INZERCIA

Výstava v Galérii SPP – Štart 62

Autori súčasnej výtvarnej tvorby Igor Piačka a Ján Ťapák predstavia svoje umelecké diela na dnešnej vernisáži v Galérii SPP. Výstava „Štart 62“ potrvá do 8. júla 2012.

Na novej výstave v Galérii SPP môžete vidieť jedinečné spojenie veľkoformátových plátien Igora Piačku a osobitých bronzových sôch Jána Ťapáka.

Svet farieb, tvarov a brilantnej kresby Igora Piačku korešpondujú s bronzovými objektmi Jána Ťapáka, ktoré charakterizuje dômyselná kompozícia a bohatosť námetov. Množstvo tém sa na prezentovaných dielach navzájom prelína a vytvára príťažlivý svet generačne, ľudsky i výtvarne spriaznených umelcov. Či už sú to sugestívne výjavy zo života starých Rimanov, japonských samurajov, motívy býka ako symbolu sily, torzá tiel, zmyselné ženské figúry – tam všade sa objavuje záujem o silný príbeh i výtvarnú čistotu. Igor Piačka ponúka vo svojich plátnach silné emócie. Krásu aj škaredosť, dobro aj zlo, svetlo aj tieň. Rozpráva príbehy nás samých. Stačí pozorne pozerať a počúvať. Ján Ťapák vo svojej sochárskej tvorbe originálne modeluje svoje výtvarné motívy v priestore. Sú to motívy, v ktorých rezonuje mystika dávnych svetov, sú to tvary, ktorým dominuje sochárska invencia a precízne remeslo,“ zdôraznil kurátor výstavy, Ľudo Petránsky, ml.

Akademický sochár Ján Ťapák sa narodil v roku 1962 v Bratislave. V rokoch 1979 - 1983 študoval na Strednej umeleckej škole v Bratislave – odbor rezbárstvo (L. Korkoš, J. Šicko) a následne pokračoval v štúdiu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave – odbor sochárstvo. Od roku 1990 aktívne vystavuje samostatne aj kolektívne, doma i v zahraničí (Bratislava, Dolný Kubín, Košice, Martin, Viedeň, Linz, Salzburg, Praha, Olomouc). Zúčastňuje sa na sochárskych sympóziách: Schwarzenberg (Rakúsko), Heidmuhle (Nemecko), Brescia (Taliansko). V roku 2004 mu bolo udelené štipendium Nadácie Polock-Krasner Foundation. Venuje sa sochárskej, maliarskej, scénografickej tvorbe. Venuje sa sochárstvu, maľbe a grafike. Žije v Bratislave, tvorí v ateliéri v Slovenskom Grobe. Fofografie umeleckých diel: www.tapak.sk.

Igor Piačka sa narodil v roku 1962 v Třebíči. V rokoch 1983 - 1989 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, na oddelení voľnej grafiky a knižnej tvorby (profesor Albín Brunovský). V rokoch 1987 - 1988 študoval na Academie Royale des Beaux Arts v Bruseli (profesor Philippe Maes). Od roku 1990 do roku 2003 pedagogicky pôsobil na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, viedol kurz figurálnej kresby na katedre grafiky. V roku 1999 bol pozvaný zúčastniť sa na medzinárodnom projekte v Art Studio Itsukaichi v Tokiu, Japonsku. Od roku 1996 je členom grafickej skupiny G-Bod, je členom Spolku grafikov a spolku Hollar. Od roku 2003 je na voľnej nohe. Venuje sa maľbe, grafike, kresbe, ilustrácii a známkovej tvorbe. Informácie o výstavách ako aj oceneniach: www.igor.piacka.com.

Galéria SPP bola otvorená v roku 2000 na Drevenej ulici v Bratislave. Od roku 2009 sídli na Mlynských nivách v priestoroch SPP. Za uplynulú dekádu sa v nej uskutočnilo viac ako 100 výstav popredných domácich a zahraničných umelcov vo výtvarnom umení, sochárstve, skle, keramike, či textile. Medzi najúspešnejšie výstavy patrila výstava Andyho Warhola, Rudolfa Filu, či Jozefa Jankoviča. Galéria SPP na ulici Mlynské Nivy 44/c je otvorená denne pondelok až piatok (okrem víkendu) od 12.00 do 17.00 h.

Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) (www.spp.sk je nadnárodná energetická spoločnosť a spoľahlivý dodávateľ energií a služieb. SPP priamo nadväzuje na viac ako 150-ročnú tradíciu plynárenstva na Slovensku. Víziou spoločnosti je byť jednou z vedúcich energetických skupín v strednej a východnej Európe so silnou dôverou zákazníkov a obchodných partnerov. SPP poskytuje spoľahlivé a konkurencieschopné dodávky energií a s nimi spojené služby na Slovensku aj na medzinárodných trhoch. Spoločnosť ponúka riešenia pri úspore energií a podporuje iniciatívy zamerané na trvalo udržateľný rozvoj. Akcionármi SPP sú Slovenská republika prostredníctvom Fondu národného majetku SR (51 %) a spoločnosť Slovak Gas Holding B.V. (49 %), konzorcium spoločností E.ON Ruhrgas AG a GDF SUEZ.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,2 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

S kreditkou začína pohodová dovolenka už na letisku

S kartu Mastercard World od VÚB Banky nezačnete dovolenku na preplnenom letisku, ale v pohodlí letiskových VIP salónikov.

Tlačové správy

Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne

Útulný domov je výsledkom správnej teploty a vlhkosti.

Tlačové správy

Veríte brusniciam pri zápaloch močových ciest? Nemusia stačiť

Nový prípravok Cys-Control Fort spája viaceré účinné látky a pomáha aj pri chronických ťažkostiach.