INZERCIA

10 rokov s Deťmi Dunaja

Občianske združenie DETI DUNAJA/LES ENFANTS DU DANUBE slávi tento rok už 10. výročie svojho založenia aj vďaka dlhoročnej podpore Nadácie SPP.

Včera 13. júna v Galérii SPP oslávilo občianske združenie DETI DUNAJA/LES ENFANTS DU DANUBE svoj vznik a desaťročné pôsobenie koncertom jazzového zoskupenia LSQuartet, ktoré založila a vedie slovenská vibrafonistka Ľudmila Štefánikova (štúdium v Paríži/ FR a Bostone/USA).

Slávnostné podujatie sa uskutočnilo pod záštitou Jeho Excelencie p. Jean-Marie BRUNOa, francúzskeho veľvyslanca na Slovensku a za partnerskej podpory SPP. Prezentácie histórie a úspechov sa zhostila krstná mama združenia Alena Heribanová.

Francúzsko-slovenské občianske združenie „DETI DUNAJA/LES ENFANTS DU DANUBE“ vzniklo v roku 2002 v Paríži, na Slovensku bolo zaregistrované v roku 2003. Jeho hlavným poslaním je materiálna a humánna pomoc opusteným, týraným, chorým a postihnutým deťom na Slovensku. Združenie úzko spolupracuje s viac ako 40 inštitúciami - detskými domovmi, krízovými centrami, útulkami pre týrané ženy s deťmi, ústavmi pre postihnuté deti i sociálne slabými rodinami.

Od svojho vzniku združenie pomáha rôznymi projektmi viac ako 500 deťom ročne prostredníctvom celoročného projektu štipendií, ako aj organizovaním tvorivých ateliérov a divadelných predstavení. Výsledky prác detí z tvorivých ateliérov, ako aj reportážne fotografie z táborov sú prezentované na výstavách a akciách združenia vo Francúzsku i na Slovensku.

Za posledné dva roky sa rozvinul najmä program štipendií, vďaka ktorým 65 študentov v núdzi dostáva mesačnú finančnú podporu na zaplatenie ubytovania alebo prepravy do miesta ich štúdií. V tomto školskom roku združenie dalo na konkrétnu podporu štipendií 65 tisíc eur. Program je určený mladým dospievajúcim zo znevýhodneného prostredia, ktorí majú potenciál a motiváciu k vyučeniu sa remesla, alebo štúdiu na vysokej škole.

Prvotným cieľom združenia je sprístupnenie kultúry deťom žijúcim v inštitúciách, formou divadelných predstavení a tvorivých dielní. Za 10 rokov bolo odohraných 7 bábkových hier
formou kočovného divadla pre 1 500 detí ročne. Predstavenia videlo spolu viac ako 16 000 detí počas siedmych rokov a uskutočnilo sa viac ako 250 vystúpení. Dve bábkové predstavenia „ZVEDAVÝ SLONÍK“ a „PETRUŠKA“ prekročili hranice slovenskej scény a boli prezentované na svetovom festivale bábkových divadiel vo francúzskom meste Charleville Mezières v roku 2006 a 2009. Projekt bábkových predstavení pre deti v detských domovoch realizuje združenie vďaka finančnej podpore Nadácie SPP a Foundation GDF SUEZ.

V nadväznosti na bábkové predstavenie a tvorivé ateliéry počas letných prázdnin združenie pripravuje už siedmy desaťdňový letný eko-tábor pre 60 detí v rekreačnej oblasti Duchonka. Dôležitou a neoddeliteľnou súčasťou tábora je vedenie detí k ekológií: šetrenie energiou a prírodnými zdrojmi, klimatické zmeny, obnoviteľné zdroje energie a rešpekt k prírode.

Združenie spolupracuje od svojho vzniku s Francúzskym Inštitútom, ktorý pre deti v Bratislave poskytuje kurzy francúzštiny. Ďalším deťom financuje združenie jazykové kurzy v mieste ich bydliska. Vo Francúzsku si veľkú obľubu získali už tradičné Vianočné a Veľkonočné trhy výrobkov slovenských remeselníkov, ktoré združenie organizuje v centre Paríža a jeho okolí.

Informácie pre médiá:

Zuzana Bojnanská
Zakladateľka a vedúca organizácie
GSM: +33 666 630 687
E-mail: lesenfantsdudanube@wanadoo.fr
http://www.detidunaja.sk/

Petra Hulinová
Koordinátorka štipendistov
GSM: +421 905 729 612
E-mail: petra.hulinova@gmail.com
http://www.detidunaja.sk/

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2 milióny čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME


Najčítanejšie správy na SME


Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Naše finančné družstvo dokončilo rekonštrukciu budovy

Členovia družstva investovali do starej budovy, ktorú zmenili na nepoznanie. Práce na rekonštrukcii sa už skončili.

Tlačové správy

Spoločnosť HB Reavis uzavrela partnerstvo s CIC

Spoločnosť HB Reavis oznámila uzavretie partnerstva s Cambridge Innovation Center (CIC).

Tlačové správy

Bude rok 2018 rokom kryptomien?

Na to sa snažili odpovedať študentom SPU v Nitre známi finanční analytici Martin Vlachynský a Ronald Ižip.

Tlačové správy

Spolupráca SPU v Nitre s Tishreen University v Sýrii

Výskum aridných zón a suchých pôd, ako aj mobility študentov a pedagógov boli predmetom rokovaní sýrskej delegácie na pôde SPU.