Aj vy sa pýtate ako je to možné? Jednoducho! Akné totiž nieje výsadným problémom iba mladých ľudí. Za jeho pozadím stojí viacero faktorov, ktoré si v každodennom uponáhľanom živote častokrát ani neuvedomujeme.
Čo je vlastne akné?
„Akné je najčastejším chronickým ochorením kože, ktoré vzniká uzatvorením jednotlivých vývodov mazových žliaz, v dôsledku čoho postupne dochádza k zápalovým procesom,“ hovorí MUDr. Flimerová, „aknóznu pleť dokáže výrazne zhoršiť aj prítomnosť roztočov, kvasiniek, či baktérií, pred ktorými sa treba mať obzvlášť na pozore,“ dodáva. Najčastejšie miesta na ktorých sa zvyknú tieto nepríjemné červené vyrážky vyskytovať, su práve oblasti tela s najväčším počtom mazových žliaz. U niekoho sa môžu objaviť na tvári alebo hrudníku, u iných aj na chrbáte.
Aké sú príčiny vzniku akné?
1. Hormonálne faktory
Nielen v pubertálnom veku, ale aj v dospelosti môžu byť vinníkmi pri tvorbe akné práve hormonálne výkyvy. Tie totiž zohrávajú kľúčovú úlohu a preto ich v žiadnom prípade netreba podceňovať.
Menštruácia
Akné počas menštruácie zvykne trápiť aj tie ženy, ktoré za bežných okolností problém s pleťou nemajú. „Je to určitý spôsob, akým sa telo ženy vysporiadava s nerovnováhou a zmenou hormonálnej hladiny pred a počas menštruačného cyklu,“ vysvetľuje MUDr. Flimerová a dodáva, že „takéto obdobie je charakteristické najmä zvýšenou tvorbou mazu, či upchatými pórmi a zápalovými procesmi.“
Tehotenstvo
Aj počas gravidity môžu na ženy striehnuť rôzne formy akné ako aj iné kožné ochorenia. „Počas tehotenstva sa zvyšuje hladina androgénov, ktorá stimuluje mazové žľazy v sebaceóznych folikuloch, čím dochádza k ich zväčšeniu a k následnému vyprodukovaniu nadmerného množstva mazu,“ vysvetľuje MUDr. Flimerová.
Hormonálna antikoncepcia
Hormonálna antikoncepcia tvorí samostatnú kapitolu a o jej negatívnom dopade na pleť by vedeli rozprávať mnohé ženy, ktoré ju zažili doslova na vlastnej koži. „Napriek tomu, že počas perorálneho užívania antikoncepčných tabletiek zvykne byť pleť takmer dokonalá, radikálne zhoršenie nastáva takmer vždy až po ich vysadení,“ hovorí MUDr. Flimerová.
Dlhodobý stres
Stres a dlhodobé emočné vypätie sú tiež úhlavnými nepriateľmi a to nielen pleti, ale aj organizmu ako celku. Oberajú ho nielen o energiu, ale útočia aj na zdravie a krásu. Pôsobením stresových faktorov sa totiž zvyšuje hladina testosterónov, ktorá produkuje v nadmernom množstve kožný maz, čo sa pochopiteľne okamžite odzrkadlí aj na stave pleti.
Lieky a choroby
Akné sa môže objaviť aj pri užívaní rôznych liekov, ktorých zloženie vyvoláva hormonálne zmeny v tele a neprimerané mastenie pleti. Pozor si treba dávať najmä na liečivá obsahujúce androgény, kortizón, bróm, alebo jód.
2. Nehormonálne faktory
Nielen hormóny, ale okrem genetickej predispozícii aj nesprávne zvolená starostlivosť, či používanie nekvalitných kozmetických produktov môže postupne viesť k podráždenej pleti pokrytej červenými vyrážkami. „Treba si uvedomiť, že starostlivosť o pleť je nutné prispôsobiť jej typu a teda i špecifickým potrebám, ktoré vyžaduje,“ hovorí MUDr. Flimerová, „pokiaľ pleť pravidelne zanedbávame, nečistíme ju a neobohacujeme výživou a vitamínmi, nemôžeme sa čudovať, že je problematická,“ dodáva. Pozor si treba dávať aj na pravidelný pitný režim a dodržiavanie vyváženej, pestrej stravy s vysokým obsahom zeleniny a ovocia.
Liečba akné
Ak už sa v pubertálnom veku nenachádzate, dodržiavate všetky zásady pre krásnu a zdravú pleť a napriek tomu je zlepšenie kožných problémov v nedohľadne, je na čase zveriť sa do rúk odborníkovi. Najvhodnejším riešením je návsteva u kožného lekára, ktorý po vyšetrení kože, prípadne krvi naordinuje tú správnu liečbu. Tá môže byť buď lokálna alebo celková, závisí totiž od rozsahu a typu ochorenia. Lokálna liečba prebieha prostredníctvom aplikácie prípravku na postihnuté miesto, zatiaľ čo pri celkovej liečbe sú už využívané aj lieky.