SME

Uverejňujte tlačové správy na sme.sk

Svalovice sa netreba obávať

Prečo je pre telo prínosom?

Do nového roka 2023 vstúpili viacerí z nás rôznymi predsavzatiami, medzi ktorými sa často nachádza aj záväzok začať športovať. K aktívnemu pohybu a najmä pri jeho začiatkoch, však patrí aj takzvaná svalovica. Čo sa vtedy deje s naším telom? Téme sa venuje medicínsky riaditeľ Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Mgr. Maroš Varga, MHA, ktorý je zároveň aj vedúcim lekárom Šport-Artro centra.

Podľa uznávaného ortopéda sa svalovice obávať nemusíte, pokiaľ ste to s pohybovou aktivitou neprehnali a svalová bolesť je akceptovateľná. „Svalovica je pozitívne znamenie, pretože dáva informáciu o napredovaní. Už neplatia zastarané rady o tom, že ak máte dobre nastavený tréning, svalovica sa neobjaví. Ak športujete pravidelne, dostaviť by sa mala minimálne raz do týždňa,“ vysvetľuje MUDr. Mgr. Maroš Varga, MHA s tým, že je potrebné vyvrátiť mýtus o tom, že svalovicu spôsobuje kyselina mliečna či laktát. Ako to vlastne funguje? „Sval sa skladá zo svalových snopcov, čo sú vlastne bunky. Aj svalová bunka má svoj vlastný metabolizmus, tak, ako každá iná bunka nášho tela. Pri extrémnej záťaži dôjde k natrhnutiu membrány (obalu) svalovej bunky a tento jav spustí proces jej regulovanej regenerácie. Najprv bunka enzymatickou činnosťou zanikne – rozpadne sa. Pri rozpade vznikajú látky, ktoré priamo podráždia voľné nervové zakončenia v svale a človek, športovec pociťuje bolesti. V tom istom mieste sa vytvorí nová bunka s väčším obsahom svalových fibríl,“ približuje ortopéd.

Všeobecne možno konštatovať, že sval má schopnosť samoregulácie. „Prebieha v ňom proces odbúravania už poranených buniek, nahrádzajú ich nové, schopnejšie, stabilnejšie, ktoré vedia vyprodukovať väčšiu svalovú silu. Celý tento proces pripomína zápalové ochorenie, niekedy sa aj skutočne prejaví zvýšenou telesnou teplotou, prípadne až triaškou. Pri svalovici, najmä pred tréningom, je nutné dokonalé prehriatie svalov, teda prekrvenie. Potom už je možné podať plnohodnotný výkon. Práve vďaka svalovici si telo udržiava správny svalový tonus, ktorý nám umožňuje dosahovať požadovaný progres. Svalový tonus si predstavte ako naštartovaný, dobre zahriaty motor auta. Je pripravený na vysokú, priam maximálnu záťaž i za cenu svalovice. A to je dobre. Bez svalového tonusu sa vám nepodarí zlepšovať ďalej svoje športové výkony. Svalový tonus stratíte vtedy, ak cvičenia prichádzajú s veľkou časovou prestávkou. Opadá zhruba za 3 – 5 dní. Ak tonus „upadne“, musíte začínať odznovu a svoj motor (svaly) si opäť naštartovať do pohotovostného režimu. To potrvá ďalšie 3 – 4 dni a nevyhnete sa opakovanej bolesti svalov, čiže svalovici. Až potom budete schopní nastúpiť opäť na vlak menom výkonnostné zlepšenie,“ dodal na záver vedúci lekár Šport-Artro centra Nemocnice AGEL Košice-Šaca.

Važení pacienti, s účinnosťou od 31. 1. 2023 je Šport-Artro centrum presťahované na prízemie výškovej budovy Nemocnice AGEL Košice-Šaca. Dňa 30. 1. 2023 bude ambulancia ešte dočasne k dispozícii v priestoroch urgentného príjmu. Prosíme pacientov, aby pre vstup do ambulancie od 31. 1. 2023 využívali hlavný vchod nemocnice. Ďakujeme za pochopenie.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 214
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 5 958
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 857
  4. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 4 403
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 750
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 3 400
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 730
  8. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 503
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Remeslo kachliara sa Ľubomírovi Gunišovi nezunovalo ani po 25 rokoch.


INZERCIA 9 h

Zistite, ktoré potraviny a doplnky najlepšie doplnia železo v tele.


INZERCIA 9 h

Majiteľ penthousu v Neste Patrik Nagy: Štvrť Nesto dnes považujem za nevybrúsený diamant, ktorý po dokončení získa na hodnote


INZERCIA 9 h

Májový magazín zdravia je už v predaji, noví predplatitelia od nás dostanú darček!


INZERCIA 12. máj
SkryťZatvoriť reklamu