Lídri na trhu - spoločnosti, ktoré dodávajú závlahové systémy, musia sledovať trendy, dostupnosť vody ako jedného z najdôležitejších zdrojov života a zvažovať akou cestou sa priemysel bude musieť s celou problematikou vysporiadať.
Voda je obmedzený zdroj a tlak na znižovanie spotreby vody na golfových ihriskách je stále silnejší. Preto sme si mysleli, že by bolo zaujímavé konfrontovať názory troch hlavných výrobcov závlahových systémov :
- Jon Truttmann, Director of Market Development Hunter Golf
- Paul Roche, National Sales Manager divízie Golf, Rain Bird
- Steve Snow, Director of Golf Irrigation Sales, Toro
"Ak by ste mi položili rovnakú otázku pred 20 rokmi, nie som si istý, či by odpoveď nebola rovnaká," hovorí Truttmann o náročnosti súčasnej problematiky týkajúcej sa využívania vody. "Je to stále o miere ET (evapotranspirácii – výdaji vody z pôdneho povrchu a z rastlín z jednotky plochy (množstva odparenej vody), rovnomernosti a efektivite. Golfové ihriská sú dnes najefektívnejšími využívateľmi vody, manažéri odvádzajú skvelú prácu aj keď mnohokrát nemajú ideálne vybavenie. Často sú pod tlakom, v určitých lokalitách čelia mnohým obmedzeniam a reštrikciám. Je len otázkou času, kedy budú prísne obmedzenia spotreby platiť takmer všade."
Snow súhlasí. "Menšia dostupnosť vody bude vyžadovať lepšie komponenty zavlažovacích systémov, kedy s použitím nových technológií bude možné systém ešte lepšie využiť, dostať z neho viac vody a celkovo optimalizovať jej spotrebu.
Roche predpokladá ďalší tlak na zníženie spotreby vody. "Reštrikcie obmedzujúce využívanie vody sú čoraz častejšie," hovorí. "Dodržanie týchto obmedzení vyžaduje "rozpočtovanie "závlahy na základe hodnoty ET a trend smeruje k meraniu vlhkosti v pôdnom profile.“
Všetci traja sa zhodujú na tom, že zásadné budú nové technológie a kľúčová bude integrácia medzi rôznymi systémami a komponentmi. Iste, zo začiatku to bude aj otázka ceny, nie všetky kluby si najnovšie systémy budú môcť dovoliť, ale postupom času sa ceny technológii znížia a budú môcť byť aplikované vo väčšine klubov. Maximálne efektívne využitie vody bude priorita, spotreba bude monitorovaná a kontrolovaná.
Ako vidíte najbližšiu budúcnosť pokiaľ ide o kvalitu vody?
Roche: Pred dvadsiatimi rokmi, keď sa na zavlažovanie začala používať upravená voda sa jej dodávatelia nevedeli dočkať, kedy sa jej zbavia. Dnes si už uvedomujú aká je jej hodnota. Tento fakt skôr či neskôr donúti golfové ihriská prejsť na menej kvalitné zdroje, ako je napr. zozbieraná dažďová voda, šedá odpadová voda z clubhousu, reštaurácie či iných zdrojov. Myslím, že to nie je hudba veľmi ďalekej budúcnosti.
Snow: Je dôležité sa zamerať na veci, ktoré manažér dokáže kontrolovať a ovplyvňovať. Kontrola a monitorovanie kvality vody môžu byť nástrojom pre efektívnejšiu manipuláciu s ňou. Technológie môžu poskytnúť cenné informácie na základe ktorých bude zrejmé, čo prispieva ku kvalite vody a čo ju naopak znižuje.
Truttmann: Využívanie vody, ktorá bude mať nižšiu kvalitu má prirodzene veľký vplyv na všetky údržbové operácie. Bude nutné jej stav kontrolovať na dennej a týždennej báze a vyhodnocovať zmeny, ktoré v kvalite nastali. Manažéri sa budú musieť viac zamerať na možnosti, ktorými môžu svoju vodu upravovať a takisto na možnosti ako upravia agronomické postupy na základe zmeny kvality vody.
Aký bude dopad všetkých reštriktívnych opatrení ohľadne vody na golfové ihrisko?
Snow: Regulačné opatrenia nebudú plošné, budú na rôznych trhoch rôzne. Samozrejme najprísnejšie budú v suchých oblastiach. A nebudú sa týkať len vody, regulácie budú na všetko od emisných kontrol, pesticídov až po hluk. S tým budú spojené ďalšie požiadavky na predkladanie rôznych hlásení a správ a golfové ihriská sa na to musia pripraviť.
Roche: Všetky procesy budú musieť byť merané a podávanie reportov o nich bude povinné. Spotreba vody na golfovom ihrisku bude prísne kontrolovaná a za nadmerné odbery budú prísne sankcie (podobne ako je tomu u elektrickej energie, kedy sa penalizujú nadmerne spotreby)
A aký bude vplyv regulácií na zavlažovacie systémy z hľadiska designu, technického vybavenia a inštalácií?
Roche: Zavlažovacie systémy sa budú musieť pravidelne auditovať, pozorne kontrolovať pokrytie postrekovačmi, aby sa zabezpečila rovnomernosť závlahy. Zrejme narastie objem konzultačných služieb. V ponuke musí byť široká škála trysiek na golfové postrekovače, aby bolo možné zabezpečiť rovnomernosť závlahy aj napriek rôznym podmienkam v jednotlivých častiach golfového ihriska. Dodávatelia budú mať zmluvy o údržbe a budú dohliadať na to aby distribúcia vody jednotlivými postrekovačmi zostala konzistentná počas celej doby ich funkčnosti.
Snow: Hospodárenie s vodou sa snaží byť pre golf normatívne, tak ako je tomu u rezidenčných projektov. Dodávatelia vody pochopia, že golfové ihriská vodu využívajú efektívne a že sú dobrí hospodári.
Truttmann: Pre celý golfový priemysel bude lepšie, ak si postupne vytvorí svoje vlastné metriky, pokiaľ ide o monitorovanie a hlásenie spotreby vody, pretože tieto aktivity sa v budúcnosti určite stanú povinnými pre každé golfové ihrisko.
Z hľadiska dizajnu, čo v súčasnosti zavlažovacím systémom golfových ihrísk chýba?
Pokračovanie článku nájdete TU:
ČÍTAJTE AJ:
ZÁKLADNÉ TIPY AKO ZLEPŠIŤ HOSPODÁRENIE S VODOU
PREČO AUTOMATICKÝ ZÁVLAHOVÝ SYSTÉM?
POROVNANIE SATELITNÉHO A DEKÓDEROVÉHO SYSTÉMU ZÁVLAHY