SME
Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Renovácie greenov – aj malé zmeny môžu priniesť veľké efekty

Ak vaše greeny potrebujú upgrade, malé premyslené úpravy môžu byť oveľa efektívnejšie než nákladné veľké renovácie. Na riešenie situácie máte viac možností, než ste si mysleli.

Všetci sa iste zhodneme na tom, že súčasná hospodárska klíma zmenila spôsob nášho podnikania. Rok 2012 priniesol isté oživenie, počet odohratých kôl golfu po dlhej dobe opäť stúpol. Môže to byť znamenie, že sa odvetvie začína pomaly stabilizovať.

Faktom však je, že v roku 2012 bolo zatvorených 150 ihrísk, zatiaľ čo nových vzniklo skutočne len pár.  Toto je teda nová realita. 
Je to na nás všetkých, architektoch, majiteľoch, course manažéroch, stavebných firmách a v neposlednom rade aj na hráčoch – aby sme pokračovali v takto nastavených podmienkach.

Podmienky bolia stále sú skutočne neľahké. Snažíme sa udržovať staršie golfové  ihriská s menšími rozpočtami na údržbu a s výrazne zníženými zdrojmi na investície do nového technického vybavenia.

Treba však povedať,  že to má aj jednu výhodu. Ak sme nútení robiť s málom, potom prichádza kreativita. Profesionáli tak často získajú inú optiku, hlavne na činnosti a postupy, ktoré dovtedy považovali za perfektné či dokonalé.

Najlepším príkladom je renovácia greenov.  Pred desiatimi rokmi sme renováciu greenov všetci považovali za samozrejmú a prirodzenú aktivitu. Vždy keď kvalita greenu už nespĺňala naše očakávania, jednoducho sa naplánovala renovácia, lebo:

a) mali sme k dispozícii peniaze, zdroje neboli žiadny problém
b) museli sme držať krok s inými ihriskami, hlavne s tými v okolí
c) renovácia bola prosto niečo, čo course manažéri chceli a architekti poskytovali

Dnes je situácia úplne opačná.  Mám dojem, že niektorí course manažéri sa snáď až obávajú architekta zavolať, aj keď green nie je v dobrom stave a majú seriózne problémy. Boja sa totiž, že tam prídeme a odporučíme renováciu, ktorú si oni nebudú môcť dovoliť!

Môžeme však jednoznačne povedať, že každý architekt s postojom typu – riešením vášho problému môže byť len úplná renovácia greenu - stratil kontakt s realitou. V posledných rokoch sa objavilo niekoľko významných alternatívnych riešení. Každé z nich bolo samozrejme vychádzalo z presnej diagnózy problému.  A tá vyžaduje niekoľko ďalších párov očí, okrem tých vašich.

Takže predsudky bokom, skutočne by som odporučil začať problém riešiť s architektom.  Ak nemáte kontakty, vyhľadajte weby komôr architektov alebo kontaktujte spoločnosti podnikajúce v tomto biznise. Tie Vám dokážu poradiť, ktorí architekti majú k Vášmu regiónu najbližšie. Faktom je, že architekt vidí každý rok desiatky ihrísk s problémovými greenmi  a je často aj pri ich riešení.  Berte ich ako zdroj informácií, tak isto ako napr. vašich kolegov, agronómov, konzultantov či dodávateľov.

Poďme sa teraz pozrieť na niekoľko spôsobov renovácií greenov.  Ak vaše greeny nemajú požadované parametre, na riešenie situácie máte viac možností, než ste si mysleli.

Nedostatočné parametre kvality greenu

Veľké percento problémov je spôsobených nedostatočným odvodením, nedostatočnou drenážou. Pred desiatimi rokmi by to znamenalo projekt totálnej rekonštrukcie greenu, ale  my sme sa naučili, že to nie je vždy nutné a dá sa to riešiť aj inak.

Každý manažér vie, že aerifikácia môže pomôcť tento problém riešiť, naruší hornú vrstvu a umožní vode a vzduchu preniknúť do nižších vrstiev pôdneho profilu. Na výrazne zlepšenie však môžeme čakať dlho a aj hráči majú pre neustále diery v greenoch len limitovanú trpezlivosť a pochopenie.
Ak je priesak vody naozaj nedostatočný  a spôsobený  ťažkou pôdou s vysokou kompakciou, je nutný radikálnejší krok – tj. drážková drenáž.  Mnoho manažérov aplikovalo toto riešenie a boli sme ohromení výsledkami.

Prirodzene existuje určite niekoľko spoločností, ktoré sa špecializujú na tieto typy služieb. Tú sú základné body ako by to malo prebiehať: 

Zrežie sa trávny koberec  -  v pásoch o šírke 12,7 – 17,7cm , v rozostupoch  183 – 244cm v tvare rybej kosti. Odstránené kusy sa musia uložiť tak,  aby bolo možné ich položiť späť na to isté miesto ( aby sa predišlo zmiešaniu rozličných vzorov trávy obvyklých u lipnice ročnej). Ďalším krokom je vykopanie drenážnych drážok hlbokých  40 cm a vloženie drenážnych rúrok s priemerom 5cm.  Drenážne drážky  sa potom zasypú zmesou piesku, pôdy a rašeliny v pomere 6:3:1, dostatočne ťažkou, schopnou udržať vlhkosť, aby sa drenážne ryhovanie neobjavilo v  suchých obdobiach. Nakoniec sa na povrch opäť položí vyrezaný trávny koberec.

Golfisti väčšinou môžu opäť hrať krátko po zásahu a ja nepoznám ihrisko, kde by to radikálne nezlepšilo drenáž.  Zamyslite sa, touto operáciou nepridáte len drenážny profil, ale vytvoríte drenážny systém na celom greene – a to bez jeho radikálnej prestavby. Je to skutočne výborné riešenie, naozaj.

Zmena porastu – kvality trávnika.

Niekedy nie je problémom drenáž, ale samotný trávnik.  Je buď opotrebovaný, alebo napadnutý lipnicou či inými chorobami, skrátka s minimálnou šancou na zlepšenie. Tento rok plánujeme jeho výmenu na jednom súkromnom ihrisku, kedy mi manažér povedal, že skúsil všetko ale už jednoducho neverí, že by jeho staré lipnicové greeny mohli konkurovať novým ihriskám v okolí, ktorých greeny sú vysiate psinčekmi A1 a A4. Roky sa snažil z nich vyťažiť maximum, aj za cenu veľmi rizikových zákrokov. Ak sa k tomu pridajú extrémy počasia, s ktorými sa čoraz častejšie potýkal, nakoniec sa mu podarilo presvedčiť manažment, aby sa trávnik vymenil . 

Keď sme ako spoločnosť menili trávny koberec na  greenoch na desiatkach ihrísk v oblasti Midwest, nemali sme jediného nespokojného klienta. Operácia samozrejme vyžaduje náklady, ale výhody , ktoré poskytujú nové -  prešľachtené odrody psinčekov vo forme väčšej odolnosti voči suchu a ďalším extrémnym poveternostným podmienkam a chorobám sú nesporné.  O zlepšení hracích parametroch greenov ani nehovoriac. 

Pokračovanie článku nájdete TU:

Viac článkov z oblasti greenkeepingu nájdete na www.golfonline.sk
Potrebujete pomôcť s regeneráciou trávnika? Kontaktujte nás!
Viac info na www.engo.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Počas pandémie je dôležité aj správne kúrenie

Chladné jesenné dni a hrozba infekcie nás zaháňajú dovnútra, kde by malo byť teplo a bezpečne.

Tlačové správy

Bezbariérové vozidlo

Bezbariérové vozidlo je ideálnym riešením pre rodiny, taxislužby, rôzne združenia, ktoré potrebujú prevážať vozičkára.

Bezbariérové vozidlo – Citroën Berlingo
Tlačové správy

Na NFŠ môže byť rýchlo 72 špeciálnych lôžok pre COVID 19

O tejto ponuke dnes ráno NFŠ, a.s. informovala listom ministra zdravotníctva Mareka Krajčího.

Ilustračná vizualizácia.