Vďaka modernej medicíne dnes zachránia darcovia krvi milióny ľudských životov ročne.
Ľudí, ktorí krv súrne potrebujú, spája na Slovensku s darcami projektMoja krvná skupina. Spolupracujú na ňom Slovenský Červený kríž a zdravotná poisťovňa Dôvera.
Výzvy na darovanie krvi zverejňujú vo facebookovej skupine s rovnakým názvom.
Poznáte 10 míľnikov v histórii transfuziológie?
1. Stredovekí ľudia verili, že ak časť „zlej" krvi vypustia, pacientovi sa uľaví.„Púšťanie žilou" mohlo zachrániť pacienta pred infarktom či mŕtvicou, keďže sa pri ňom znížil tlak krvi. Väčšinou však strata krvi chorého ešte oslabila.
2. Či sa grófka Alžbeta Báthoryová kúpala v krvi mladých dievčat, história nepotvrdila. Objavilo sa však zopár pokusov vyliečiť sapitím krvi.
3. A bsolútny prelom priniesol objav anglického lekára Williama Harveyao krvnom obehu (1628). Zistil, že krv v tele cirkuluje vďaka činnosti srdca.
4. O pár rokov nato uskutočnil francúzsky lekár Jean-Baptiste Denis prvú transfúziu. Do žily 15-ročného chlapca zaviedol krv z ovce. Chlapec prekvapivo prežil.
5. Prvú úspešnútransfúziu od ľudského darcu uskutočnil pôrodník James Blundell (1818). Okrem odvahy mal aj kus šťastia - medicína ešte nepoznala krvné skupiny.
6. Krvinky rôznychkrvných skupín sa zhlukujú rôznym spôsobom, zistil rakúsky vedec Karl Lansteiner (1901). Skupiny však neboli tri, ale štyri, čo neskôr odhalil Čech Jan Janský.
7. Začiatkom 20. storočia vedci vyvinulisystém konzervovania krvných prípravkov, vďaka čomu mohli krv skladovať.
8. Od prvého podania transfúzie krvi na Slovensku uplyniesto rokov. Podal ju košický chirurg prof. Ján Kňazovický (1923) Operoval vraj až do svojej deväťdesiatky.
9. Prvými darcami krvi u nás bolidobrovoľníci z radov vojakov a zamestnancov nemocníc, ktorí reagovali na aktivity Červeného kríža.
10. Vedeli ste, že skratka pre podrobnejšie rozdelenie krvných skupínRh faktor je odvodená od pojmu Rhesus faktor čiže od opíc – makakov (po anglicky Rhesus Macaque)?