SME
Piatok, 13. december, 2019 | Meniny má Lucia
INZERCIA

Ako narábať s tukmi pri chudnutí

Keď sa povie diéta, aké slová sa vám asociujú? Cvičenie, zelenina, ovocie, low – fat, teda nízkotučné – jogurty, syry, mlieko.

Keď sa povie diéta, aké slová sa vám asociujú? Cvičenie, zelenina, ovocie, low – fat, teda nízkotučné – jogurty, syry, mlieko. Beztuková móda je stále aktuálna v Európe i v Amerike. Paradoxom ale je, že tí, ktorí obľubujú jogurty bez tuku často nešetria olivovým olejom. A to je predsa takisto tuk, či nie !? Ako to teda s tou low – fat diétou je?

Nízkotučné jogurty
Všimli ste si, že nízkotučné jogurty majú často vyššiu energetickú hodnotu ako bežné biele jogurty? Do nízkotučných jogurtov sa totiž pre získanie typickej jogurtovej textúry a konzistencie pridávajú škroby, želatína či iné zahusťovadlá. Do jogurtov s obsahom tuku nad 3% tieto sa tieto zložky nepridávajú, pretože jogurty vyrobené z neodtučneného mlieka všetky typické vlastnosti jogurtu prirodzene majú.

Odporúčanie:
Pri redukčnej diéte konzumujte biele jogurty s obsahom tuku 3 až 4 % v množstve 100 až 150 gramov denne. Ovocné a smotanové jogurty, môžu mať až dvojnásobne vyšší obsah energie ako biele jogurty. Neodporúčame ani nízkotučné alebo light jogurty. Nezasýtia, neuspokoja chute a okrem toho navodzujú dojem, že ich môžeme zjesť oveľa viac.

Maslo verzus rastlinné margaríny
Maslo obsahuje asi 80 % tuku a na 100 g až 3150 kJ. Rastlinné tuky obsahujú 80 ale aj 30 % tuku a výrazne menej nasýtených mastných kyselín. Rastlinné tuky obsahujú na 100 g od 1500 do 3000 kJ. Poskytujú však priestor na ušetrenie prijatej energie ich správnym výberom a dobrá roztierateľnosť zabezpečí, že ich spotrebujete menej.

Odporúčanie:
Pri chudnutí odporúčame uprednostňovať bežné rastlinné margaríny. Neobsahujú cholesterol, pretože ten sa nachádza len v potravinách živočíšneho pôvodu, obsahujú nenasýtené mastné kyseliny, u ktorých bol dokázaný priaznivý vplyv na zdravie človeka. Sú obohatené o vitamíny A, D a E, omega 3 mastné kyseliny a vápnik. Špeciálne druhy margarínov obsahujú pridané fytosteroly, ktoré znižujú hladinu cholesterolu.

Živočíšne tuky verzus rastlinné tuky
Pre zdravú výživu, je vždy dôležité kontrolovať príjem tukov. Obzvlášť ak je cieľom schudnúť. Je jedno, či ide o príjem tukov živočíšneho alebo rastlinného pôvodu. Napríklad klasické a rastlinné maslo obsahujú menej tuku ako bravčová masť, ale aj ako olivový olej, ktoré sú takmer 100% tuky. Základný rozdiel medzi živočíšnymi a rastlinnými tukmi je ten, že živočíšne tuky vo vyššej miere obsahujú nasýtené mastné kyseliny, ktoré sú rizikovým faktorom kardiovaskulárnych ochorení.

Odporúčanie:
Pri redukčnej diéte je potrebné kontrolovať príjem všetkých tukov. Energetická hodnota 100 gramov rastlinného alebo živočíšneho tuku je rovnaká a to až 3760 kJ.

Ako sa stať klientov Inštitútu kompliment®?
Viec informácií sa dozviete TU.

Zdroj: Inštitút redukcie prevencie nadváhy kompliment®.


O spoločnosti Vznik Inštitútu kompliment® Inštitút redukcie a prevencie nadváhy kompliment® vznikol v roku 1992 ako odborné pracovisko so zameraním na chudnutie, redukciu telesnej hmotnosti a životný štýl. Pod vedením svojej zakladateľky PhDr. Mgr.Kataríny Skybovej pôsobí v súčasnosti vo svojich pobočkách na Slovensku v Bratislave, Trenčíne, Košiciach a v Českej republike. Zameranie Inštitútu kompliment® Inštitút kompliment® poskytuje služby pre chudnutie a redukciu nadváhy, formovanie postavy, kontrolu telesnej hmotnosti a aktívny životný štýl. Poskytuje poradenstvo v oblasti výživy, dodržiavania diéty, pohybu a podpory zdravého životného štýlu. Služby Inštitútu kompliment® sú určené ľuďom,ktorí chcú byť zdraví a štíhli. Chudnutie v programoch kompliment® je vhodné aj pre klientov so zdravotnými obmedzeniami. Programy kompliment® Cieľom programov zameraných na chudnutie je dosiahnuť zmenu diéty, stravovacích a pohybových návykov klientov, znížiť ich telesnú hmotnosť, zvýšiť ich fyzickú kondíciu, zlepšiť a udržať telesné a psychické zdravie. Edukácia v oblasti výživy a pohybu je súčasťou programov pre chudnutie. Projekty Inštitútu kompliment® Inštitút redukcie a prevencie nadváhy kompliment® poskytuje svoje odborné služby zamerané na chudnutie a dodržiavanie diéty partnerom aktívne pôsobiacim v oblasti zdravia a výživy.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,5 miliónov čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Kam na výlet so svojimi známymi

Darovať možete aj kúsok Slovenska.

Tlačové správy

First moment Turecko: Využite zľavy na špičkové hotely

First moment zľavy do Turecka očakáva veľa dovolenkárov. Ušetrite za top hotely.

Tlačové správy

Slovenské Vianoce kedysi a dnes

Aké boli a aké sú Vianoce dnes.