SME

Uverejňujte tlačové správy na sme.sk

Nadácia Orange podporí inšpiratívne projekty škôl a organizácií

80-tisíc eur pre digitálnu gramotnosť žiakov.

Nadácia Orange už osem rokov podporuje digitálne vzdelávanie na školách a to prostredníctvom svojho grantového programu e-Školy pre budúcnosť. Okrem toho motivuje učiteľov k tomu, aby zlepšovali digitálne zručnosti žiakov, viedli ich k zodpovednému správaniu v online priestore a rozvíjali u nich kritické myslenie.
Pedagógovia a neziskové organizácie, ktoré majú záujem získať od nadácie finančný grant na svoje projekty, môžu presvedčiť pozitívne skúsenosti vybraných škôl.

Ľahšie uplatnenie na trhu vďaka praxi

Zaujímavý projekt vznikol napríklad v Žiline. Zamestnanci SOŠ sv. Jozefa Robotníka tu realizovali Digitálny 3D svet pre všetkých, ktorý sa zameral na oblasť získavania zručností v 3D modelovaní a 3D tlače. Študenti mali možnosť nielen navrhovať učebné pomôcky, ale ich aj digitálne vymodelovať a vytlačiť na 3D tlačiarni. V odbore auto-opravár napríklad študenti navrhli 3D model ako učebnú pomôcku autosúčiastky a tak model kompresoru vzduchu bol zrazu na svete. „3D tlačiareň, ktorú sme získali vďaka podpore Nadácie Orange, nám pomohla urobiť významný krok vpred v oblasti digitalizácie. Žiaci sa oboznámili s novými programami. Dúfame, že ich to lepšie pripraví na budúcnosť a pomôže obstáť na trhu práce,“ povedal Ján Fábian, ktorý na škole vyučuje a tiež prezradil, ako projekt napreduje.
„Žiaci si navrhujú a vyrábajú učebné pomôcky sami. Otvorili sme krúžok zameraný na 3D tlač, realizovali sme krátke workshopy ako motivačné podujatia najmä pre učiteľov. Radi by sme sa aj tento rok zapojili do výzvy Nadácie Orange a rozšírili svoj projekt o nové možnosti v záujme študentov“, dodal Fábian.

Technológie využívajú naplno

Finančnú podporu získal aj projekt ZŠ a MŠ Horná Ždaňa s názvom Ako Červená Čiapočka vĺčika prevychovala. Rozprávku o dievčatku, ktoré malo na sociálnej sieti prezývku Červená Čiapočka a hackerovi „vĺčikovi“ napísali žiaci 2. stupňa a nacvičili štvrtáci. Mala poučiť deti o tom, ako sa majú správať pri práci na internete. Alena Píšová, pedagogička zo spomínanej školy prezradila, na aké účely využili grant.

„Finančný grant bol pre nás veľmi dôležitý, lebo malá škola nemá nikdy dosť prostriedkov na kvalitnú techniku. Takto sme získali notebook, mikrofón, reproduktor, či dataprojektor. Získaný grant má pre nás trvalú hodnotu. Ďakujeme,“ uviedla Píšová a tiež dodala, prečo sa oplatí prihlásiť do grantového programu Nadácie Orange. „Projekt e-Školy pre budúcnosť je vynikajúcou pomocou pre školy, ktoré majú za cieľ urobiť pre deti viac, ako im predpisujú učebné osnovy. Keď sa deti podieľajú na tvorbe vyučovacieho procesu, spolupracujú a zdieľajú naučené, sú pripravené pre život. A o to nám ide.“

Rozprávku nájdete TU.

Vedomosti vďaka hrám

Zaujali aj hodiNOVÍ záŠKOLÁCI. Žiaci 5.-9. ročníka z rôznych kútov Slovenska riešili s mentormi na online hodinách témy prostredníctvom escape rooms, či vzdelávacích stolových hier. Didaktické pomôcky, ktoré počas hodín vytvorili, posúvali ďalej, aby ich mohli využívať žiaci a učitelia na celom Slovensku. Mentori sa projektu venujú aj tento rok. „hodiNOVÍ záŠKOLÁCI sa tešia stále väčšej obľube a to aj napriek faktu, že je väčšina škôl otvorených. Nedávno sme mali na online hodine štyridsať detí a kopec učiteľov ako pozorovateľov. Pridali sa aj deti z Českej republiky a tiež dievčatko, ktoré žije s rodičmi na Cypre,“ povedal jeden z mentorov Dávid Králik a takisto prezradil, ako aktuálne záŠKOLÁCI fungujú.
„Hodiny prebiehajú dvakrát do mesiaca. Jednu hodinu recyklujeme z minulosti, ďalšia je úplne nová. Máme už aj partičku stabilných záŠKOLÁKOV, ale zakaždým sa objaví aj zopár nových detí.“ Ich projekt si môžete pozrieť TU.

Kto sa môže prihlásiť?

Základné a stredné školy a mimovládne neziskové organizácie majú možnosť uchádzať sa o finančnú podporu projektov zameraných na tri oblasti: rozvoj digitálnych zručností pedagógov, rozvoj digitálnych zručností žiakov a študentov v rámci rôznych vyučovacích predmetov a podpora digitálnej bezpečnosti a zodpovedného správania sa v online priestore. Najzaujímavejším projektom bude v rámci programu tento rok prerozdelená celková suma 80 000 eur. Minulý rok prihlásilo svoje projekty do programu do e-Školy pre budúcnosť až 258 škôl a organizácií.

„Vnímame dôležitosť digitálnej inklúzie naprieč rôznymi spoločenskými skupinami. Žiaci a študenti sú jednou z nich. Chceme podporiť školy a mimovládne organizácie v projektoch zameraných na získavanie zručností v práci s technológiami, programovaní a informačného myslenia. Projekty by mali rozvíjať aj kritické a analytické myslenie detí, mali by byť edukatívne a podporovať inovácie. Takisto by mali viesť k zodpovednému využívaniu technológií a podporovať tému bezpečného internetu,“ povedal manažérka a správkyňa Nadácie Orange, Andrea Ungvölgyi.

Posledná šanca prihlásiť sa

Školy a mimovládne organizácie môžu o podporu z grantového programu e-Školy pre budúcnosť požiadať elektronicky cez e-grant do 3. novembra. Podporené projekty budú zverejnené 25. novembra na stránke www.nadaciaorange.sk.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 261
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 12 987
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 711
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 154
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 865
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 474
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 240
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 234
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Historicky sa viac otváralo severu. Dodnes nesie jeho vizuálnu i mentálnu stopu.


INZERCIA 18. apr

Polyfunkčný dom na Južnej triede prinesie Košičanom aj malé námestie a moderný mestský priestor.


17. apr
Ilustračný obrázok výnimočných priestorov z Nivy Tower

Bratislava, marec 2025 - EQUILIBRIO sa etablovalo ako stabilný a hodnotovo ukotvený partner na realitnom trhu.


17. apr

Populárna doručovacia služba Wolt ocenila najúspešnejšie reštaurácie a obchody.


INZERCIA 17. apr
SkryťZatvoriť reklamu