SME

Uverejňujte tlačové správy na sme.sk

V Košiciach vznikla inkluzívna škola s finančnou podporou grantu

V Základnej škole na Drábovej ulici sa bude od budúceho roka vzdelávať 41 zdravotne znevýhodnených detí.

KOŠICE. Potreba začlenenia detí v určitom riziku, ako napríklad rôzne zdravotné znevýhodnenia, poruchy správania a sústredenia, deti s náročnou situáciou v rodine, či zo socio - ekonomicky znevýhodnených rodín, marginalizovaných skupín, ale aj detí špeciálne nadaných, či pochádzajúcich z iných krajín medzi bežných rovesníkov, sa stáva čoraz aktuálnejšou.

Školy na Slovensku nie sú na tento proces pripravené, keďže si vyžaduje vysoké investície, na ktoré samosprávy nemajú prostriedky.

Od Nadácie Volkswagen Slovakia získala Základná škola (ZŠ) na Drábovej ulici v Košiciach z grantového programu „Naša inkluzívna škola“ 100-tisíc eur, aby mohla napredovať na ceste inklúzie.

Stane sa tak dostupnou pre všetky deti.

Riaditeľka: Bez grantu by sme to nedokázali

Predstavenie priestorov inkluzívnej školy ZŠ Drábova, zľava:  Ľubomíra Repáňová - projektová manažérka Nadácia Volkswagen Slovakia Jaroslav Polaček - primátor mesta Košice Lenka Michalík Holešová - manažérka pre komunikáciu a stratégiu Nadácia Volkswagen Slovakia Annamária Kmiťová - riaditeľka školy ZŠ Drábova Mária Baltesová - špeciálna pedagogička ZŠ Drábova Predstavenie priestorov inkluzívnej školy ZŠ Drábova, zľava: Ľubomíra Repáňová - projektová manažérka Nadácia Volkswagen Slovakia Jaroslav Polaček - primátor mesta Košice Lenka Michalík Holešová - manažérka pre komunikáciu a stratégiu Nadácia Volkswagen Slovakia Annamária Kmiťová - riaditeľka školy ZŠ Drábova Mária Baltesová - špeciálna pedagogička ZŠ Drábova

Pomoc Nadácie Volkswagen Slovakia vysoko pozitívne hodnotí riaditeľka školy Annamária Kmiťová.

„Sme jednou z dvoch inkluzívnych škôl na Slovensku, ktoré boli podporené v pilotnom ročníku grantového programu Naša inkluzívna škola. Je to pre nás veľký krok vpred, hlavne materiálne, keďže všetky terapeutické či kompenzačné pomôcky pre žiakov so zdravotným znevýhodnením sú finančne veľmi náročné. Napríklad, zariadenie Biofeedback stálo 7-tisíc eur. Toto nie je možné z rozpočtu zabezpečiť,“ vysvetľuje riaditeľka ZŠ Drábova 3 Annamária Kmiťová.

Podľa riaditeľky všetky pomôcky, ktoré kúpili z grantu, sú natoľko drahé, že ich nie je možné z rozpočtu mesta zabezpečiť.

„Aby sa mohla inklúzia realizovať v pravom slova zmysle, je potrebné mať materiálne vybavenie. S týmito deťmi je potrebné pracovať inak, riešiť hmat, poruchy sluchu a iné indispozície. Bez grantu Nadácie Volkswagen Slovakia by sme na našej škole inklúziu nemohli realizovať. Iba ak personálnym zabezpečením, ale to je len improvizácia. Takto majú deti vyčlenené hodiny, kde s nimi pracuje školský podporný tím individuálne. Pripravujú sa na písomky, realizujú rôzne prospešné aktivity. Ak by sme nezískali túto finančnú podporu, nevedeli by sme bez nej fungovať na takejto úrovni,“ doplnila riaditeľka Kmiťová.

Škole sa vďaka peniazom z grantu podarilo zriadiť senzorickú a terapeutickú miestnosť. Sú určené pre relax, podporu pohybu, neformálne rozhovory a skupinové aktivity pre všetkých žiakov.

K dispozícii majú aj priestor pre špecializované terapie a individuálne intervencie špeciálnej pedagogičky a psychologičky.

Trieda, v ktorej spoločne napredujú všetky deti, bez rozdielu. Trieda, v ktorej spoločne napredujú všetky deti, bez rozdielu.

V súčasnom školskom roku sa na ZŠ Drábovej vzdelávalo 37 zdravotne znevýhodnených detí, viacero deviatakov však odchádza na stredné školy.

Už teraz však na škole vedia, že v budúcom školskom roku budú mať na škole 41 takýchto detí, čo je oproti stavu z roku 2019, kedy ich mali 19 výrazný nárast.

Nadácia Volkswagen Slovakia chce naďalej školám pomáhať

Projektová manažérka z Nadácie Volkswagen Slovakia Ľubomíra Repáňová zdôrazňuje potrebu školám pomáhať.

„Všimli sme si s akými bariérami sa školy na Slovensku potýkajú. Aj preto vznikol projekt Naša inkluzívna škola, aby sme dokázali pomôcť tým, ktorí to skutočne potrebujú. Momentálne prebieha druhý ročník grantového programu Naša inkluzívna škola. Zapojiť sa môžu všetky školy, ktoré majú k inklúzii blízko a zameriavajú sa na tento typ výučby. Momentálne vyhlásená výzva o finančný grant v celkovej hodnote 200-tisíc eur je určená pre základné školy z celého Slovenska. Registrácia prebieha do 30. júna 2022, grant je určený pre dve školy zo Slovenska,“ hovorí projektová manažérka Nadácie Volkswagen Slovakia Ľubomíra Repáňová.

V prvom ročníku Nadácia Volkswagen Slovakia podporila, okrem ZŠ Drábova 3 v Košiciach aj Katolícku spojenú škola sv. Vincenta de Paul v Leviciach.

„Škola na Drábovej ulici sa stala vlajkovou loďou na ceste k inklúzii. Tá je prínosom pre všetky deti, keďže vychádza z predpokladu, že každé dieťa je jedinečné a má svoje vlastné potreby i potenciál. V živote môže aj bežné dieťa prechádzať náročným obdobím z rôznych dôvodov, preto je inklúzia prospešná pre všetky deti. Vytvára priestor pre spoločné a rovnocenné vzdelávanie bežných, špeciálne nadaných, detí so zdravotným či sociálnym znevýhodnením, ale aj tých, ktoré pochádzajú z inej krajiny,“ dodala Ľubomíra Repáňová.

Pedagogická asistentka podporuje žiaka počas vyučovania. Pedagogická asistentka podporuje žiaka počas vyučovania.

Lenka Michálik Holešová z Nadácie Volkswagen Slovakia hovorí o mimoriadnej potrebe inklúzie na Slovensku k čomu sa snažia prispieť maximálnou mierou.

„V inkluzívnej škole pomáhame deťom so začlenením sa do spoločnosti. Aj preto sme vyhlásili Deň inklúzie, ktorý pripadá na 22. júna. Veríme, že táto aktivita Nadácie Volkswagen Slovakia pomôže deťom, rodičom, pedagógom a v neposlednom rade aj školám,“ vraví Lenka Michálik Holešová.

Našla jedinú inkluzívnu školu v Košiciach

Školu, kde by mohol študovať budúci prváčik Peťko dlho v Košiciach hľadala jeho mama Miroslava Kralčáková.

„Môj syn má diagnózu narušenej komunikačnej schopnosti. Peťko do 4. rokov vôbec nerozprával. Začali sme hľadať možnosti ako mu pomôcť, aby napredoval ako jeho rovesníci. Teraz navštevuje nultý ročník pre deti s narušenou komunikačnou schopnosťou na špeciálnej škole. Keďže chce byť hokejistom, prihlásili sme ho na tento šport a videli, že kontakt so zdravými deťmi je veľmi prínosný. Ihneď sme začali rozmýšľať, či by nebolo dobré Peťka začleniť na bežnú základnú školu,“ povedala Miroslava Kralčáková.

Špeciálna pedagogička Mária Baltesová s edukačnými pomôckami pán Dĺžnik a pán Mäkčeň. Špeciálna pedagogička Mária Baltesová s edukačnými pomôckami pán Dĺžnik a pán Mäkčeň.

Podľa nej nastal náročný proces hľadania. Obvolala vraj takmer všetky základné školy v Košiciach a až v 95 percentách škôl ich odmietli.

„Takéto dieťa potrebuje bližší prístup. Nie každá škola to dokáže. Veľkým prekvapením pre nás bolo, že škola vedľa hokejového štadióna, kde Peťko hráva hokej poskytuje inkluzívne vzdelávanie. Pani riaditeľka Annamária Kmiťová , ako aj špeciálna pedagogička Mária Baltesová nás vrúcne prijali. Vysvetlili ako bude štúdium vyzerať a s manželom sme začali vidieť svetielko na konci tunela, že náš syn by sa mohol kvalitne vzdelávať so zdravými deťmi. Streli sme sa s názormi, že je to hlúpy chlapec. To nie je. Len niekde Pán Boh ubral a niekde pridal. Výnimočný je napríklad v matematike, stále sa pýta do školy a rád by sa stal doktorom,“ líči skúsenosti mamka budúceho prváčika.

Terapeutická miestnosť slúži na relaxáciu detí podľa ich potrieb.  Terapeutická miestnosť slúži na relaxáciu detí podľa ich potrieb. 

Ľahšie sa začlenia do spoločnosti

Špeciálna pedagogička Mária Baltesová prízvukuje, že inkluzívne vzdelávanie vytvára prostredie pre naplnenie potrieb všetkých žiakov.

„Je to prínos pre všetkých, keďže žiaci budú spolu v tejto spoločnosti žiť celý život a preto nie je dobré selektovať zdravotne znevýhodnenú skupinu detí. Takto sa lepšie začlenia. Nie každý musí byť inžinier. Budú sa vedieť navzájom podporovať, rešpektovať, napĺňať svoje potreby. V rámci inklúzie využívame rôzne terapeutické programy a dokážeme zabezpečiť komplexné služby pre všetkých žiakov,“ tvrdí špeciálna pedagogička.

Mesto víta pomoc nadácie, štát chce debarierizovať

Zľava Lenka Michalík Holešová a Ľubomíra Repáňová, Nadácia Volkswagen Slovakia Zľava Lenka Michalík Holešová a Ľubomíra Repáňová, Nadácia Volkswagen Slovakia

Škole pomohlo aj Mesto Košice, ktoré sa inšpirovalo podporou Nadácie Volkswagen Slovakia.

Primátor Jaroslav Polaček (nezávislý) pripomína, že škola na Drábovej ulici vznikla takmer pred 40 rokmi a zameriavala sa na šport.

„Som potešený, že teraz pomôže so vzdelávaním zdravotne znevýhodnených detí, ktoré tak dostanú lepšie základy do života. Aj takto posúvame zabezpečenie našich škôl do tretieho tisícročia. Mesto vyčlenilo financie pre prestavbu všetkých vstupov do školy, aby bola zabezpečená bezbariérovosť,“ uviedol na margo grantovej pomoci Jaroslav Polaček.

Grantový program Naša inkluzívna škola sa realizuje pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.

Štátna tajomníčka rezortu školstva Svetlana Sithová uvítala kroky Nadácie Volkswagen Slovakia ako ďalší krok k inklúzii, ktorá musí byť samozrejmosťou.

„Čaviareň“ v priestoroch školy, kde nielen žiaci radi trávia čas. Oddych v tejto príjemnej miestnosti zvyšuje následnú koncentráciu detí. „Čaviareň“ v priestoroch školy, kde nielen žiaci radi trávia čas. Oddych v tejto príjemnej miestnosti zvyšuje následnú koncentráciu detí.

,Dve školy, ktoré sa sprístupnili aj žiakom s rôznymi špeciálnymi potrebami v prvom ročníku tohto projektu, sú príkladom, ako to môže fungovať. Na druhej strane nie je stále inklúzia na Slovensku samozrejmosťou. Práve debarierizácia a inklúzia sú prioritou. Z Plánu obnovy sa budú postupne prerábať školy tak, aby sa stali školy prostredím bez bariér," uviedla Svetlana Sithová.

(krs, judy)

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 355
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 521
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 698
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 606
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 128
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 557
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 379
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pepco už roky uľahčuje zákazníkom ich rozhodovanie sa o nákupe tým, že ponúka široký sortiment produktov za výnimočne nízke ceny.


12 h

Práve vyšlo: Doma v záhrade špeciál 2025.


INZERCIA 2. apr

Skontrolujte stav motorky a vyberte kvalitné palivo pre výkon.


INZERCIA 1. apr

Kto sa nevzdá, má šancu uspieť.


INZERCIA 1. apr
SkryťZatvoriť reklamu