SME
Streda, 19. február, 2020 | Meniny má Vlasta
INZERCIA

Proti jarnej únave s extra dávkou slnečného vitamínu D3

Slnečný vitamín D je „pohonná” jednotka nášho organizmu. Lekári však čoraz viac upozorňujú na jeho rapídny pokles v organizme detí i dospelých. Je to daň za zmenu životného štýlu.

Slnečný vitamín D je „pohonná” jednotka nášho organizmu. Lekári však čoraz viac upozorňujú na jeho rapídny pokles v organizme detí i dospelých. Je to daň za zmenu životného štýlu, každodenný dlhodobý pobyt v interiéri a často aj vyhýbanie sa pobytu na slnku vplyvom nie najšťastnejšej osvety. Všeobecne sme zabudli, že človeku je vlastný prirodzený pohyb vonku, na vzduchu, na slnku, nie posedávanie doma pri televízii či počítači.

Doteraz odborníci predpokladali, že vitamín D ovplyvňuje najmä zdravie kostí a zubov, avšak neustále pribúdajú nové vedecké poznatky o podiele vitamínu D na základných pochodoch v organizme. Tie upozorňujú na súvis medzi nedostatkom vitamínu D a celým radom civilizačných ochorení, vrátane kardiovaskulárnych, osteoporózy, cukrovky, ochorení horných a dolných dýchacích ciest či riziko vzniku nádorových ochorení. Rovnako posilňujú teóriu, že dostatok vitamínu D pozitívne ovplyvňuje stratu telesného tuku.

proti jarnej únave s extra dávkou slnečného vitamínu d3

Aktivátor imunity

V poslednom čase čoraz viac vystupujú do popredia účinky vitamínu D v súvislosti s jeho úlohou v boji proti vírusom. Zistenie, že vitamín D „vyzbrojuje” imunitný systém, bolo publikované v Nature Imunology. Výskum potvrdil, že bez vitamínu D je imunitný systém neaktívny a poskytuje len malú alebo žiadnu ochranu pred napadnutím mikroorganizmami. S vitamínom D v krvnom riečisku sa T bunky, najdôležitejší článok imunitného systému, „ozbroja” a začnú vyhľadávať votrelcov, ktorých zničia a z tela vylúčia. Imunitná reakcia vyžaduje teda prítomnosť vitamínu D! Výskum zároveň priniesol nové poznatky o účasti vitamínu D pri mnohých autoimunitných ochoreniach (reumatoidná artritída, zápalové choroby čreva, skleróza multiplex, psoriáza).

Vitamín D teda účinkuje tak trochu ako kľúč k „zapaľovaniu” nášho auta, ktoré nepôjde, pokým neotočíme kľúčom a nenaštartujeme motor. Podobne ani náš imunitný systém nebude pracovať, pokým nebude chemicky aktivovaný vitamínom D. Ak sa stretneme s chrípkou v stave nedostatku vitamínu D, náš imunitný systém bude voči nej v podstate bezbrannejší. Chrípka preto najčastejšie napáda ľudí ovplyvnených moderným životným štýlom, často vyčerpaných, ktorí žijú a pracujú v uzatvorených miestnostiach.

Alarmujúce fakty

Odhaduje sa, že nedostatok vitamínu D v jesenných a zimných mesiacoch sa vyskytuje celosvetovo najmenej u 1 miliardy ľudí. Údaje z Európy poukazujú na fakt, že koncentrácie déčka v krvi sú na konci zimy u 2/3 obyvateľov podstatne nižšie ako v lete. Na nízke koncentrácie vitamínu D u slovenských detí a adolescentov vo všetkých vekových skupinách poukázala štúdia z roku 2010 uskutočnená klinikou pre deti a dorast A. Getlíka SZU. Veľmi nepriaznivý je fakt, že jeho nedostatok má až 77,7 % detí, najmä v jesennom a zimnom období.

Dostupnejší ako lieky

Letné mesiace, keď je dostatok slnka, využime na zahájenie svojej vlastnej preventívnej liečby. Získajme vitamín D bez návštevy lekára, bez lekárskeho predpisu, úplne zdarma – iba za asistencie slnečného svetla. V mesiacoch chudobných na slnečné lúče si doplňme vitamín D výživovými doplnkami, najlepšie z prírodných zdrojov (Jamieson). V lekárňach sú dostupné prírodné výživové doplnky s vitamínom D, už aj vo forme vitamínu D3, ktorý je pre organizmus biologicky dostupný a za prirodzených okolností sa v ňom dokáže syntetizovať len s pomocou UV žiarenia. Zabrániť ochoreniam dodaním prírodného vitamínu D je veľmi nenáročná investícia do zdravia, ktorá sa nám niekoľkonásobne vráti na ušetrených nákladoch za zdravotnú starostlivosť. Zaktivizujme svoj imunitný systém slnkom či v prípade jeho nedostatočného príjmu doplnkami výživy a umožnime mu, aby fungoval agresívnejšie pri obrane proti napadnutiu vírusmi. Vynikajúci spôsob ako zvýšiť hladinu vitamínu D v krvi, je dnes podľa lekárov príjem 2000 IU vitamínu D3 denne a pri vysokom deficite vitamínu D i niekoľkonásobne viac. Naštartujme svoje obranné mechanizmy!

urobte si z každého dňa svoj vitamín d deň

Na získanie adekvátnej dennej dávky vitamínu D potrebujeme podľa lekárov v letných mesiacoch asi 20-minutový pobyt na slnku 2- až 3-krát týždenne – pričom slnko musí byť aspoň 45° nad horizontom. Pokožka sa však nesmie spáliť, v obedňajších hodinách sa treba pobytu na slnku vystríhať! Ľudské telo vie vyrobiť 10 až 12000 medzinárodných jednotiek IU vitamínu D (1 mg=40 IU) pri 30-minútovom opaľovaní. Tento čas však významnou mierou ovplyvňujú opaľovacie krémy s vysokými ochrannými faktormi. Už faktor 8 znižuje tvorbu D vitamínu o 95 %. Odborníci odporúčajú taký pobyt na slnku, ktorý nebude pre pokožku deštruktívny, kedy sa pokožka nespáli, ani intenzívne nesčervená. Za týchto podmienok nie je potrebné pobyt na slnku obmedzovať. Pre „bledokožcov” je vhodné stráviť na slnku aspoň 10 až 15 minút bez opaľovacieho krému a až následne použiť krém s ochranným faktorom.

Autor: RNDr. Miroslava Ungerová

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,5 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Fakulta posiela študentov do verejných inštitúcií a vzdeláva ich

Počas štúdia na vysokej škole mladí ľudia dospievajú a tvoria si svoju osobnosť.

Tlačové správy

Moderné, inovatívne a praktické štúdium práva? U nás sa to dá!

Naša fakulta je najstaršou, najväčšou a najprestížnejšou právnickou fakultou na Slovensku.

Tlačové správy

Prečo je Nitra rajom študentov?

Je atraktívna, aktuálna, akčná inštitúcia poskytujúca vysokoškolské vzdelávanie so 60-ročnou tradíciou.