INZERCIA

Cena Nadácie SPP putuje do Dánska

Víťazom súťaže New Talent 2012 – Cena Nadácie SPP sa stal dánsky akordeonista Bjarke Mogensen.

Víťazom súťaže New Talent 2012 – Cena Nadácie SPP sa stal dánsky akordeonista Bjarke Mogensen. Na včerajšom finálovom koncerte najlepších mladých hudobníkov v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie presvedčil medzinárodnú porotu svojím výkonom - interpretáciou zaujímavého koncertu pre akordeón a orchester súčasného skladateľa Oleho Schmidta. Cena je už tradičnou súčasťou medzinárodného festivalového programu Bratislavských hudobných slávností (BHS).

Do finále súťaže New talent 2012 – Cena Nadácie SPP postúpili traja talentovaní mladí hudobníci: maďarský fagotista Bálint Mohai, klaviristka Soo-Jung Ann reprezentovala Španielsko a dánsky akordeonista Bjarke Mogensen, ktorý sa stal víťazom Medzinárodnej tribúny mladých interpretov „New Talent 2012 – Cena Nadácie SPP“ v rámci 48. ročníka BHS. Víťazovi odovzdal cenu člen predstavenstva SPP Marián Valko.

Finálovému koncertu predchádzali dva komorné koncerty 5. októbra 2012 v Koncertnej sieni Dvorana VŠMU. Traja finalisti sa včera 8. októbra predstavili publiku v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie, kde vystúpili v sprievode Štátnej filharmónie Košice pod taktovkou dirigenta Leoša Svárovského. Koncert odvysielali naživo rozhlasové stanice v 13 krajinách a tak finálový koncert malo možnosť počuť vyše 2 milióny 400 tisíc poslucháčov; ďalšie rozhlasové stanice Európskej vysielacej únie / EBU odvysielajú finálový koncert zo záznamu.

Sme hrdí, že aj vďaka podpore Nadácii SPP a SPP, ktorá trvá už 11 rokov, môžu mladí nadaní hudobníci prezentovať svoj výnimočný talent. Víťazovi, ktorý získal prestížnu Cenu Nadácie SPP, želám veľa úspechov v hudobnej kariére“, povedal pri odovzdávaní ceny Marián Valko, člen predstavenstva SPP.

Osem semifinalistov vybrala medzinárodná porota v 1. kole súťaže z 21 mladých umelcov, ktorých do súťaže prihlásilo 16 rozhlasových staníc Európy, Číny a Kanady. Okrem finalistov - medzi osem úspešných mladých umelcov, ktorí sa predstavili na semifinálových koncertoch patrili český trubkár Walter Hofbauer, švédsky huslista Daniel Migdal, poľský klavirista Mateusz Borowiak, estónska klarinetistka Signe Somer a rumunský violončelista Stefan Cazacu. Tento rok sa do užšieho výberu neprebojoval slovenský zástupca.

Súťaž New Talent – Cena Nadácie SPP sa pre mnohých umelcov stala štartovacou čiarou medzinárodnej kariéry. K víťazom tejto prestížnej súťaže patrí zo slovenských umelcov napríklad Peter Dvorský, Sergej Kopčák, Juraj Bartoš alebo Dalibor Karvay. Korene súťaže siahajú do roku 1969, kedy ju pod názvom Medzinárodná tribúna mladých interpretov inicioval Sir Yehudi Menuhin. Cieľom medzinárodnej tribúny mladých interpretov je dať príležitosť nadaným umelcom prezentovať sa na prestížnom festivale BHS a v podstate začať alebo pokračovať vo svojej umeleckej kariére získaním tejto prestížnej ceny. Organizátori festivalu i samotnej súťaže vytvárajú pre mladé talenty možnosť stretnúť renomované osobnosti svetovej hudby, ako aj porovnať vlastné umelecké smerovanie s rovnakou generáciou interpretov.

Každoročný priamy prenos či záznam tohto koncertu vysielajú takmer všetky rozhlasové stanice, ktoré sú členmi Európskej vysielacej únie (EBU). Aj preto je postup do finále skvelou prezentáciou mladého umelca. Súťaž organizuje EBU spolu so Slovenským rozhlasom a Slovenskou filharmóniou. Hlavným partnerom súťaže je Nadácia SPP.

MEDZINÁRODNÁ POROTA:
predseda poroty:
László Terdik (Maďarsko)
členovia poroty:
Evert van Berkel (Švédsko)
Marco Mauceri (Taliansko)
Alina Velea (Rumunsko)
Dagmar henžlíková (Česká republika)
Dorothea Enderle (Nemecko)
Adrian Rajter (Slovenská republika)

Na medzinárodnej tribúne sa pravidelne zúčastňuje predstaviteľ Európskej vysielacej únie /EBU Pierre-Yves Tribolet zo Švajčiarska.
Autorom fotografie je Peter Brenkus.

Nadácia SPP (www.nadaciaspp.sk) je neziskovou organizáciou, ktorú 19. novembra 2002 založil Slovenský plynárenský priemysel, a.s., na rozvoj občianskej spoločnosti a poskytovanie pomoci ľuďom v ťažkých životných situáciách. Nadácia SPP sa zaujíma o aktívnych ľudí, ktorí majú schopnosť meniť život okolo seba, ale aj o ľudí, ktorí sú znevýhodnení a potrebujú pomoc. Činnosť Nadácie SPP odráža úsilie o skvalitnenie spoločenskej zodpovednosti v podnikaní.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,2 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Aká je ideálna vlhkosť a teplota v byte? Výskum hovorí jasne

Útulný domov je výsledkom správnej teploty a vlhkosti.

Tlačové správy

Veríte brusniciam pri zápaloch močových ciest? Nemusia stačiť

Nový prípravok Cys-Control Fort spája viaceré účinné látky a pomáha aj pri chronických ťažkostiach.

Tlačové správy

Dubravské Čerešne majú sladké prekvapenie pre najrýchlejších!

V Čerešne living pribudli nové byty so zvýhodnenou cenou pre prvých 15 záujemcov. Leto v Dúbravke bude teraz ešte sladšie.

Tlačové správy

Infografika: Slováci minuli na Pohode historicky najviac peňazí

Koľko minuli účastníci na našom najväčšom festivale?