SME
Piatok, 7. august, 2020 | Meniny má ŠtefániaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Keď druhým nevonia, čo hovoríte

Zúžil sa vám za posledné obdobie okruh ľudí, ktorí s vami vedú dialóg v tesnej blízkosti? Možno im nevonia to, čo im hovoríte. Nepríjemným zápachom z úst trpí až 25% populácie. Halitóza je spoločensky

Zúžil sa vám za posledné obdobie okruh ľudí, ktorí s vami vedú dialóg v tesnej blízkosti? Možno im nevonia to, čo im hovoríte. Nepríjemným zápachom z úst trpí až 25% populácie. Halitóza je spoločensky tabuizovaná téma, no pravdou zostáva, že má značný psychický a sociálny dopad na ľudí trpiacich týmto ochorením.  Nemali by sme ho preto podceňovať a začať tento problém riešiť, kým sa nestane spoločensky neúnosným.

Zápach z úst alebo halitóza môže mať viacero príčin. Môže byť sprievodným príznakom ochorenia iných orgánov ľudského tela, alebo, a tento prípad je v praxi častejší, je zápach spôsobený priamo z úst. Anaeróbne baktérie v ústach pomáhajú štiepiť bielkoviny z jedla, pričom sa uvoľňuje síra, ktorá zapácha. Prirodzeným čističom sú sliny, ak ich je málo, baktérie sa rozmnožujú.

Ako vzniká?

„Zápach spôsobený priamo z úst, odborne foetor ex ore, predstavuje štatisticky 70-90% príčin pachu z úst. Môže byť spôsobený zlou hygienou (zvyšky potravy), kazy (otvorené ložiská so zvyškami potravy), parodontálne vačky (zvyšky potravy, zrazenej krvi, hnis vo vačkoch, odumreté bunky a produkty plaku, zápalové a hnisavé procesy, pri ochorení slizníc a ďasien zubov, nekrotické tkanivo, fistuly, cysty, nádorové ložiská v ústach a iné,“ hovorí MUDr. Katarína Tulejová.

Halitóza informuje o zdravotnom stave pacienta a podľa zápachu vieme určiť o akú zdravotnú komplikáciu môže ísť:

●      hnilobný zápach – pľúcny absces, bronchiektázia (ochorenia dýchacích ciest)

●      kyslý zápach – ochorenia pažeráka a žalúdka

●      zápach zrazenej krvi – ochorenia pečene

●      močový zápach – urémia

●      acetónový zápach – cukrovka (diabetes mellitus)

●      myšací zápach – fenylketonúria

Čo je pseudohalitóza a halitofóbia?

„Pseudohalitóza je stav, kedy zápach z úst nie je vnímaný okolím, ale pacient sa naň sťažuje. Po odbornej konzultácii s lekárom a samozrejme úprave ústnej hygieny sa stav upraví. Stav halitofóbie nastane vtedy, keď si človek namýšľa, že mu páchne z úst. Po uskutočnení vyšetrení, vylúčení možných príčin z dutiny ústnej a organizmu odporúčam pacientovi, aby absolvoval psychologické vyšetrenie,“ konštatuje stomatologička.

Odporúčanie stomatologičky v boji proti halitóze

Pokiaľ bola diagnostika uskutočnená včas, liečiť sa dá ochorenie dutiny ústnej, ako aj celkové. „U pacientov sa s halitózou stretávam pomerne často,“ hovorí odborníčka. Halitóza je ukazovateľom, že sa v organizme deje proces, ktorý je potrebné vyšetriť a liečiť. „Svojim pacientom odporúčam vnímať samého seba. Pokiaľ tento problém vníma okolie skôr ako človek sám, nesnažiť sa ho zakryť užívaním farmakologických prípravkov a sprejov, konzumáciou cukríkov s intenzívnou arómou, ale nájsť si čas a odvahu navštíviť svojho stomatológa a obvodného lekára. Podrobiť sa diagnostike a vylúčeniu príčin, prípadne začať liečbu čo najskôr. Môže ísť o vážne ochorenie nielen úst, ale aj organizmu ako celku. Ak sa včas odhalí, môže sa liečiť definitívne a nie paliatívne,“ dodáva.

Náš tip v boji proti zápachu z úst:

  1. Lacalut Flora ústna voda proti zápachu z úst (300 ml/4,62€) obsahujúca olivový olej, petržlenovú silicu, mentol, kurkumu a xylitol pomáha pri zápachu z úst a zabezpečuje svieži dych. Navyše obsiahnutie fluoridu sodného  učinne zabraňuje vzniku zubného kazu. Použitie je vhodné aj pri nosení snímateľných zubných náhrad.lacalut flora ustna voda.jpg
  2. Lacalut Flora zubná pasta proti zápachu z úst (50 ml/2,60€) je vďaka obsahu olivového oleja, petržlenovej silice, mentolu, kurkumy a xylitolu určená na zmiernenie príčin zápachu z úst, redukciu plaku a udržanie sviežeho dychu. Klinické štúdie preukázali, že používaním zubnej pasty je možné dosiahnuť výrazné zníženie baktérií v ústnej dutine. lacalut flora zubna pasta.jpg

Lacalut predstavuje komplexnú a medicinálnu starostlivosť o ústnu dutinu, ponúka celú škálu produktov na zubnú hygienu pre celú rodinu: zubné pasty, ústne vody, zubné a medzizubné kefky či nite. Účinky produktov Lacalut zastrešujú všetky bežné stomatologické problémy, od citlivých zubov, cez parodontitídu až po šetrné bielenie a regeneráciu zubnej skloviny. Lacalut vytvára inovatívny rad produktov najvyššej kvality na každodennú starostlivosť o ústnu dutinu od prvých zúbkov až po „tretie“ zuby. Viac informácií na www.naturprodukt.sk www.lacalut.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,5 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov

Nevzdávajte sa predstavy o letnej dovolenke pri mori. Vyberte sa do Chorvátska.

Tlačové správy

Iniciatíva Middlecap Help pomáha v boji proti koronavírusu

MiddleCap Help pokračuje v realizácii podporného programu spojeného s koronavírusom na Slovensku.

Tlačové správy

Zjazdoví lyžiari a kanoista súťažili v netradičnom trojboji

Matej Beňuš a Adam a Andreas Žampovci sa stretli v súboji, ktorý preveril ich šikovnosť, rýchlosť aj schopnosti na bicykli.