SME
Streda, 29. jún, 2022 | Meniny má Peter, Pavol, Petra

Rodný list alkoholu na prevádzke už nie je potrebný

Rodný list alkoholu na prevádzke už nie je potrebný, nájdete ho však na novom webe www.bezpecneliehoviny.sk


Detailné informácie o platnej legislatíve, ktorá sa v praxi dotýka predajcov alkoholu aj ich zákazníkov, prezentovali zástupcovia importérov českého alkoholu v stredu širokej odbornej verejnosti. Zároveň predstavili svoj nový web www.bezpecneliehoviny.sk, ktorý bude slúžiť ako platforma na získanie aktuálnych informácií pre obchodníkov, spotrebiteľov, no tiež štátne kontrolné orgány.

Sekcia importérov liehovín pri Zväze obchodu a cestovného ruchu SR je profesným odborom, ktorý od roku 2009 združuje najväčších importérov prestížnych svetových a českých alkoholických nápojov a aktívne participuje na dianí vo svojej oblasti podnikania. Na stredňajšej odbornej konferencii sa jej predstavitelia v spolupráci s hlavným štátnym radcom Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR, Jánom Štulcom, zamerali na vysvetlenie aktuálneho stavu označenia alkoholu vyrobeného v Českej republike.

Povinnosti uložené predpismi, ktoré musia dovozcovia a predajcovia českého alkoholu rešpektovať a plniť, závisia od jeho dátumu výroby. Liehoviny vyrobené pred 1. januárom 2012 napríklad žiadne špeciálne podmienky spĺňať nemusia a považujú sa za bezpečné. Český alkohol vyrobený od 1.1.2012 do 27.9.2012 musí byť najneskôr od 1. decembra označený zelenou nálepkou, na ktorej je uvedený jeho presný dátum výroby, číslo šarže a číslo protokolu akreditovaného laboratória, v ktorom bol skontrolovaný lieh a/alebo destilát, z ktorého bol alkohol danej šarže vyrobený. Ku každej šarži je navyše potrebné najneskôr do 30. novembra príslušnému orgánu predložiť tzv. rodný list (doklad o pôvode), teda vyplnený formulár 2. a 1a., ktorý ako ochranné opatrenie prijala česká vláda a ako dôkaz bezpečného pôvodu alkoholu sa uznáva aj u nás. České liehoviny vyrobené po 27. septembri 2012 umiestnené na pultoch a v predaji už nemusia mať zelenú nálepku, musia sa však preukázať dokladom o pôvode a na ich fľašiach by malo byť uvedené číslo šarže, dátum výroby a číslo protokolu akreditovaného laboratória.

Predseda SIL ZOSR SR Roman Pócs objasnil, že na základe spoločných rokovaní s Úradom verejného zdravotníctva SR a Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR oba kontrolné orgány vydali usmernenie, na základe ktorého bude kontrolnými orgánmi akceptovaná „elektronická“ forma Dokladov o pôvode, teda ich uverejnenie na web stránke www.bezpecneliehoviny.sk, ako aj na oficiálnych web stránkach importérov českých liehovín združených v SIL ZOCR SR a nebude sa vyžadovať, aby sa Doklady o pôvode v tlačenej podobe nachádzali priamo na prevádzkach (veľkoobchod, maloobchod, gastro, ...), kde sa liehoviny skladujú a predávajú. Tiež sa nebude vyžadovať, aby Doklady o pôvode v tlačenej podobe boli súčasťou prepravných dokladov. Podľa usmernenia Úradu verejného zdravotníctva SR stačí, ak príslušný Doklad o pôvode dovozca elektronicky zašle Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorý ho uverejní na svojej oficiálnej web stránke www.uvzsr.sk a súčasne ho dovozca uverejní na novovzniknutom webe Sekcie importérov liehovín ZOCR SR www.bezpecneliehoviny.sk. Na týchto stránkach ho, v prípade kontroly na prevádzke, nájdu inšpektori aj predajcovia liehovín.

Ďalej bolo uvedené a pánom Štulcom potvrdené, že Úrad verejného zdravotníctva SR spolu so Štátnou veterinárnou a potravinovou správou SR v najbližších dňoch vydajú ešte jedno usmernenie, na základe ktorého sa uvádzanie čísla protokolu akreditovaného laboratória na fľašiach českých liehovín, vyrobených po 27. septembri 2012, nebude vyžadovať.

Novú webovú stránku www.bezpecneliehoviny.sk založila Sekcia importérov liehovín s cieľom zhromaždiť všetky relevantné informácie pre obchodníkov i spotrebiteľov na jednom mieste: „Členovia sekcie importérov ZOCR SR garantujú kvalitu svojich produktov a vedia ju aj dokázať. V súvislosti s uvedeným opatrením z 9.10.2012 si preto všetky požadované certifikáty liehovín z Českej republiky môžu podnikatelia aj koneční spotrebitelia overiť na našom novom webe. Nájdu tu okrem iného aj návod na rozpoznanie šarží a ostatných ochranných prvkov na konkrétnych výrobkoch a prehľad platnej legislatívy ,“ hovorí Pócs. Nová internetová stránka má slúžiť ako komunikačný prostriedok odovzdávania informácií od výrobcu až po konečného spotrebiteľa, vrátane orgánov úradnej kontroly importovaných liehovín.

S prípadnými ďalšími otázkami sa však predajcovia či spotrebitelia môžu obrátiť aj priamo na jednotlivých členov SIL ZOCR SR. Kompletné kontaktné údaje nájdu tiež na spoločnom webe www.bezpecneliehoviny.sk.


· GRANETTE & STAROREŽNÁ Distilleries Slovakia, spol. s r. o.
e-mail: granette@granette.sk
tel: 043/ 5822192


· ITALMARKET SLOVAKIA, a. s.
e-mail: ital@italmarket.sk
tel: 00421 2 6010 3010


· JAN BECHER – SLOVENSKO, spol. s r. o.
e-mail: info@jan-becher.com
tel: 02 2067 4111


· KOFT, s.r.o.
e-mail: infokoft@koft.sk
tel: 00421 2 5020 5200


· KON-RAD, spol. s. r. o.
e-mail: diviziapredaja@kon-rad.sk
tel: 02/ 48 210 200


· REMY COINTREAU SLOVAKIA, s. r. o.
e-mail: zuzana.kresova@maxxium.sk
tel: 02 55648711


· RUDOLF JELÍNEK Slovakia, s.r.o.
e-mail: cul@rjelinek.sk
tel: 0911 104 901


· STOCK Slovakia, s. r. o.
e-mail: info@stock.sk
tel: 02 / 446 332 94Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

5. ročník kurzu Technológia a konštrukcia v praxi - MTF STU a Schaeffler Skalica

Vysoká škola je pre študentov dobrým odrazovým mostíkom. A keď sa môžu zapojiť aj do programu, ich šance na uplatnenie sa vzrastú.


INZERCIA 5 h

Hocikde ich nekúpite.


INZERCIA 5 h

Siemens Healthineers je už 30 rokov synonymom precíznej medicíny na Slovensku


INZERCIA 5 h
SkryťZatvoriť reklamu