SME

Ako FIITka nakopla Django girls

Django workshop prilákal dievčatá z rôznych kútov Slovenska a profesií. Zbúral mýty o nezáživnej informatike. Django Girls len otvárali oči a ústa. Na týchto ruinách vzklíčili nové projekty.

Po 40tich krajinách sveta sa medzinárodná konferencia PyCon dostala aj na Slovensko, prvýkrát. V priestoroch FIIT STU stretla slovenská verejnosť od 11. – 13. marca 2016 technologických nadšencov z Brazílie, Islandu, Slovenska, Rakúska a pod. Nové poznatky o programovacom jazyku Python a profesionálne kontakty v IT sfére sú len časťou z toho, čo na FIITke mnohí a mnohé získali. Konferenciu PyCon zavŕšil totiž v posledný deň žiadaný a úspešný workshop Django Girls 2016.

Vopred prihlásené dievčatá si prišli vyskúšať, ako si poľahky vytvoria originálnu webovú aplikáciu a spoznajú krásy programovacieho jazyka Django. K našej svetovej IT špičke, ktorá za slovenskými Django girls priletela zo zámoria, patrila viceprezidentka banky JPMorgan Chase Martina Šturdíková (New York) a prvá softvérová inžinierka z bývalého Československa v spoločnosti Google (San Francisco), Petra Cross. Obe lektorky sú zároveň tvárami združenia Aj Ty v IT, ktoré podporuje dievčatá a ženy na ich ceste za informatikou.

django-4-r982_res.jpg

Bezprostredne po workshope sa Django girls 2016 podelili s nami o svoje zážitky a poznatky, ktoré na Fakulte informatiky a informačných technológií 13. marca získali. 

django2-r104_res.jpg

Jana Fabušová, študentka FIIT STU: „Teraz máme na škole aj predmet funkcionálne programovanie, na ktorom sa budeme učiť Python. Preto verím, že workshop mi pomôže, správne sa rozbehnúť. Rozmýšľala som, že by som bakalársku prácu kódovala v Pythone.“

Monika Fonferová, študentka informatiky v Brne: „Prišla som, aby som sa naučila základy Pythona. Mala som totiž pocit, že neviem spraviť niečo reálne. Až teraz mám dobrý prehľad o tvorbe webových stránok a viem, čo si potrebujem dohľadať.“

Veronika Soldanová, Banská Štiavnica: „Toto bola naozaj super akcia. Doma som to skúšala cez tutoriál, ale takto je to záživnejšie a jednoduchšie.“

Tatiana Chovancová, Dolný Kubín: „Python som sa kedysi učila sama. Dnešok mi veľmi pomohol, pretože sme išli na to od začiatku a prakticky. Študujem politológiu a v mojom obore potrebujem pracovať s dátami bezpodmienečne efektívne. Tiež chcem ísť s dobou a mať ako také znalosti v informatike. O pár rokov to bude rutina, ovládať programovacie jazyky.“

Hanka Zacharová: „Je tu vynikajúca atmosféra. Super sa o nás starali. Ja som tu už tretí deň. V prvý som ničomu nerozumela, ale teraz som cítila, že z toho predsa len niečo bude.“

Barbora Mersineryová od Košíc:Trochu viac rozumiem tvorbe web stránok po dnešnom dni a hlavne mi to pomôže programovať svoje vlastné témy.“

Majka Tormová z Bratislavy: „Pre mňa to bola unkown area (neznáma oblasť) a new world (nový svet). Pracujem v komerčnom manažmente a pre mňa je Django aktuálne tvorivý nástroj na vytvorenie vlastnej svadobnej stránky. Po dnešnom dni ju spustím čoskoro.

django-5-r916_res.jpg

Zuzana Kovaľová (Bratislava): „Ja som doktorandka na Prírodovedeckej fakulte a uvažovala som, že Python využijem na spracovanie dát v mojom obore. V Djangu chcem zase vytvoriť webovú stránku na zverejnenie výsledkov môjho vedeckého výskumu. Pracujem na projekte elektrickej sterilizácie povrchov v medicíne, na Plazme. Informatika mi dáva slobodu. Na miesto ručne spracovávaných informácií mám pred sebou lepšiu možnosť a tá mi pri mojom výskume dodáva ohromnú motiváciu.“

Anna Konšeková z Nitry:S Djangom sme sa spriatelili v pohode. Mojou motiváciou bolo organizovanie podujatí, chcela by som na tento účel vytvoriť novú webovú stránku v našej firme. V súkromí by som zase rada využila túto zručnosť na tvorbu rodinných stránok. Zásadnú zmenu vidím po dnešnom dni v tom, že IT zastrešuje logické a kreatívne myslenie súčasne. Praktický výsledok je na očiach ihneď a dá modifikovať ako chcem.“

Zuzana Urgelová, architektka z Bratislavy:Doteraz som videla informatiku a tiež ten príkazový riadok čierno-bielo. Ale, tu mi ukázali, že príkazový riadok v Pythone je farebný, keď kóduješ!“

django3-r801_res.jpg

Lucia Navarčíková, stredoškoláčka z Bratislavy: „Toto je prvýkrát, čo sa vzdelávam mimo školu. Na hodinách informatiky sa vlastne nudím. Celkovo, necítim progres, že sa z hodiny na hodinu niekam posúvam... Ani učitelia nám nevedia poskytnúť takú osobnú a odbornú podporu ako naši lektori a lektorky. Informatika ma zaujala asi pred dvomi rokmi a chcem sa tomu naplno venovať.“ 

Katarína Ďurtová: „Ja som na strednej škole mala dilemu, ísť na umelecký smer alebo technický? Rozhodla som sa pre univerzitu v Brne, ktorá spája jedno s druhým, prostredníctvom grafického dizajnu. Minulý semester sme mali predmet o Pythone, čo mi pomohlo s dizajnom webových stránok. Dnes koketujem s prechodom na počítačovú grafiku. Pri vytváraní počítačových hier sa naplno môžem venovať umeleckému smerovaniu v IT.“

Tatiana Šlesáriková (študentka FIIT STU): „Pre mňa ako začiatočníčku programovanie  Pythone a Djangu splnilo všetky očakávania. Trošku mi to pripomína Javu. Vyhotovili sme si webovú aplikáciu, konkrétne blog a naučili sme sa, ako vytvoríme formuláre na pridávanie postov na webovom fóre.“

django1-r809_res.jpg

Dekanka FIIT STU Mária Bieliková počas trojdňovej konferencie uviedla, že z akcií, akou bola medzinárodná konferencia PyCon a workshop Django, sa nedá inak, ako mať veľkú radosť. „Kto pozná trošku informatikov vie, že sú to úžasní ľudia, ktorí dokážu vymyslieť a zrealizovať aj nemožné. Vznikajú tak inovatívne aplikácie pre najrôznejšie oblasti ľudskej činnosti. Konferencie ako PyCon majú nenahraditeľnú úlohu. Dávajú dohromady ľudí, aby spolu diskutovali o nápadoch, prístupoch, riešení problémov. A to nie hocijako, ale na báze veľmi úspešného programovacieho jazyka. Tiobe index označujúci popularitu jazyka z marca 2016 dostáva Python na piatu priečku s trendom postupu vyššie (www.tiobe.com). Preto sa teším, že práve naša fakulta môže hostiť PyCon a práve naši študenti majú tak ku konferenciu blízko a mnohí sa jej zúčastňujú.“

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  2. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  3. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  4. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  5. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 797
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 811
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 486
  4. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 079
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 030
  6. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 2 915
  7. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 599
  8. Barbora Andrešičová: Som majsterka protikladov 2 583
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Rekordné predaje AURES Holdings v prvom štvrťroku posilnila generatívna AI v kontaktnom centre.


11m

Firmám a inštitúciám, v ktorých sa IT technika používa pravidelne, vznikne potreba vymeniť staré elektrozariadenia za nové.


INZERCIA 2 h

Novinka z Bruselu zmení životy 100 miliónov Európanov so zdravotným postihnutím.


INZERCIA 11 h
SkryťZatvoriť reklamu