SME
Nedeľa, 19. september, 2021 | Meniny má KonštantínKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Liečivé účinky čučoriedok využívali aj letci Royal Air Force

Príroda je mocný čarodejník a zároveň liek na rôzne choroby. Jedným z prírodných elixírov sú aj modrofialové bobule čučoriedok.

Sila ukrytá v čučoriedkach

Čučoriedky majú vďaka svojmu bohatému obsahu antioxidantov neuveriteľnú schopnosť ničiť voľné radikály v našom tele. Keďže obsahujú vitamíny ako draslík a horčík, pomáhajú pri odstránení opuchov, ako aj pri správnej funkcii nervov a svalov.

Využitie čučoriedok je skutočne široké a ich schopnosť liečiť siaha ešte ďalej. Podľa mnohých výskumov konzumácia týchto šťavnatých bobuliek zlepšuje pamäť medzi seniormi s priemerným vekom 76 rokov. Taktiež ochraňujú cievy a sú doslova liekom pri vredovej chorobe žalúdka. Bobule čučoriedok zohrávajú dôležitú úlohu aj pri rôznych druhoch infekcií. Keďže obsahujú vysokú dávku železa a vitamínu C, sú vhodnou ochranou proti infekciám ako zápal hrtana či ústnej dutiny. Vedeli ste ale, že pravidelná konzumácia čučoriedok môže podporiť adaptáciu očí na šero či dokonca zlepšiť zrak?

Čučoriedky počas 2. svetovej vojny

Liečivý vplyv čučoriedok na oči poznali už prví usadlíci v Európe. Plody čučoriedok totiž obsahujú vitamín A, ktorý pôsobí regeneračne na očnú sietnicu. Okrem vitamínu A obsahujú aj antokyaníny, ktoré boli predmetom zdĺhavého skúmania klinickými vedcami. Prišli na to, že čučoriedky preukázateľne zlepšujú zrak a celkovo podporujú videnie v noci. Okrem antokyanínov obsahujú aj špeciálnu skupinu antioxidantov, ktoré sa nazývajú aj karotenoidy. Tie majú schopnosť podporiť celkové zdravie očí.

Čo by to bolo za štúdie, keby sa nové fakty neoverili? Preto boli počas druhej svetovej vojny testovania uskutočnené na pilotoch Royal Air Force. Vedci využili fakt, že piloti musia mať svoj zrak neustále v strehu a to aj v noci. Pred nočnými misiami konzumovali dôstojníci britského kráľovského letectva jedlo s čučoriedkovým džemom. Výskum ukázal, že čučoriedky skutočne zvýšili ich ostrosť zraku a nočné videnie. Podľa štúdií je teda toto šťavnaté lesné ovocie skutočnou zdravou bombou, ktorá nesmie chýbať v žiadnej kuchyni.

Ak chcete mať aj vy zrak ostrý ako piloti kráľovského letectva, koncentrovanú dávku vitamínov a antioxidantov nájdete v 100 % čučoriedkovom džeme, čučoriedkovej šťave či výžive od značky Bobule. Nenájdete v nich žiadnu pridanú chémiu či cukor, len to najzdravšie zo slovenských čučoriedok.

100 % ovocné šťavy Bobule 100 % ovocné šťavy Bobule (zdroj: Bobule.sk)

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Slovensko sa od polovice septembra zaradilo medzi krajiny, ktoré môžu poskytnúť ľuďom so zdravotným znevýhodnením plnohodnotnú...


22 h

Pokusy, diskusie aj 10 fascinujúcich nových objavov, ktoré môžu zachrániť život.


18. sep
Moderná vila z betónu

Máme pre vás tip na stavebný materiál, s ktorým to ľahko dosiahnete.


17. sep
Skryť Zatvoriť reklamu