SME
Pondelok, 20. september, 2021 | Meniny má Ľuboslav(a)KrížovkyKrížovky
INZERCIA

Tikkurila nátery - pre stále krásne vonkajšie drevo

Návod, ako sa starať o drevo v exteriéri tak, aby vyzeralo stále ako nové. Chráňte a renovujte si drevo vo svojom okolí, je to živý materiál, ktorý si zaslúži pozornosť. Spoločnosť Tikkurila...

Návod, ako sa starať o drevo v exteriéri tak, aby vyzeralo stále ako nové.

Chráňte a renovujte si drevo vo svojom okolí, je to živý materiál, ktorý si zaslúži pozornosť. Spoločnosť Tikkurila, ktorá ponúka ekologické farby prémiovej kvality pre profesionálov a kutilov je expertom v starostlivosti o drevo. V ponuke nájdete materiál, ktorý dokáže drevo chrániť (pred hubami, plesňami, modraním, praskaním, UV-žiarením, vlhkosťou a atmosferickými podmienkami) a taktiež ho dokáže dekorovať (polotransparentné a krycie farby, v rôznych stupňoch lesku, s efektom či bez).

52-r494_res.jpg

Priehľadné nátery zvýraznia krásu povrchov zrubového dreva  

Priehľadné nátery dodajú dreveným povrchom takú farbu, ktorá čo najlepšie zapadne do vonkajšieho prostredia. Nezakryjú prirodzenú krásu dreva. Vždy si zvoľte tónovateľný priehľadný náter, pretože bezfarebné nátery neposkytujú adekvátnu ochranu proti slnečnému žiareniu. Ak sa rozhodnete použiť priehľadné produkty, majte na pamäti, že farba povrchu závisí tiež od druhu dreva, tvrdosti, pôvodného odtieňa dreva ako aj od počtu aplikovaných vrstiev.

Povrch, ktorý má byť ošetrený dôkladne očistite. Odstráňte živicu a ak je to potrebné, povrch umyte pomocou odstraňovača plesní a opláchnite. Pri už natieraných povrchoch odstráňte aj starý odlupujúci sa náter. Prebrúste a suchý povrch základujte s Valtti Base alebo s vodouriediteľným základom Valtti Akvabase, ktoré ochránia pred mikroorganizmami. Na dekoračné morenie môžete použiť 1- 2 vrstvy moridla Valtti Color, vodouriediteľného moridla Valtti Akvacolor alebo moridlo s perleťou Valtti Arctic. Moridlo odporúčame aplikovať hneď ako zaschne základný náter. Pokiaľ nie je možné moridlo aplikovať okamžite, kvôli jesennému počasiu, v nasledujúcom ošetrujúcom období odporúčame pred použitím moridla, naniesť znovu základný náter. Ak musíte počkať do jari, aby ste mohli naniesť moridlo, je lepšie použiť ako základ náter s odtieňom dreva, pretože takýto náter poskytne drevu lepšiu ochranu. 

omenat_kulhossa-r399_res.jpgNatieranie krycími farbami

Povrch, ktorý má byť ošetrený dôkladne očistite, odstráňte z neho živicu a plesne pomocou odstraňovača plesní a opláchnite. Základujte s Valtti Base alebo s vodou riediteľným Valtti Akvabase. Ako vrchný náter použite Valtti Opaque, ktorý poskytuje dostatočnú ochranu proti vlhkosti, plesniam, modraniu a UV žiareniu. Hrče na dreve očistite od živice a aplikujte Knotting Lacquer – lak na hrče. Potom naneste dve tenké vrstvy Valtti Opaque. 

Terasy, zábradlia, móla, schody

V poslednej dobe sa čoraz viac pozornosti venuje vonkajšiemu vybaveniu príbytkov. Vonkajšie priestory sú často využívané na trávenie voľného času počas letných mesiacov a rovnako sú aj dôležitou súčasťou záhrad a vonkajšieho okolia. Na vonkajšie zariadenie sa často používa zelené alebo hnedé impregnované drevo alebo tepelne modifikované drevo. Takýto povrch by mal byť vždy ošetrený tónovaným olejom alebo priehľadným moridlom, pretože morenie napomáha tepelne upravenému drevu zachovať si krásnu farbu a zároveň ho chráni proti praskaniu v dôsledku poveternostných vplyvov. Odporúčaná farba pre tento druh dreva je odtieň TVT 318R. Vhodnú hnedú farbu si tiež môžete vybrať z Valtti vzorkovníkov. Pre tepelne upravené drevo sú vhodné všetky produkty pre exteriér, avšak v závislosti od oblasti použitia. Pokiaľ chcete vo vonkajších priestoroch použiť impregnované drevo, je dobré nechať ho zaschnúť aj 6 mesiacov pred tým, ako naň aplikujete moridlo. 

Ukážte ten najkrajší záhradný nábytok

Záhradný nábytok je nevyhnutnou súčasťou obdivuhodnej záhrady. Vyžaduje si rovnakú starostlivosť, ako aj ostatne vonkajšie povrchy. 

zábradlie drevo2-r720_res.jpgČistenie: 

V prípade, že je lak, farba alebo priehľadné moridlo na záhradnom nábytku už vyblednuté, alebo sa odlupuje, nábytok si vyžaduje novú údržbu. Jeho povrch umyte s  odstraňovač plesní. Ak chcete záhradný nábytok len zľahka umyť, bez ďalšieho aplikovania moridla, použite na takéto umytie produkt Huoltopesu.  

Olejovanie a voskovanie: 

Neupravené drevo, tepelne upravené drevo a impregnované drevo, ako aj povrchy už ošetrené olejom, môžu byť naolejované tónovaným olejom na drevo Valtti Wood Oil alebo vodouriediteľným olejom na drevo Valtti Wood Oil Akva.

Priehľadné prevedenie: 

Neošetrené drevené povrchy natrite najskôr s Valtti Base alebo Valtti Akvabase. Na povrchy, ktoré už boli ošetrené základným náterom alebo priehľadným moridlom môžete použiť napr. Valtti Color, Valtti Akvacolor alebo Valtti Arctic. 

Farebné prevedenie: 

Neošetrené drevené povrchy natrite najskôr s Valtti Base a aplikujte základnú farbu Otex Adhesion Primer. Na čisté kovové povrchy naneste Rostex a to pred nanesením vrchného náteru. Drevený aj kovový povrch záhradného nábytku môže byť natretý s farbami Unica Special Alkyd Paint a  Miranol. 

Tikkurila prináša tento rok na trh novinku v rodine Valtti produktov – Valtti Complete. Je to moridlo na drevo s voskom.

62_2-r684_res.jpgInovatívny dekoratívny a impregnačný prostriedok pre natieranie všetkých druhov dreva v exteriéri 2 v 1. Nevyžaduje aplikáciu základného náteru. Produkt má tixotrópne vlastnosti, čo znamená, že sa ľahko aplikuje, nešpliecha a nevytvára vrásky. Chráni drevo pred vlhkosťou, nepraská a neodlupuje sa. Odoláva zrážkam,  zmenám teploty a UV žiareniu. Vďaka pridanému vosku vykazuje vysokú odolnosť proti poškriabaniu a oderu. Vysoko kvalitné tónovacie farbivá zabezpečujú konzistentné a trvanlivé farby. Zvýrazňuje prirodzenú krásu a štruktúru natieraného dreva. Produkt je vhodné použiť na ploty, zábradlia, záhradný nábytok, altánky, dvere, okná atď. Odtieň si môžete vybrať zo vzorkovníka polotransparentných produktov na drevo od spoločnosti Tikkurila. Konečný odtieň závisí od typu dreva, originálneho odtieňa povrchu, prípravy povrchu a spôsobu aplikácie. Z jedného litra môžete natrieť max. 20 m2/l, pri nátere hladkých drevených povrchov. Skutočná výdatnosť však závisí od absorpčnej schopnosti povrchu a spôsobu aplikácie. Aplikuje sa štetcom alebo striekaním. Schne niekoľko hodín a pretiera sa po 24 hodinách. Je dostupné v baleniach 0,9 L, 2,7 L alebo 9 L. V mesiacoch jún a júl bude tento produkt predávaný za uvádzacie ceny.

Na internetovej stránke www.tikkurila.sk nájdete podrobné  informácie o správnej starostlivosti o nové povrchy z dreva ako aj informácie o údržbe predtým ošetrovaných drevených  povrchov

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Slovensko sa od polovice septembra zaradilo medzi krajiny, ktoré môžu poskytnúť ľuďom so zdravotným znevýhodnením plnohodnotnú...


18. sep

Pokusy, diskusie aj 10 fascinujúcich nových objavov, ktoré môžu zachrániť život.


18. sep
Moderná vila z betónu

Máme pre vás tip na stavebný materiál, s ktorým to ľahko dosiahnete.


17. sep
Skryť Zatvoriť reklamu