INZERCIA

Výstava v Galérii SPP – Štart 62

Autori súčasnej výtvarnej tvorby Igor Piačka a Ján Ťapák predstavia svoje umelecké diela na dnešnej vernisáži v Galérii SPP. Výstava „Štart 62“ potrvá do 8. júla 2012.

Na novej výstave v Galérii SPP môžete vidieť jedinečné spojenie veľkoformátových plátien Igora Piačku a osobitých bronzových sôch Jána Ťapáka.

Svet farieb, tvarov a brilantnej kresby Igora Piačku korešpondujú s bronzovými objektmi Jána Ťapáka, ktoré charakterizuje dômyselná kompozícia a bohatosť námetov. Množstvo tém sa na prezentovaných dielach navzájom prelína a vytvára príťažlivý svet generačne, ľudsky i výtvarne spriaznených umelcov. Či už sú to sugestívne výjavy zo života starých Rimanov, japonských samurajov, motívy býka ako symbolu sily, torzá tiel, zmyselné ženské figúry – tam všade sa objavuje záujem o silný príbeh i výtvarnú čistotu. Igor Piačka ponúka vo svojich plátnach silné emócie. Krásu aj škaredosť, dobro aj zlo, svetlo aj tieň. Rozpráva príbehy nás samých. Stačí pozorne pozerať a počúvať. Ján Ťapák vo svojej sochárskej tvorbe originálne modeluje svoje výtvarné motívy v priestore. Sú to motívy, v ktorých rezonuje mystika dávnych svetov, sú to tvary, ktorým dominuje sochárska invencia a precízne remeslo,“ zdôraznil kurátor výstavy, Ľudo Petránsky, ml.

Akademický sochár Ján Ťapák sa narodil v roku 1962 v Bratislave. V rokoch 1979 - 1983 študoval na Strednej umeleckej škole v Bratislave – odbor rezbárstvo (L. Korkoš, J. Šicko) a následne pokračoval v štúdiu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave – odbor sochárstvo. Od roku 1990 aktívne vystavuje samostatne aj kolektívne, doma i v zahraničí (Bratislava, Dolný Kubín, Košice, Martin, Viedeň, Linz, Salzburg, Praha, Olomouc). Zúčastňuje sa na sochárskych sympóziách: Schwarzenberg (Rakúsko), Heidmuhle (Nemecko), Brescia (Taliansko). V roku 2004 mu bolo udelené štipendium Nadácie Polock-Krasner Foundation. Venuje sa sochárskej, maliarskej, scénografickej tvorbe. Venuje sa sochárstvu, maľbe a grafike. Žije v Bratislave, tvorí v ateliéri v Slovenskom Grobe. Fofografie umeleckých diel: www.tapak.sk.

Igor Piačka sa narodil v roku 1962 v Třebíči. V rokoch 1983 - 1989 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, na oddelení voľnej grafiky a knižnej tvorby (profesor Albín Brunovský). V rokoch 1987 - 1988 študoval na Academie Royale des Beaux Arts v Bruseli (profesor Philippe Maes). Od roku 1990 do roku 2003 pedagogicky pôsobil na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, viedol kurz figurálnej kresby na katedre grafiky. V roku 1999 bol pozvaný zúčastniť sa na medzinárodnom projekte v Art Studio Itsukaichi v Tokiu, Japonsku. Od roku 1996 je členom grafickej skupiny G-Bod, je členom Spolku grafikov a spolku Hollar. Od roku 2003 je na voľnej nohe. Venuje sa maľbe, grafike, kresbe, ilustrácii a známkovej tvorbe. Informácie o výstavách ako aj oceneniach: www.igor.piacka.com.

Galéria SPP bola otvorená v roku 2000 na Drevenej ulici v Bratislave. Od roku 2009 sídli na Mlynských nivách v priestoroch SPP. Za uplynulú dekádu sa v nej uskutočnilo viac ako 100 výstav popredných domácich a zahraničných umelcov vo výtvarnom umení, sochárstve, skle, keramike, či textile. Medzi najúspešnejšie výstavy patrila výstava Andyho Warhola, Rudolfa Filu, či Jozefa Jankoviča. Galéria SPP na ulici Mlynské Nivy 44/c je otvorená denne pondelok až piatok (okrem víkendu) od 12.00 do 17.00 h.

Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) (www.spp.sk je nadnárodná energetická spoločnosť a spoľahlivý dodávateľ energií a služieb. SPP priamo nadväzuje na viac ako 150-ročnú tradíciu plynárenstva na Slovensku. Víziou spoločnosti je byť jednou z vedúcich energetických skupín v strednej a východnej Európe so silnou dôverou zákazníkov a obchodných partnerov. SPP poskytuje spoľahlivé a konkurencieschopné dodávky energií a s nimi spojené služby na Slovensku aj na medzinárodných trhoch. Spoločnosť ponúka riešenia pri úspore energií a podporuje iniciatívy zamerané na trvalo udržateľný rozvoj. Akcionármi SPP sú Slovenská republika prostredníctvom Fondu národného majetku SR (51 %) a spoločnosť Slovak Gas Holding B.V. (49 %), konzorcium spoločností E.ON Ruhrgas AG a GDF SUEZ.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2 milióny čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME


Najčítanejšie správy na SME


Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných

Ak neviete, či chcete štýlové alebo praktické auto, hatchback alebo SUV, či dokonca ktorú farbu si vybrať, skúste T-Roc.

Tlačové správy

Tipy pre atraktívne poprsie po dojčení. Plastike povedzte nie

Máte za sebou obdobie dojčenia, no vaše prsia na tie pôvodné vôbec nepodobajú? Našťastie to nemusí byť trvalá zmena.

Tlačové správy

Stanovisko spoločnosti Advokátska kancelária JUDr. Radomír Bžán

Naša advokátska kancelária nemôže štátu zaplatiť DPH a daň z príjmu za rok 2017 zo zablokovanej odmeny.

Tlačové správy

Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur

Dnes je to presne 25 rokov, čo po prvýkrát vyšiel denník SME.