SME

Rodinný dom ušetrí náklady na kúrenie: Stačí rešpektovať fyziku

Vďaka samotnej stavbe možno šetriť budúce náklady. Dokazuje to projekt Domovik.

Stavbu rodinných domov rieši projekt Domovik - Staviame domov od projektu až po samotné dokončenie. Zameriava sa na nízkoenergetické a pasívne domy, ktoré majú výrazne nižšie náklady na kúrenie. Za sebou už má viacero zákazníkov, na tento rok ma pripravenú stavbu 17 domov na východnom Slovensku. Zhovárali sme sa s Ivanom Kundekom, riaditeľom projektu Domovik - Staviame domov.

Zameriavate sa na stavby klasických domov, ktoré majú nízke náklady na vykurovanie. Oproti iným domom sú podľa vašich výpočtov tieto náklady nižšie o 53 percent, prečo je to tak?

Preto, že riešime do hĺbky fyzikálne javy, ktoré sa dejú v stavbe. Bežne to projektanti alebo stavitelia neriešia, lebo im to neprikazuje žiadna norma. Napríklad straty tepla žiarením, rôzne tepelné mosty a pod. Takto sa nám darí dosahovať oveľa lepšie parametre na vykurovanie. Čo by som ešte podotkol, tieto parametre dosahujeme bez použitia rôznych tepelných čerpadiel, či fotovoltaík, ktoré momentálne dosť fičia a ako také nie sú zlé, problém však je, že stoja nemalé náklady na začiatku a aj potom neskôr pri ich servisovaní. Vo výsledku aj keď ušetríte na energiách, tak ich servis niečo stojí a nie vždy sa to nakoniec oplatí.“

Ako vy dosahujete tieto úspory?

„Správnou skladbou domu a posúdením stavby ako celku v rámci fyzikálnych javov, ktoré v stavbe nastavajú. Od tohto roku platí povinnosť mať certifikát A0. My sme tieto parametre spĺňali už predtým, než to bola povinnosť a stále ideme nad ich rámec. Druhá vec je, že samotná norma je deravá. Veľakrát nesúvisí s reálnou spotrebou, resp. domy, ktoré sa dnes bežne stavajú a majú vyrátanú papierovú spotrebu v energetickom certifikáte, ju majú problém dosiahnuť v reále. Samotný certifikát totiž nerieši všetky úniky tepla, iba jeden z troch spôsobov, akým sa teplo šíri a to prestupom cez materiál vyjadrený tepelným odporom. My riešime po fyzikálnej stránke aj tie ostatné, akými sú žiarenie a prúdenie tepla. Projektanti to často neriešia, robia len tak, aby to bolo v súlade s normou.“

Budú sa normy sprísňovať pri klimatickej kríze?

„Už teraz je tá norma dosť prísna. Nie je to tak, že dom má vysokú spotrebu, problém je že v reálne nikde nemá takú ako na papieri. Dnes nie je problém postaviť B-éčkový alebo C-čkový dom, dať naň nejakú tu izoláciu potom tam, pridať nejaké tepelné čerpadlo, ktoré zníži tú spotrebu, a ak to ešte stále nestačí, tak tam pridať fotovoltiku a potom sa tváriť, aký mám nízkonákladový dom, so splnenou A0-kou.Umenie je postaviť takýto dom v A0 bez použitia zložitých technológií. Tak aby aj v reále mal nízku spotrebu, súčasne dlhu životnosť, neplesnel, a dokonca ho ani v lete nebolo treba chladiť. Naše pravidlo je stavať domy tak, aby dosahovali tú normu, ale aby boli jednoduché. Bez niečoho, čo sa vie pokaziť.“

Pre koho sú určené tie domy a čo všetko ponúkate? Od stavebného povolenia až po výstavbu?

„Začnem od toho, čo neponúkame. S čím nevieme pomôcť, je nájsť pozemok. Keď si ho už človek nájde, vieme vstúpiť do tohto procesu a všetko ostatné zariadiť. Pomôcť s projektovou dokumentáciou, riešiť stavebné povolenie, nastaviť hypotéku, ak treba vyriešiť financovanie a potom realizovať samotnú výstavbu.“

Čiže od projektu po kolaudáciu?

„Áno. My sa súčasne venujeme aj projektovaniu domov. Máme v ponuke veľmi pekné katalógové domy s presnou cenou, no práve tieto energeticky optimalizované robíme štýlom na mieru.“

Kde všade pôsobíte?

„Východné Slovensko. Pre nás je dôležitá kvalita odvedenej práce. Tým pádom musíme využívať svojich vyškolených pracovníkov, ktorých máme. Preto to nie je možné realizovať niekde ďaleko, kde by to bolo pre nás logisticky náročné.“

Uvažujete nad expanziou v budúcnosti?

„Samozrejme chceme expandovať, ale ušili sme si vlastne na seba bič. V rýchlosti expandovania nám bráni práve to, že chceme udržiavať čo najvyššiu kvalitu odbornosti. Práce máme zastrešené vlastnými vyškolenými ľudmi a strojovým vybavením, ktoré potrebujeme ku výstavbe. Ideme radšej touto cestou.“

Som zákazník, kúpil som si niekde stavebný pozemok. Prečo by som mal osloviť práve vás a čo od vás dostanem a za aký čas?

„Robíme len murované stavby. Nevenujeme sa drevodomom. Drevodomy majú výhodu rýchlosti, my však staviame domy, ktoré majú dlhšiu životnosť. V lete sa neprehrievajú a netreba ich chladiť a neškodí im až tak interiérová vlhkosť, ak sa dostáva cez murivo von. Stavba sa dá realizovať aj za polrok, ale zvyčajne to trvá aj dlhšie. Tak je to ideálne. Netreba to urýchliť, nie kvôli nám, ale kvôli tým procesom, ktoré na stavbe prebiehajú. Aby sa zbytočne nezvyšovala vlhkosť. Nech sa celá stavba odvetrá.“

Staviate klasické domy s výrazne nižšími nákladmi. Ste drahší od konkurencie?

„Nemyslím si, že sme drahší. To je tiež jedno z pravidiel, držať cenovú politiku na normálnej úrovni. Dávať vyššiu kvalitu toho produktu, predlžovať životnosť, znižovať náklady a riešiť ako to v tej stavbe urobiť, ale súčasne za dodržania rentability. Nemalo by zmysel tváriť sa, že aké mám nízke náklady, keď ten dom preplatím pri stavbe, napr. o 30-tisíc navyše. Vždy musíte riešiť tú návratnosť, či to čo do toho domu investujete navyše, či sa vám niekedy vráti a kedy. Nemá zmysel nezmyselne predražovať stavbu.“

Viete sa s klientom dohodnúť na cene? Prispôsobiť ju na mieru?

„Bežne to robíme, keďže staviame veľa domov. Výhoda je, keď robíte dom od projektu, že viete do špecifikácií a podmienok už zahrnúť aj tú cenu. Väčšinou k nám prídu ľudia, že majú nejakú predstavu, že tak a tak má vyzerať, toľko izieb má mať, toľko metrov štvorcových a jedným z kritérií pri tom vie byť aj cena.“

Hovoríte, ako dokážete ušetriť na energiách. Prečo to ostatní nerobia?

„To je otázka na nich, ale niekedy sa im ani nečudujem. Dnes je situácia taká, že každý, kto chce projekt, tak robí doslova tender - hľadá si projektanta, ktorý mu to spraví za čo najnižšiu cenu. Pri projekte však rôzna cena môže skrývať za sebou rôzny rozsah služieb. Je rozdiel spraviť len projekt pre stavebné povolenie, ktorý nie je určený na realizáciu a projektant tým pádom nenesie za prípadne chyby záruku a spraviť optimalizovaný dom, ktorému sa projektant povenuje, tak ako by to robil aj pre seba, tzn. aj niekoľko sto hodín. Nedivím sa však tomu projektantovi, prečo nemá záujem sa tomu venovať do hĺbky a viac, keď má klienta s určitým rozpočtom, za ktorý sa mu to neoplatí riešiť a s určitou predstavou, ktorú mu nechce rušiť, lebo by ho stratil. Tak mu nakreslí jednoducho iba to, čo chce. Potom to aj tak vyzerá, ak sú klienti projektantmi a projektanti len ľudia, ktorí kreslia to čo sa im povie. Myslím si, že nie nadarmo tí ľudia to študovali na školách päť rokov a bolo by správne, keby všetko to, čo sa naučili, aj reálne zužitkovali pri projektovaní. Nuž ale ľudia radšej hľadajú tie jednoduchšie a lacnejšie riešenia. Hoci ich v budúcnosti výrazne preplatia.“

https://domovik.sk/uvod.html

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 705
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 529
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 354
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 772
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 005
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 900
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 594
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 7 210
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pláže biele a jemné ako múka a miesta, kde sa mieša vôňa mora s arómou miestnych plodov.


INZERCIA 2 h

Objavte ako Nesto dokáže meniť susedov na silné priateľstvá.


INZERCIA 16 h

Obľubujú ho cyklisti, bežci, romantici aj fanúšikovia histórie. Cyklomost slobody je plný zaujímavostí a stojí za rodinný výlet.


27. mar
SkryťZatvoriť reklamu