INZERCIA

Vlhčiace činidlá a suché miesta v trávniku

Suché miesta v trávniku sú opakujúcim sa fenoménom. Kým nezačnete používať top dressing, bude tomu tak i naďalej. Suché miesta v trávniku sa vytvárajú a každoročne vracajú na tie isté oblasti.

Článok Charlesa Hendersona - odborníka zo STRI - o vlhčiacich činidlách a možnostiach riešenia problémov DRY PATCH (suchá škvrnitosť trávnika).

Počas posledných štyroch rokov pôsobil na Novom Zélande a pracoval so športovými trávnikmi v subtropickom pásme. Má bohaté skúsenosti s  DRY PATCH - suchá škvrnitosť trávnika, ktorá často vedie k výskytu chorôb, nepeknému a hrboľatému trávniku a strateným hodinám práce, keď sa pokúšame vyliečiť vzniknuté problémy a znovu zvlhčiť postihnuté plochy.

Všeobecne sa proti DRY PATCH odporúča prevencia,  ale greenkeeperi stále  skúšajú niečo nové. Tento článok má za cieľ prediskutovať niektoré otázky ohľadom DRY PATCH, liečenia a ďalšie možné sprievodné postupy, ktoré zvyčajne pri ošetrení DRY PATCH chýbajú.

Je vaša pôdna voda repelentná alebo máte DRY PATCH?

Hydrofóbne pôdne podmienky, ktoré vedú k DRY PATCH sa môžu objaviť za nasledovných podmienok:

  •     nahromadenie voskových zvyškov, ktoré pokrývajú pôdne častice a sú vedľajším produktom hubovej aktivity v postihnutom mieste. Je to často spojené s „čarodejnými kruhmi" (basidiomycety)

  •     neúmerná výška plsti do 20 - 30 mm na povrchu trávnika môže vyvolať DRY PATCH obmedzeným vodným pohybom cez plsť

  •     zníženie vlhkosti pôdy na kritický deficit vlhkosti, po ktorom bude značne ťažké vykonať opätovné prevlhčenie
  •     zhutnené pôdy a/alebo kontaminované vrstvy v pôdnom profile, ktoré obmedzujú posun vody do alebo cez pôdny profil.

V snahe ochrániť a/alebo vyliečiť DRY PATCH každého druhu je nevyhnutné, aby sme identifikovali presný dôvod tejto situácie, aby sme predišli nesprávnym zásahom.

Preventívne identifikovanie DRY PATCH

Najpovolanejšími ľuďmi na identifikáciu miesta, kde sa môže objaviť suchá plsť sú greenkeeperi, alebo zamestnanci, ktorí pracujú na ihrisku už niekoľko rokov. Všeobecne platí, že DRY PATCH sa bude vyskytovať na rovnakých miestach každý rok, takže miestne skúsenosti sú dôležité.

Ak nemáte skúsenosti s miestom, na ktorom pracujete, pozorne si všímajte váš trávnik. Miesta, ktoré vyzerajú inak, či už farbou (často tmavo zelená) alebo zmenou druhového zloženia (zvyčajne sú viac náchylné lipnica a psinček), môžu indikovať prítomnosť suchých pôdnych podmienok. Na identifikovanie plôch, ktoré vyzerajú inak, odoberte vzorku pôdy kvôli kontrole pôdnej vlhkosti.

Prekontrolujte odobratú vzorku a sledujte si nasledovné:
    vrstvy pôdy, ktoré majú zostupný pohyb vody
    vrstvy pôdy s vysokým obsahom plsti
    nalejte kvapky vody do pôdnej vzorky v rôznej hĺbke. Absorbujú sa kvapky vody rýchlo do pôdy?

Správny odhad, kde sa môže suchá plsť vyskytnúť a vykonať preventívne opatrenie je dôležité, najmä vo vysokých polohách alebo svahových greenoch.

Vlhčiace činidlá - terminológia

Na trhu je veľa typov vlhčiacich činidiel s rôznym mechanizmom účinku. Treba vedieť, že na každý druh DRY PATCH je účinný iný mechanizmus účinku. Použitím nesprávneho vlhčiaceho činidla môže mať za výsledok redukovanie efektivity aplikovania a stratu času.

Všeobecne vlhčiace činidlá pracujú tromi základnými spôsobmi:

    ne-ionické činidlá -pomáhajú čiastočkám vody "prilepiť" sa na pôdne častice
    blok-kopolymery - pomáhajú v rozmiestnení a udržaní vody v pôdnom profile
    organosilikóny - zlepšia rýchlosť pohybu vody v pôde

Z praktického hľadiska majú vlhčiace činidlá jednu alebo viac nasledovných funkcií:
    preventívnu - spočíva v napomáhaní vodným časticiam „prilepiť sa „ na predtým hydrofóbne pôdne častice
    kuratívnu - spočíva v "prelomení" voskových zvyškov obaľujúcich častice a ich následné vymytie z koreňovej zóny. Poznamenávam, že to môže byť použité aj preventívne.
    penetračnú - spočíva v zlepšení vodnej penetrácie cez povrch a pôdny profil. Toto sa môže použiť tiež pre kontrolu rosy.
    rozptylovú - spočíva v zlepšení rozptylu vodného pohybu cez pôdny profil.

Ste zmätení? Veľa vlhčiacich činidiel na súčasnom trhu je multifunkčných a môžu vystupovať ako kombinácia uvedenej tabuľky.

PONUKU VLHČIACICH ČINIDIEL NÁJDETE TU

Prevencia je vždy lepšia ako liečba

Väčšina klubov k odstráneniu  DRY PATCH využíva preventívne zásahy. Existuje široký sortiment produktov vhodných na preventívne pôsobenie pre trávnikových manažérov, o účinnosti každého z nich sa dajú získať informácie od kolegov z brandže. Napriek tomu, je dôležité uistiť sa, aby ste použili správny typ činidla na špecifické problémy DRY PATCH. Nie je všetko iba o vlhčiacom činidle.

Len jednoduchá aplikácia bez uvedomenia si čo presne potrebujeme dosiahnuť, môže viesť k rozčarovaniu. Pri použití činidiel je treba posúdiť niekoľko skutočností.

Pre preventívne použitie vlhčiacich činidiel je dôležité, aby sa dostal cez pôdny profil do hĺbky (0 - 125 mm), čiže pôda by mala byť dostatočne vlhká.  Ideálny čas je neskoro v marci/apríli, ale monitorujte pôdne podmienky. Po aplikácií akéhokoľvek vlhčiaceho činidla sa odporúča zálievka trávnika. Nezabúdajte však na to, že cieľom zálievky po aplikáciách vlhčiacich činidiel je dostať produkt do pôdneho profilu, nie mimo pôdny profil!

Je všeobecne dané, že ľudia trávniky "prelievajú". Následkom toho je fakt, že aplikované vlhčiace činidlá sa prostredníctvom "cesty menšieho odporu" dostávajú tam, kde už nie sú potrebné - do už zvlhčených miest, a nie tam kde je to žiadúce. Ak napr.  green zavlažujeme 15-20 min., aplikujeme okolo 10 mm vody. Toto spôsobí, že sa produkt vyplaví zo zvýšených miest a svahov - a práve tam je najviac potrebný.

Monitorujte závlahu greenu, všímajte si za aký čas sa vytvoria "mláčky" na povrchu (povedzme 4 - 5 min.). Toto bude váš maximálny potrebný čas na závlahu. Takže radšej ako použiť jednu závlahu 15 – 20 min., aplikujeme 3 - 4 závlahy v trvaní 4 – 5 min po hodine bez závlahy. Takto minimalizujeme premokrenie a povrchový odtok. 

Monitorujte pôdne podmienky. Ročné obdobia nemajú úplne rovnaký priebeh. Preventívne aplikovanie vlhčiaceho činidla v úplne rovnakom čase ako v minulom roku nemusí byť rovnako efektívne.

Monitorujte pôdnu vlhkosť v známych miestach výskytu DRY PATCH a takisto množstvo odparenej vody. Umožní vám to lepšie načasovať aplikáciu vlhčiaceho činidla.

Použite správny pomer.

Môže to vyzerať  ako banálna poznámka, ale namiešanie správného pomeru produktu a vody má značný vplyv na to, aký veľký efekt dosiahnete z aplikácie. Príliš malá dávka výrobku výrazne redukuje efektivitu vášho produktu a v niektorých prípadoch môže byť aplikácia strata času. Na druhej strane, nadmerný aplikačný pomer prináša riziko spálenia trávnika.  Nepodceňujte čítanie návodov a etikiet alebo kontaktujte dodávateľa - neváhajte sa pýtať v prípade akýchkoľvek pochybností.

Nechajte prebehnúť kompletný program.

Zahájenie preventívneho programu neskoro na jar zvýši Vaše šance na minimalizovanie DRY PATCH. V praxi málokedy postačí jedna aplikácia pre celé leto.

Kuratívne ošetrenie

Je polovica leta a vy máte DRY PATCH? Buď váš preventívny program nefungoval alebo ste mali smolu..... Ako je to možné?
POKRAČOVANIE ČLÁNKU NÁJDETE TU:

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Vaše šatstvo poputuje pre dobrú vec

Začali ste s jarným upratovaním,vyprázdnili ste šatník a zistili ste, že máte viac nepotrebného oblečenia, ako naozaj potrebujete?

Tlačové správy

Ako ďalej s obnovou Balassovho paláca

Dňa 19.2. sa o 16.00 hod v Balassovom paláci na Panskej ulici konala vernisáž „Ako ďalej s obnovou Balassovho paláca“.

Tlačové správy

Prvé ocenenia A+ udelené

0-tý ročník slávnostného odovzdávania CENY A+ za najlepšiu ateliérovú tvorbu na Stavebnej fakulte STU v Bratislave

Tlačové správy

Regionálne servisné centrum PwC

Kariérny rast s work-life balance v poradenskej firme.