INZERCIA

Kultúrna pamiatka roka 2012

Už ôsmy ročník súťaže Kultúrna pamiatka roka dnes vyhlásili Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky v spolupráci s SPP a Nadáciou SPP a so Združením historických miest a obcí SR.

Už ôsmy ročník súťaže Kultúrna pamiatka roka dnes vyhlásili Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky v spolupráci s SPP a Nadáciou SPP a so Združením historických miest a obcí SR. Slávnostné udeľovanie titulu Kultúrna pamiatka roka spolu s ocenením Fénix za najväčší prínos pre ochranu slovenských pamiatok sa uskutočnilo v Dvorane Ministerstva kultúry SR, v Bratislave.

Do súťaže Kultúrna pamiatka roka 2012 sa mohli prihlásiť všetci vlastníci národných kultúrnych pamiatok na Slovensku, ktorých obnova sa ukončila v roku 2012. Mnohé z nich boli zrekonštruované aj vďaka grantovému programu Ministerstva kultúry SR „Obnovme si svoj dom“ a partnerom programu, SPP a Nadácii SPP. Cieľom súťaže je oceniť snahu vlastníkov kultúrnych pamiatok a realizačných tímov obnovy/reštaurovania kultúrnych pamiatok, ale aj prípravu a realizáciu obnovy historického prostredia na území pamiatkových zón a pamiatkových rezervácií a tak zachovať kultúrne dedičstvo na Slovensku aj pre budúce generácie.

Titul Kultúrna pamiatka roka 2012 získali z deviatich prihlásených štyri projekty v súťažnej kategórii obnovy a reštaurovania národnej kultúrnej pamiatky: reštaurovanie južnej fasády kostola sv. Jána Krstiteľa v Jasove, komplexné reštaurovanie stredovekého presbytéria v evanjelickom kostole v Rimavskom Brezove, reštaurovanie hudobného nástroja - najstaršieho organu v bazilike sv. Mikuláša v Trnave, reštaurovanie nástenných malieb v presbytériu kostola sv. Jakuba v Levoči. Cenu, bronzovú sochu vtáka Fénix spolu s diplomom za najväčší prínos v oblasti ochrany slovenských pamiatok odovzdal zástupcom štyroch víťazných projektov minister kultúry SR, Marek Maďarič.

V oblasti kultúrneho dedičstva je Kultúrna pamiatka roka jediná cena, ktorá je spojená aj s finančným ocenením venovaným vlastníkom pamiatok. Okrem titulu Kultúrna pamiatka roka 2012 prevzal každý ocenený od člena predstavenstva SPP, Mariána Valka aj šek vo výške 8 300 eur.

Už desať rokov systémovo riešime financovanie záchrany, ochrany, obnovy a využitia národných kultúrnych pamiatok na Slovensku prostredníctvom grantového programu Ministerstva kultúry SR Obnovme si svoj dom a partnerom programu, SPP a Nadácii SPP. Nový reprezentatívny vzhľad a často aj nové možnosti využitia získali mnohé hrady, kaštiele, kostoly, meštianske domy, ale aj cenné pamiatky ako sú obrazy, oltáre, niektoré z nich sa dokonca nachádzajú v lokalitách svetového kultúrneho dedičstva. Doteraz sme finančne podporili viac ako 200 projektov celkovou sumou vyše 15,7 miliónov eur,“ zdôraznil člen predstavenstva SPP, Marián Valko.

Odborná porota sa rozhodla udeliť v tejto súťažnej kategórii navyše čestné uznania trom kvalitným a prínosným projektom na zachovanie kultúrneho dedičstva za Slovensku: prof. Jozefovi Porubovičovi, akad. sochárovi a  Petrovi Gombošovi, akad. maliarovi reštaurátorovi za reštaurovanie hlavnej a priečnej južnej lode s  južným oratóriom a kaplnky Sv. kríža v Dóme sv. Alžbety Uhorskej v Košiciach; akad. maliarovi Miroslavovi Šurinovi a akad. sochárovi Vladimírovi Višváderovi za reštaurovanie nástenných malieb a plastickej zlátenej štukovej výzdoby v renesančnom arkieri s priľahlým kabinetom v juhovýchodnom nároží na druhom nadzemnom podlaží Bratislavského hradu a Vilme Žákovej za osobný prínos k záchrane a obnove pamiatkových hodnôt meštianskeho domu v Modre (reštaurovaná štuková a maliarska výzdoba dvoch miestností – bývalá modlitebňa a krstiteľnica v meštianskom dome v Modre).

Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) (www.spp.sk) je nadnárodná energetická spoločnosť a spoľahlivý dodávateľ energií a služieb. SPP priamo nadväzuje na viac ako 150-ročnú tradíciu plynárenstva na Slovensku. Víziou spoločnosti je byť jednou z vedúcich energetických skupín v strednej a východnej Európe so silnou dôverou zákazníkov a obchodných partnerov. SPP poskytuje spoľahlivé a konkurencieschopné dodávky energií a s nimi spojené služby na Slovensku aj na medzinárodných trhoch. Spoločnosť ponúka riešenia pri úspore energií a podporuje iniciatívy zamerané na trvalo udržateľný rozvoj.

Nadácia SPP (www.nadaciaspp.sk) je neziskovou organizáciou, ktorú 19. novembra 2002 založil Slovenský plynárenský priemysel, a.s., na rozvoj občianskej spoločnosti a poskytovanie pomoci ľudom v ťažkých životných situáciách. Nadácia SPP sa zaujíma o aktívnych ľudí, ktorí majú schopnosť meniť život okolo seba, ale aj o ľudí, ktorí sú znevýhodnení a potrebujú pomoc. Činnosť Nadácie SPP odráža úsilie o skvalitňovanie spoločenskej zodpovednosti v podnikaní.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Konajte čo najskôr. Pri inkontinencii pomáha tento postup

Aj intímne problémy majú riešenia.

Tlačové správy

Vaše šatstvo poputuje pre dobrú vec

Začali ste s jarným upratovaním,vyprázdnili ste šatník a zistili ste, že máte viac nepotrebného oblečenia, ako naozaj potrebujete?

Tlačové správy

Ako ďalej s obnovou Balassovho paláca

Dňa 19.2. sa o 16.00 hod v Balassovom paláci na Panskej ulici konala vernisáž „Ako ďalej s obnovou Balassovho paláca“.