Čo sa vám vaše telo snaží naznačiť? Ako svalové kŕče vznikajú a čo robiť, aby sme im čo najúčinnejšie dokázali predchádzať? Na rady sme sa opýtali skúseného fitness trénera, Martina Šmahela.
Vinníci
Príčin, prečo nás svalové kŕče postihnú, je hneď niekoľko. V tom najťažšom prípade môže ísť o neurologické ochorenie. Kŕče môže spôsobiť aj užívanie niektorých liekov či hormonálnej antikoncepcie. Najčastejšie však ide o zvýšenú fyzickú záťaž a dehydratáciu organizmu. Fyzickú záťaž predstavuje napríklad tehotenstvo alebo zvýšená aktivita pri športe. „Svalový kŕč je vlastne reakcia tela na záťaž a demineralizáciu krvného riečiska svalu. Pri aktivite sa potíme a s potom odchádzajú z tela aj minerálne látky. Keď ich nedodáme späť, môžu prísť aj kŕče,“ vysvetľuje Martin Šmahel.
Čo nám chýba
Na správnej činnosti svalov sa podieľa najmä horčík, draslík, vitamín E a vitamín B6. Pokiaľ trpíte kŕčami, mali by ste zvážiť doplnenie práve týchto látok do svojho organizmu. Horčík, alebo ak chcete - magnézium, je katalyzátorom viac ako 300 enzymatických reakcií prebiehajúcich v organizme. Okrem iného reguluje prechod iónov a chemických prvkov z medzibunkového priestoru do vnútra buniek, čo vplýva na správnu pravidelnú svalovú prácu. Draslík napomáha prenosu nervových impulzov v nervovom a svalovom systéme, vitamín E sa podieľa na eliminovaní voľných radikálov a podporuje regeneráciu buniek. Vďaka vitamínu B6 náš organizmus minerály a najmä spomínaný horčík lepšie vstrebáva.
Prvá pomoc
Čo robiť v prípade, ak nás postihne svalový kŕč? „ Najrýchlejší spôsob odstránenia je pokus o vystretie svalu, ktorý sa v kŕči stiahol. Čiže potrebné je snažiť sa o protipohyb a sval v kŕči roztiahnuť jeho strečingom,“ radí Martin Šmahel a dodáva: „ Magnézium je priamo zodpovedné za svalové kŕče a ak je ho v tele málo, zvýšime ich pravdepodobnosť. Mineralizované nápoje ho v dostatočnom množstve dodajú a fungujú nielen ako prevencia, ale uvoľnia aj už kŕčovitý sval.“
Prevencia
Opäť platí, že aj v tomto prípade je prevencia tým najlepším liekom. Preto ponúkame niekoľko jednoduchých rád, ako svalovým kŕčom a bolestiam účinne predchádzať. Dôležité je postarať sa o správne prekrvenie končatín. „Každá mierna aktivita, zacielená na oblasť často zasahovanú kŕčami, pomáha zvýšiť prekrvenie v končatinách, a tým znižuje riziko ich vzniku. Čiže stačí vykonávať jednoduché pohyby konkrétnymi svalmi, aby sa uvoľnilo napätie,“ radí Martin Šmahel.
Bez bolestí
Šport je teda odpoveďou na lepšie prekrvenie a okysličenie svalov, ktoré sa nám odvďačia ústupom bolestivých kŕčov. Aby sme si však neprivolali bolesti svalov či ľudovo povedané „svalovicu“, je potrebné aj k športovým aktivitám pristupovať s rozumom. „ Svalovica je odpoveďou organizmu na záťaž, ktorá pre telo a jeho momentálnu formu nie je adekvátna, takže buď je telo málo pripravené na záťaž, ktorá spôsobila svalovicu, alebo ste to iba prehnali. Na svalovicu a jej rýchlejší ústup funguje správna výživa, pestrosť jedálnička, dopĺňanie živín správnymi suplementami s aminokyselinami a najmä mierna aktivita ako jogging, plávanie či bicykel,“ dodáva Martin Šmahel na záver.