo keď predsa

Sauna má pozitívny efekt len na zdravých ľudí. Takže, aby sme nemuseli vynechávať saunovanie, je lepšie predchádzať ochoreniam ako sa len dá.

Nie je pravda, že vírusy, ktoré spôsobujú prechladnutie, sa dostávajú do organizmu hlavne cez ústa, či už vdychovaním alebo kontaktom zo špinavých rúk. Najčastejšie sa nám do tela dostanú vírusy cez nos. Stačí jeden neuvedomelý chorý kolega alebo kýchajúci spolucestujúci v autobuse a na najbližšie dni sa s vašim obľúbeným saunovaním môžete rozlúčiť.

mucoviral

Našťastie, vedci objavili červenú morskú riasu, ktorá dokáže s vírusmi bojovať. Prinášajú spojenie prírody s najmodernejšími vedeckými poznatkami v podobe nosového spreju Mucoviral. Moderný a efektívny prístup k liečbe prechladnutia, ktorý jednoducho a priamo rieši príčinu prechladnutia. A to priamo v nose. Po použití spreju, hneď po vstreknutí, sa na sliznici nosa vytvorí ochranná vrstva, čím sa zníži množstvo vírusov až o 92 %. Podráždený nos, bolesti hlavy, škriabanie v hrdle a ďalšie ťažkosti pri prechladnutí sa tak prejavia miernejšie. Potvrdili to aj klinické štúdie.

Ak teda pociťujete blížiace sa prechladnutie, použite sprej minimálne 3-krát denne počas trvania prechladnutia a môžete sa tak vyhnúť neželanej prestávke od sauny. Sprej je tiež dobré použiť aj prípade, že už prechladnutí ste. Stále vám môže znížením množstva vírusov  pomôcť zmierniť príznaky prechladnutia.

Viac informácií nájdete TU.

Ideálne po chorobe

Ak sú príznaky prechladnutia, chrípky či inej choroby zažehnané, prichádza vhodný čas aj na návštevu sauny. V období rekonvalescencie sa organizmus snaží vrátiť do pôvodného stavu. Sauna v tomto procese určite pomôže. A ako vyťažiť zo saunovania maximum? Odporúča sa navštevovať saunu pravidelne a čas v nej, ako aj v chladiacom bazéne a v sprche si primerane dávkovať. Niektorí skúsení návštevníci sauny si dĺžku pobytu v saune odrátajú na kvapky potu z nosa. Odídu, keď ich odkvapká sto.

Netreba zabúdať ani na správny pitný režim. Ideálne je začať piť v malých množstvách už 2 hodiny pred saunovaním.

Aké sauny poznáme

Pôvodne fínske slovo sauna označovala malú miestnosť, veľmi dobre izolovanú od okolia a vykladanú drevom. Dnes to už vyzerá aj inak. Sú rôzne „modefikácie“ a úpravy sáun. Aké?

Fínska – mokrá sauna

Priemerná teplota vo fínskej saune je približne 75 - 80 °C. Celý proces saunovania je sprevádzaný „parnými nárazmi“, ktoré spôsobujú rapídne zvýšenie vlhkosti vzduchu, čo môže byť spôsobené napríklad poliatím horúcich kameňov vodou.

Švédska - suchá sauna

Teplota sa pohybuje v rozmedzí až 100 - 110 °C. Na kamene sa neprilieva voda, vzduch je veľmi suchý a horúci, a pre telo je to veľká záťaž.

Parná sauna

Výhodou parnej sauny, kde teplota dosahuje maximálne 60 °C pri až 100 % vlhkosti, je jej nižšia záťaž na organizmu. Pôsobenie pary prečisťuje pokožku a podporuje elasticitu pokožky. Para umožňuje organizmu zbaviť sa až 30% nahromadených toxínov.

Infrasauna

Zdrojom tepla sú špeciálne infražiarovky a teplota dosahuje maximálne 60 °C, teda organizmus nie je vystavený veľkej záťaži. Telo sa tu prehrieva do hĺbky 2 až 3 cm, čo umožňuje dostatočné odparovanie a vylučovanie toxických látok.

Biosauna

Tento menej známy typ sauny je kombináciou fínskej a parnej sauny a je založený aj na využití aromaterapie (liečba vôňou) alebo chromoterapie (liečba farbami), ktorá podnecuje intenzívnejšie prežívanie saunovania. Teplota vzduchu je 60 - 70 °C a vlhkosť 30 35 %.

Soľná sauna

Táto sauna je vybavená kachľami s himalájskou soľou. Soľ sa počas procesu saunovania odparuje, čo má blahodarné účinky na dýchacie cesty. Niektoré soľné sauny majú steny vytvorené zo soľných tehál. Vlhkosť je 30 – 60 % a teplota 50°– 70°C.

Mucoviral® sprej proti prechladnutiu je zdravotnícka pomôcka.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Stále neviete, čo kúpiť babičke, mamine, svokre či kamarátke. Prinášame vám tipy na darčeky, ktoré potešia každú ženu.


12 h
Aj Santa sa dobre baví, keď číta tento článok.

Zdajú sa vám naše vianočné tradície, ako liatie olova či vypchávanie čižiem sladkosťami, čudné? Vo svete je ešte väčšia divočina.


26. nov

Distribúcia krízových balíčkov pre najohrozenejšie domácnosti v rómskych komunitách, ktoré sú aktuálne najviac zasiahnuté pandémio


INZERCIA 26. nov
Skryť Zatvoriť reklamu