INZERCIA

Bol som zmätený, pretože v hororovej scéne som videl krásu.

Brazílsky spisovateľ a tvorca grafických románov Rafael Grampá svet ohromuje úžasnými perokresbami, výraznými farbami či fantastickými detailmi ovplyvnenými Tarantinom a Peckinpahom.

1. Čo je podľa vás dnes na povolaní umeleca najnáročnejšie?

Momentálne je pre umelca najnáročnejšia disciplína, schopnosť sústrediť sa a stáť si za svojím vlastným štýlom. Ak máte jedinečný štýl, no príde zložitá situácia, prichádza tendencia nasledovať to trendové. Vďaka internetu sme obklopení miliónmi ohromujúcich podnetov a je ťažké sústrediť sa na to podstatné pre vývoj svojej práce. Mám na mysli to, že každý umelec sa potrebuje zamerať na svoje prirodzené sklony, veci, ktoré ho zaujímajú od detstva a ktoré mali vplyv na jeho rozhodnutie stať sa umelcom. Možnosti prístupu k informáciám sú fantastické, ale môžu sa stať niečím, čo rozptýli vašu snahu o vlastný štýl.

2. Ako vnímate svoj vplyv na „generáciu milénia“, o ktorej je aj Transform Today?

Do svojej práce vkladám lásku – tým spôsobom ju chcem zdieľať s inými. Mojím oddaním sa umeniu je láska, ktorú do neho vkladám, veriac, že tak môžem mnohými spôsobmi inšpirovať ostatných. Chcem, aby moja práca inšpirovala ľudí k tomu, aby zabudli na strach – ten je pre mňa protipólom lásky – a stáli si za svojimi predstavami, zostávali vo svojom vlastnom príbehu. Láska je obeť, nie pohodlie.

3. Čo alebo kto vás inšpiroval k tomu, aby ste sa stali tvorcom komiksu a čím sa vaša práca a štýl líšia od iných tvorcov grafických románov?

Bol som samotárske decko, kamkoľvek som išiel, pýtal som si ceruzku a papier. Keď odišiel môj otec, myslím, že som si vytvoril vlastný svet – so svojimi kresbami, príbehmi a postavami som nikdy nebol sám. Keď som vyrástol, všimol som si, že svet, ktorý som vytvoril a veci, ktoré som si odtiaľ priniesol, začali zaujímať aj iných ľudí. Filmy, ktoré som si ako teenager pozrel - Vtedy na Západe a Pulp Fiction – ma ohromili natoľko, že som začal písať scenáre a rozhodol som sa, že budem tvoriť grafické romány.

Od iných sa odlišujem zrejme tým, že vždy pátram po kráse v škaredom. Páči sa mi myšlienka, že moje umenie by mohlo podnietiť k otázkam, čo je krásne a čo škaredé, čo správne a nesprávne, čo je zlo a čo je dobro. Chcel som ľudí inšpirovať k tomu, aby dali šancu aj iným uhlom pohľadu, pretože som pochopil, že krása je ohybná.

4. Na ktoré zo svojich prác ste najviac hrdý?

Aby som bol úprimný, na všetky z nich, pretože každá jedna nesie príbeh. Ale Mesmo Delivery, grafický román, ktorý pretransformoval moju kariéru rozprávača, je pre mňa skutočne výnimočný.

5. Čo vás inšpirovalo k tomu, prísť s vlastným štýlom?

Pamätám si, že ako dieťa som bol očarený krížovou cestou – vyrezávanými obrázkami ukrižovania Krista na stenách katolíckeho kostola. Ale bol som zmätený, pretože som v hororovej scéne videl krásu. Takže keď som dospel a začal som na niektorých vplývať svojím umením, uvedomil som si, že som sa im pokúšal ukázať krásu v niečom, čo zvykli považovať za škaredé, tak, ako som ja vnímal obrazy krížovej cesty. Sochy krížovej cesty sú, rovnako ako grafické romány, sekvenčným umením. To, ako som ich v detstve vnímal, ma istotne inšpirovalo k vytvoreniu istého vlastného štýlu.

6. Čo vás inšpirovalo k vytvoreniu vašej verzie moderného Batmana?

Prvá kresba, na vytvorenie ktorej si pamätám, bol Batman – to bolo, keď som mal tri roky. Ukázal som ju svojej mame a tá si myslela, že je to osol . Minulý rok ma DC Comics vyzvali, aby som napísal a ilustroval príbeh pre legendárneho Batmana: čierno-bielu antológiu, ktorá má vyjsť v októbri. Mal som úplnú slobodu v pretváraní návrhu Batmana a Jokera a na túto prácu som skutočne hrdý. Vždy sa pokúšam do kostýmov postáv vniesť nejaký realizmus, ale najdôležitejšie pre mňa je veľa premýšľať o tom, čo tieto postavy znamenajú. Batman je gotický vojak, výsledok vyrovnania sa s traumou. V redizajne som spojil vojenské a gotické odkazy, pridal som epické výjavy a napísal o rovnici traumy, ktorej výsledkom je niečo, čo sa pokúsi odstrániť svojho stvoriteľa.

7. Na akom veľkom projekte budete najbližšie pracovať?

Mojím ďalším projektom je séria komiksov Furry Water and the Sons of the Insurrection. Na tomto projekte pracujem už veľmi, veľmi dlho a až teraz s ním končím. Proces vytvárania sveta Furry Water, post-apokalyptický príbeh s úplne sviežim prístupom, potreboval na vybudovanie veľa času a sústredenia a ja som na výsledok skutočne hrdý. Neviem sa dočkať jeho vydania.

8. Ako hľadáte nové nápady, palivo pre svoju prácu?

Vždy tvrdím, že láska je dar - že duch umenia nás potrebuje obdarovať nejakými nápadmi, materializovať sa v tomto svete. A vždy prichádza so zvláštnymi nápadmi. Najlepším palivom pre mňa je, keď ma niekto od niečoho odrádza.

9. Čo znamená „Transform Today” vo vašom živote / kariére?

V určitom bode svojho života som si uvedomil, že pracujem v prospech sna niekoho iného a rozhodol som sa skončiť s prácou animation directora, aby som všetku svoju lásku, energiu a peniaze vložil do vytvorenia a svojpomocného vydania svojho prvého grafického románu. Potom sa to všetko začalo diať. Tak som sa naučil, že odvaha a disciplína sú najdôležitejšími predpokladmi pre to, aby ste sa stali umelcom. Môžete vedieť, čo ako urobiť, ale bude to existovať len vtedy, ak do toho vložíte odvahu a disciplínu. Musel som zmeniť svoj vzťah a prístup k svojmu umeniu, ktoré sa tak stalo mojím hlasom, nie len zárobkovou činnosťou.

10. Čo pre vás znamená transformácia v každodennom živote?

V rámci tvorivého procesu transformácia nastane, keď vojdem do ateliéru a niečo, čo predtým neexistovalo, existuje po mojom odchode z neho. A ten pocit milujem.

11. Mohli by ste nám priblížiť vašu motiváciu pre prácu s Absolut v novej kampani?

Absolut sa zaujíma o skutočnú inšpiráciu, tvorbu a príbehy štyroch umelcov, ktorých prizvali do kampane. Naskytá sa skvelá príležitosť zdieľať príbehy, prácu a myšlienky so svetom. Ak motivujeme čo len jednu osobu k pretransformovaniu svojho života tak, aby tvorila veci, v ktoré verí, cieľ sme splnili.

12. Aký zmysel má táto kampaň pre vašu kariéru?

Mám už fanúšikovskú základňu – ľudí, ktorí sa zaujímajú o umenie a grafické romány. Myslím, že teraz vďaka tejto kampani moja práca osloví aj ľudí s inými záujmami, otvorí nové možnosti prepojenia.

13. Čo si myslíte o dlhodobom vzťahu Absolut s umením a umelcami?

Nie som si istý, či existuje iná značka s takým vzťahom k umeniu, aký má Absolut. Je to nasledovaniahodný príklad. Poznajúc bohatú tradíciu Absolut spolupráce so všetkými tými skvelými, inšpiratívnymi umelcami som skutočne hrdý na to, že môžem s Absolut spolupracovať tiež.

14. Aký je váš názor na kreatívny proces umeleckej spolupráce?

Skutočná umelecká spolupráca je tam, kde sa nachádza vzájomný rešpekt.

15. Akú radu by ste dali začínajúcim umelcom, ktorí sa tiež rozhodli kráčať cestou postupnej transformácie svojej tvorby?

Jediný spôsob je stáť si za svojím.

16. Kedy ste zistili, že chcete zasvätiť svoj život grafickým románom?

Začal som kresliť a tvoriť vo veku 3 rokov a robím to doteraz. To, že chcem rozprávať príbehy, som vedel už odmalička. Nikdy som o tom nezapochyboval. Keď som mal 14, začal som pracovať s ilustráciou a asi v 22 rokoch dostala moja práca pečať osobitosti. Vždy som chcel rozprávať príbehy a vždy som písal veľa scenárov, ale chcel som nájsť svoj vlastný hlas, vlastný rozprávačský a umelecký štýl. Veľa som experimentoval spôsobom, o ktorom som si myslel, že je môj a keď som sa konečne považoval za pripraveného hrať sa s ním, rozhodol som sa pred ním utiecť.

17. Keď ste sa rozhodli pre prácu s Absolut, poznali ste jej dlhý príbeh súvisiaci s umením? Ako to ovplyvnilo kolaboratívny proces práce so značkou?

Áno, poznal som ho. A mal vplyv len v pozitívnom zmysle, pretože som poznal rešpekt Absolut k umelcovej disciplíne. Uspokojuje ma, keď dostanem priestor odprezentovať, čo sa vlastne snažím svojou prácou dokázať. Žáner niektorých mojich prác to možno na prvý pohľad nesignalizuje, ale v prvom rade chcem, aby ľudia vnímali lásku, chcem ich inšpirovať, aby ju tiež vkladali do svojej práce a do svojich životov. Ak robíte veci s láskou, dáte si záležať na všetkých krokoch a detailoch a tým o tej láske hovoríte a zdieľate ju s inými. Umenie je vášeň a láska.

18. Ste v spojení s Európou? Obdivujete alebo nasledujete nejakých našich umelcov z minulosti, prípadne tých súčasných?

Som jeden z fanúšikov Gustava Klimta. A myslím, že celý svet pozná význam metódy Isotype vytvorené Ottom Neurathom. Taktiež som veľkým fanúšikom trúfalej Gelitinovej práce. Zo Švédov zas napríklad milujem práce Olleho Eksella.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Na Slovensku sa vydáva najviac učiteľských preukazov

Na Slovensku sa vydáva najviac učiteľských preukazov spomedzi ostatných krajín

Na Slovensku sa vydáva najviac učiteľských preukazov spomedzi ostatných krajín
Tlačové správy

Prihlásili ste sa ako dobrovoľník na Olympiádu v Tokiu?

Atos pripravil úspešnú online platformu pre dobrovoľníkov, ktorí sa chcú podieľať na organizácii OH 2020 v Tokiu.

Tlačové správy

Šesťročné dlhopisy teraz s výnosom až 7 % p.a.

Proxenta vydáva nové emisie, k dispozícii budú o niekoľko dní

Tlačové správy

Štefánka by Pulitzer

Čo spája legendárnu bratislavskú kaviareň s Pulitzerom.