SME

Uverejňujte tlačové správy na sme.sk

František Sabol: Pre dve kardiocentrá je v Košiciach priestor

Pacientov máme, čakacie listy sú dlhé, vraví.

Kardiocentrum AGEL s.r.o. je samostatné zdravotnícke zariadenie. Transformuje sa na akciovú spoločnosť Kardiocentrum AGEL s.r.o. je samostatné zdravotnícke zariadenie. Transformuje sa na akciovú spoločnosť

Na zelenej lúke vybudoval Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb a na čele ústavu pôsobil takmer 18 rokov. Profesor FRANTIŠEK SABOL dnes šéfuje na slovenské pomery, nezvyčajnému projektu. Je ním súkromné Kardiocentrum AGEL, s.r.o. (KCE), ktoré otvorili v marci a jeho ďalšie časti sa budú postupne uvádzať do života. S pomocou významnej nemocničnej siete AGEL, rozbehli novú nemocnicu s najmodernejšími intervenčnými operačnými sálami, hybridnou operačnou sálou, koronárnou jednotkou, ambulanciami a vlastnými hladkými a intenzívnymi lôžkami a excelentným prístrojovým vybavením.Skutočnosť, že východ Slovenska má priestor, ale najmä dopyt na 2 špičkové kardio pracoviská, podčiarkuje, že Kardiocentrum AGEL už odliečilo tisíce pacientov a od marca sa na zákroky tvoria aj niekoľkomesačné čakacie doby.

Keď sme dohadovali rozhovor, vraveli ste, že dopoludnia operujete. Ste teda viac lekár alebo manažér?

- Povedal by som to tak, že som lekár, vysokoškolský učiteľ, ktorý vie aj manažovať. Vznikom kompletného súkromného kardiocentra sme vytvorili jedinečný projekt. Prepísali sme históriu Slovenska, keď sme na Valentína spravili prvú operáciu srdca v mimotelovom obehu v súkromnom zdravotníckom zariadení – v Kardiocentre AGEL v Šaci. Doteraz súkromné centrá nerealizovali operácie srdca, robia ich len v troch špecializovaných štátnych ústavoch. Zároveň som si pri tejto operácii uvedomil, že presne pred štyrmi rokmi na Valentína som ešte vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb operoval prezidenta Rudolfa Schustera.

Prečo súkromné centrá nerobievajú takýto typ operácií?

- Je veľký problém s personálom, pretože kardiochirurgia si okrem operatérov vyžaduje ďalší špecializovaný odborný personál, napríklad anestéziológov, kardiológov, perfuziológov, inštrumentárne sestry, ARO sestry a iné sestry špecialistky a iný zdravotnícky personál. Nie je to len o operatéroch, každý člen tímu je dôležitý. Okrem toho na Slovensku nie je veľa atestovaných kardiochirurgov. V KCE je nás šesť atestovaných, každý z nás pracoval v zahraničí. Máme extrémne šikovné a schopné tímy na všetkých pracoviskách kardiocentra.

Koronárna a arytmologická jednotka Kardiocentra AGEL s.r.o Koronárna a arytmologická jednotka Kardiocentra AGEL s.r.o

Zo štátneho kardioústavu ste po odvolaní ministrom Marekom Krajčím odišli v septembri 2021, čo ste odvtedy robili?

- Myslím si, že späť sa k tomu netreba vracať a čas určite ukáže, čo sa to vlastne udialo. Viac to nechcem komentovať. Odišiel som, stal som sa projektovým riaditeľom Kardiocentra AGEL v Šaci, čiže mal som na starosti logistiku, personál, odbornú garanciu a ďalšie skutočnosti, aby v Košiciach vzniklo nové súkromné kardiocentrum. Pracoval som na Lekárskej fakulte UPJŠ v Košiciach a zároveň som chodil operovať do privátneho centra v zahraničí

Niekto vás oslovil alebo ste niekomu ponúkli svoj projekt?

- Keď bolo zrejmé, že v kardioústave pravdepodobne skončím, dostal som asi šesť ponúk, z toho štyri boli zo zahraničia a dve zo Slovenska.

Prezradíte nám o pracovných ponukách niečo viac?

- Musím povedať, že prácu som si nemusel hľadať. Ponuky prišli samy a boli to tri rôzne druhy ponúk. Prvé boli vysoké manažérske pozície v zdravotníctve na Slovensku i v zahraničí, druhá bola vysoko odborná ponuka v oblasti kardiochirurgie v zahraničí a tretia bola politická ponuka. Aj niektorí z kandidátov na primátora a župana za mnou chodili, či nebudem kandidovať, nekandidoval som. Nad tým som nikdy neuvažoval. Rokmi som sa odborne vypracoval v zdravotníctve, stal som sa profesorom, za to by mi to nestálo.

Hybridná operačná sála Kardiocentra AGEL s.r.o Hybridná operačná sála Kardiocentra AGEL s.r.o

A viete si predstaviť napríklad ponuku z ministerstva zdravotníctva na vysokú funkciu?

- Ak by to mala byť funkcia na ministerstve, tak by to mohla byť len jedna funkcia.

A viete si to predstaviť?

- Aktuálne nie.

A ponuku z komunálnej či regionálnej politiky?

- V žiadnom prípade.

Zo zdravotníctva teda neplánujete odísť?

- To som nikdy ani neplánoval. Boli ponuky z politiky a boli to ponuky z veľkej politiky, ale tam som ani na chvíľu nezaváhal.

Čo teda rozhodlo pre projekt v Šaci?

- Bola to najlepšia ponuka z niekoľkých dôvodov. Môjmu srdcu najbližšia. Bola to ponuka aj pre mojich spolupracovníkov. Ak by som si vybral inú zo zahraničia, znamenalo by to presťahovať aj celú moju rodinu. Som Košičan, mám tu rodinu, otca, priateľov, to všetko by som musel opustiť, takže určite aj preto som sa rozhodol tak, ako som sa rozhodol. Vedel som, že tento veľmi chorý región nás tu potrebuje. A samozrejme spoločnosť AGEL, ktorá je jednotkou na trhu a bola garanciou úspechu projektu.

Intervenčné sály Kardiocentra AGEL s.r.o Intervenčné sály Kardiocentra AGEL s.r.o

Bol prvotný zámer budovať novú nemocnicu?

- Samozrejme, od začiatku bol plán postaviť nové kardiocentrum vrátane kardiochirurgie a cievnej chirurgie, ale aj iných špecializácií. To je dôležité povedať, pretože na Slovensku sú aj iné kardiocentrá, ale nie všetky majú aj kardiochirurgiu a cievnu chirurgiu.

Čo je najnáročnejšie na založení nového kardiocentra?

- Tri základné veci. Na prvom mieste je kvalitný a početný personál. Vedel som, že mám za sebou veľké množstvo kvalitných ľudí, ktorí sa nepotrebujú zaúčať, ale môžu ísť rovno vysoko odborne pracovať. Na druhom mieste máme skúsenosti s tým, ako funguje kardiocentrum nielen po stránke odbornej, ale aj po stránke ekonomickej. A tretia vec nájsť takého partnera, ktorý bude ochotný investovať veľké finančné prostriedky do slovenského zdravotníctva, bude mať veľké skúsenosti a úspechy.

Aké sú náklady na postavenie kardiocentra?

- Na kompletné 3 fázy komplexného kardiocentra sú investície v desiatkach miliónoch eur. Treba povedať, že Kardiocentrum AGEL Šaca, s.r.o., je samostatné zdravotnícke zariadenie, ktoré sa aktuálne transformuje na akciovú spoločnosť. Nemocnica AGEL Košice-Šaca je naša sesterská spoločnosť. Ľudovo povedané: sme samostatné zdravotnícke zariadenie s vlastnou ešpézetkou, so samostatným vedením, so samostatnou ekonomikou a odbornosťou.

OAIM Kardiocentra AGEL s.r.o OAIM Kardiocentra AGEL s.r.o

Keďže na Slovensku máme problémy s budovaním štátnych nemocníc, tak nás zaujíma, čo to všetko obnáša a ako dlho trvá postaviť takú nemocnicu?

- Vďaka silnému partnerovi sa nám to podarilo ani nie za rok. Za niekoľko mesiacov sa projekt premenil v realitu a mali sme na stole prvých pacientov. Tento projekt išiel extrémne rýchlo, vedeli sme, ako máme postupovať krok za krokom.

Nemuseli ste stavať novú budovu na zelenej lúke, bola to výhoda alebo nevýhoda?

- S rekonštrukciou zdravotníckeho zariadenia sme mali skúsenosti ešte z čias, keď mal kardioústav priestory na rôznych poschodiach v bývalej fakultnej nemocnici. Spoločnosť AGEL má za sebou veľké množstvo úspešných zrealizovaných projektov. Vedeli sme, čo to bude obnášať. Rekonštrukcia a výstavba prebiehala za plnej prevádzky nemocnice v Šaci a tie zásahy boli dosť zásadné. Za to, že rekonštrukcia a výstavba úspešne prebiehala by som veľmi rád poďakoval okrem spoločnosti AGEL SK aj vedeniu Nemocnice AGEL Košice-Šaca ako aj ich personálu za veľkú pomoc a toleranciu.

Odkedy kardiocentrum oficiálne funguje?

- Od septembra minulého roka sme otvorili ambulancie, koncom roku hladké lôžka a JIS-ky, prvého marca sme spustili kompletný intervenčný a chirurgický program.

Plánujete sa do budúcna rozširovať?

- Rozhodne sa v najbližších týždňoch. Potrebujeme rozšíriť najmä lôžkovú tzv. hotelovú časť, ale ako to bude vyzerať, je otázkou racionálneho výberu projektu.
Budeme odborne diskutovať, aký štýl prístavby by to mohol byť. Je viacero návrhov, musí to spĺňať kritériá odborné, propacientske ako aj ekonomické.

OAIM Kardiocentra AGEL s.r.o. 2 OAIM Kardiocentra AGEL s.r.o. 2

Hovorí sa o tom, že zo štátneho kardioústavu odišlo do kardiocentra v Šaci pomerne veľa personálu. Koľko ľudí ste odtiaľ prijali?

- Z kardioústavu prišlo k dnešnému dňu 104 zamestnancov vrátane niektorých špecialistov a vedúcich nezdravotníckych zamestnancov, bývalých prednostov, primárov, hlavných lekárov, medicínskeho riaditeľa, hlavných sestier atď. (Vo VÚSCH pracovalo k 31.12. 2022 840 zamestnancov, z toho 129 lekárov, z ktorých 85 má špecializáciu vo svojom odbore, pozn. red.).Celkovo máme 218 zamestnancov, potrebujeme ešte prijať nejaký ďalší personál, ale väčšinu personálnych kapacít máme nateraz takmer zaplnených. Prvého marca sme tu spustili kompletný intervenčný a chirurgický program, teda program, aký robia špecializované ústavy, z toho je zrejmé, že k nám neprišli neskúsení ľudia, ktorých by sme museli zaúčať. Máme tiež odborníkov z iných nemocníc zo zahraničia, prišli Slováci, ktorí pracovali v Anglicku, v Čechách. Absolvoval som preto veľké množstvo ciest aj do zahraničia.

Robili ste nábor?

- Ani nie nábor. S každým človekom, ktorý sem prišiel, som komunikoval. V súčasnosti máme 58 lekárov a so všetkými som sa osobne stretol a rozprával.

Ako dlho vôbec trvá príprava kardiochirurga?

- Nechcem hovoriť len o kardiochirurgoch, lebo máme vynikajúcich špecialistov z rôznych odborností, ale vždy sa bavíme o rokoch príprav. Robíme široké spektrum výkonov neinvazívnej aj invazívnej kardiológie a arytmológie, implantujeme kardiostimulátory, defibrilátory, robíme ablácie, robíme koronarografie, PCI, štrukturálne chyby srdca, angiológiu, operujeme veľké cievy, operujeme srdce, robíme všetko to, čo robia iné ústavy a zároveň robíme aj výkony, ktoré sa inde nerobia.

Operácia na hybridnej operačnej sále Kardiocentra AGEL s.r.o Operácia na hybridnej operačnej sále Kardiocentra AGEL s.r.o

Teraz praktická otázka pre pacientov. Ak by niekto mal problém so srdcom a ide od ambulantného lekára do špecializovanej nemocnice. Zrazu zistí, že na východe sú dve špecializované nemocnice pre kardiovaskulárne ochorenia. Ako vie, kam má ísť?

- Pacient si slobodne vyberá, do ktorej nemocnice pôjde. Naše kardiocentrum má prirodzenú spádovú oblasť Gemera, Košíc-okolia odtiaľ máme veľké množstvo pacientov. Samozrejme, máme aj pacientov z Košíc, veď našich odborníkov za tie roky poznajú. Chodia k nám pacienti zo Zemplína a Spiša, pretože AGEL tam má tri nemocnice. Náš záber je veľký, za krátky čas sme si spravili výborné meno. Len v marci tohto roku sme otvorili kompletný program liečby kardiovaskulárnych ochorení a už máme niekoľkomesačné čakacie listy. Okrem toho máme zmluvnú spoluprácu s lekárskou fakultou a do budúcna chceme, aby naše všetky pracoviská boli klinickými.

Je predpoklad, že aj odborníci, ktorí prišli k vám z Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb, so sebou stiahli nejakých pacientov?

- Samozrejme, ľudia idú za lekárom, idú za menom, idú za skúsenosťami, odbornosťou, ľudským prístupom. Úspešne sme vyliečili už aj pacientov, ktorí prichádzajú z Bratislavy a zo stredného Slovenska.

Bude dosť pacientov pre dve takéto nemocnice?

- Na Slovensku je málo kardiocentier pre tak vysoký počet chorých pacientov. Odpoveď na otázku znie: príďte sa pozrieť, aké máme plne obsadené lôžka a za tri mesiace veľké čakacie listy na najťažšie zákroky.

Pacientska izba Kardiocentra AGEL s.r.o Pacientska izba Kardiocentra AGEL s.r.o

Chcete povedať, že pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami je toľko, že keby vyrástlo ďalšie kompletné kardiocentrum na východe, tak by sa tiež uživilo?

- Odpoviem vám protiotázkou. Zoberte si, že na Slovensku sme štvrté kardiochirurgické pracovisko, v Čechách je ich päť v Prahe, ďalšie sú v Českých Budějoviciach, Plzni, v Ústí nad Labem, Hradci, Ostrave, Třinci, Olomouci a v Brne. Ale ďalšie kardiochirurgické pracovisko na východe predpokladám, že nevznikne.

Aké boli rokovania so zdravotnými poisťovňami? Nemali problém s tým, že na východe už jedna špecializovaná nemocnica je?

- Nebolo to jednoduché, ale máme zmluvy so všetkými poisťovňami. Nedosiahli sme to zo dňa na deň. Bolo to postupné a náročné, ale mali sme v spoločnosti s tým predošlé skúsenosti.
Za 20 rokov vo funkciách v zdravotníctve som sa naučil, že pri rokovaniach so zdravotnými poisťovňami platí, že na prvom mieste rozhoduje odbornosť a vecná argumentácia. Musí to byť zároveň win-win, teda spokojnosť pre obe strany. Prvé, čo sa pýtali v ZP bolo, kto sú tí ľudia, ktorí budú liečiť našich pacientov.

Ak by som mala porovnať vás a štátnu akciovku, snažili ste sa v nejakých výkonoch odlíšiť?

- Naše motto je unikátnosť a excelentnosť, ak sa máme presadiť, potrebujeme riešiť programy, ktoré budú unikátne a to sú niektoré intervenčné programy, kde budeme jedineční a niektoré operačné programy, kde budeme jedineční. V operačných odboroch už koncom augusta začíname s programom robotických operácií. Čiže odpoveď na vašu otázku je, že sa potrebujeme odlíšiť.

Profesor František Sabol je skúsený kardiochirurg a manažér Profesor František Sabol je skúsený kardiochirurg a manažér

Povedzte čím, napríklad?

- Spoločnosť AGEL nám obstarala prístroj da Vinci (operačný robot) najnovšej generácie, kvôli nemu práve prebieha celý rad technických a odborných školení. Máme v tíme špičkového kardiochirurga MUDr. Štepána Černého, CSc., MBA, ktorý je proktorom pre túto oblasť pre Európu. Chceme tiež robiť 3D virtuálnu realitu pri liečbe štrukturálnych chýb srdca.

Koľko stál da Vinci a ktoré nemocnice na Slovensku ho vôbec majú?

- Cena samotného prístroja je viac ako 2 milióny eur bez inštrumentária. Pokiaľ viem, na Slovensku je 5 takýchto prístrojov, ale nerobia sa na nich také operácie, ako chceme začať my. Na východnom Slovensku ho nemá žiadna nemocnica.

Ak si to tak predstavíme ekonomicky, konkurenčný boj alebo iná forma súťaženia o pacienta s Východoslovenským ústavom srdcových a cievnych chorôb asi bude, či nie?

- Na to mám jedinú odpoveď. Pacient si vyberie, kam príde.

Intervenčné sály Kardiocentra AGEL s.r.o Intervenčné sály Kardiocentra AGEL s.r.o

Napríklad, ak si pozrieme na budúci rok tohtoročnú účtovnú závierku štátneho kardioústavu, tak uvidíme, že pôjde dole s tržbami?

- To neviem, ja ani nepozerám ich finstat. Vysvetlím to športovou terminológiou. Zoberme si, že roky hráte za Barcelonu a prestúpite do Realu Madrid, už sa asi nebudete pozerať, čo sa deje v Barcelone. Možno máte jeden cieľ, že s Madridom chcete poraziť Barcelonu, ale určite sa nepozeráte, že v predošlých rokoch ste tam hrali a chcete vedieť, čo sa tam deje. Ja sa viac na toto obdobie nepozerám.

Máte pocit, že potom čo vás pred celým Slovenskom bývalý minister Krajčí označil za malého cára, že úrady a štátne inštitúcie postupovali fér, keď ste potrebovali získavať súhlasy pre váš projekt?

- Keď sme vybavovali stanoviská a povolenia, každý sa k nám choval veľmi korektne, vysoko odborne a profesionálne.

Ako si vysvetľujete to slovné spojenie malý cár?

- Ozaj neviem a nechcem sa k tomu vracať. Nebudem nijako hodnotiť minulosť.

Prvá operácia srdca v súkromnom kardiocentre na Slovensku Prvá operácia srdca v súkromnom kardiocentre na Slovensku

Keď dôjde k zmene vlády a vám by prišla ponuka vrátiť sa do vedenia kardioústavu, čo by ste na to povedali?

Povedal som, že k otázke kardioústavu sa nebudem vyjadrovať. Z ústavu k nám prišlo viac ako 100 ľudí, teraz by som im mal povedať, že sa budem vracať späť? Prišli tak vedúci ako aj iný zdravotnícky personál, odborný personál a rozbehli sme nový projekt.

Na čo ste zlákali personál? Sú tu nadštandardnejšie podmienky?

- Nie, myslím, že sú primerané. Poznali ma a poznali spoločnosť a verili mi a spoločnosti AGEL, že to bude dobrý projekt. Sú platení adekvátne. Ale nie je to len o peniazoch, je to aj o vzťahoch, o dôvere, možnom odbornom uspokojení, atmosfére.

Pôsobíte stále na Lekárskej fakulte Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach?

- Som poverený prednosta Kliniky srdcovej a cievnej chirurgie, ktorá je súčasťou nášho kardiocentra. Zároveň som vo Vedeckej rade Lekárskej fakulty UPJŠ. Skúšam na štátniciach, som členom komisií na špecializačných skúškach.

Má podľa vás Slovensko nedostatok lekárov?

- Je ich veľký nedostatok. Keď chodím na štátnice a pýtam sa mladých lekárov, o akej špecializácii uvažujú, tak prevažná väčšina z nich si nechce vyberať ťažké odbory ako sú intervenčné či chirurgické. Chirurgické odbory si vyberá minimum dnešných mladých lekárov. Za našej éry bola o tieto odbory bitka. Pravdou je, že chirurgia je nielen náročná na vedomosti, ale je náročná aj po fyzickej stránke, keďže pri výkonoch treba často niekoľko hodín stáť. Chirurg tiež musí byť mimoriadne zručný, rozhodný, obetavý.

Robot da Vinci Robot da Vinci

Do akého privátneho zariadenia ste chodili operovať po odchode z kardioústavu?

- Do našej sesterskej nemocnice AGEL v Třinci. Je to špičkové európske kardiocentrum s veľkou históriou. Nechodil som tam operovať len ja, boli sme viacerí, aby sme nestratili svoje schopnosti počas výstavby nášho kardiocentra.

Aj ste tam naberali know-how, alebo ste len nechceli stratiť chirurgickú zručnosť?

- Predstavte si, že robíte na projektovej dokumentácii, začne sa stavať, neskôr otvoríte nemocnicu, spustíte operačný program a potom čo? Po roku prídete a začnete operovať? Potrebujete si udržať prax a schopnosti a zručnosti.

Aby sa chirurg udržal v dobrej kondícii, koľko pacientov musí odoperovať?

- Je to veľmi individuálne, ale za rok by mal mať atestovaný kardiochirurg odoperovaných aspoň 130 operácií v mimotelovom obehu. Ak by mal niekto roky prestávku a potom sa vrátil, to si veľmi neviem predstaviť.

Máte nejaké poznatky z Třinca, ktoré by ste chceli preniesť do Košíc?

- Niektorí špecialisti odtiaľ chodia k nám, majú u nás úväzok a páči sa im u nás. Keďže v Čechách je pomerne veľa kardiochirurgií (13) a asi 20 kardiocentier, tak je logické, že ľudia, ktorí chodili pracovať ku konkurencii do Čiech, prišli v rámci našej spoločnosti k nám.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 442
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 558
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 709
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 630
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 130
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 575
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 268
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pepco už roky uľahčuje zákazníkom ich rozhodovanie sa o nákupe tým, že ponúka široký sortiment produktov za výnimočne nízke ceny.


16 h

Práve vyšlo: Doma v záhrade špeciál 2025.


INZERCIA 2. apr

Skontrolujte stav motorky a vyberte kvalitné palivo pre výkon.


INZERCIA 1. apr

Kto sa nevzdá, má šancu uspieť.


INZERCIA 1. apr
SkryťZatvoriť reklamu