SME
Streda, 16. október, 2019 | Meniny má Vladimíra
INZERCIA

Ako predísť zubnému kazu?

Zubný kaz je jedným z najrozšírenejších ochorení na našej planéte a určite patrí k tým nepríjemnejším, pričom postihnutí môžu byť všetci bez rozdielu veku či pohlavia. Nedostatočná hygiena, usadzovani

Zubný kaz je jedným z najrozšírenejších ochorení na našej planéte a určite patrí k tým nepríjemnejším, pričom postihnutí môžu byť všetci bez rozdielu veku či pohlavia. Nedostatočná hygiena, usadzovanie plaku a všadeprítomné baktérie – to  všetko môže byť príčinou jeho vzniku. Čo môžeme urobiť pre to, aby sme nepríjemnosti zvanej kaz vyhli čo najširším oblúkom? Čomu by sme sa mali vyhýbať a naopak, čo by sme mali určite dennodenne absolvovať, nám poradili zubná lekárka MUDr. Katarína Tulejová a naturopatka Eva Blaho.

Kvalitná ústna hygiena pomáha predchádzať zubným problémom, zubnému kameňu a plaku. Práve tie sú hlavnými príčinami ochorenia ďasien, ktoré priamo vedú k zubnému kazu. Okrem nej je však veľmi dôležité dbať aj na zdravú stravu a príjem vhodných látok. Starostlivý výber stravy -predovšetkým obmedzenie umelých sladidiel a škodlivých sacharidov totiž výraznou mierou pomáha predchádzať problémom so zubnou sklovinou.

zubna nit lacalut.jpg

Prevencia je základom zdravia

Hygienické návyky získavame už od útleho detstva. Už vtedy by sme mali začať s prevenciou – práve vďaka nej sa neskôr môžeme vyhnúť zvýšenému výskytu zubného kazu. „Mliečne zuby majú dôležitú úlohu pri správnom vývoji ústnej dutiny, preto je veľmi dôležité vypestovať návyk čistenia zubov už od útleho veku,“ tvrdí zubná lekárka. Zodpovedný prístup k starostlivosti o mliečny chrup našich detí ich môže v budúcnosti uchrániť pred nepríjemnými návštevami zubárov, ale aj ďalšími problémami. Kľúčový je v tomto prípade výber tej správnej zubnej kefky a tiež zubnej pasty. „Výber pasty pre dieťa je veľmi dôležitý. Nezáleží na farbe alebo príchuti zubnej pasty, ale na obsahu fluoridov, vďaka ktorým dochádza k spevneniu a mineralizácii zubov, “ dodáva MUDr. Tulejová. Napr.  LACALUT DETSKÁ zubná pasta 0 – 4 rokov s vitamínmi A a E bez cukru (2,45 €/50 ml)  vďaka obsahu aminfluoridov chráni citlivé mliečne zuby pred kazmi a šetrne čistí a odstraňuje plak. Zároveň obsah vitamínov A a E prispieva k ochrane sliznice ústnej dutiny.  Príjemná malinová príchuť  spríjemňuje ratolestiam čistenie zubov. Okrem správneho výberu pasty je však u detí dôležitá aj strava, najmä  príjem dostatočného množstva minerálov, vápnika a vhodných vitamínov, ktoré sa dajú získať z čerstvej zeleniny, ovocia, ale napríklad aj z rýb. Naopak, rodičia by svoje deti nemali odmieňať sladkými maškrtami. „Vhodné nie je ani presladené sušené ovocie, džúsy, ovocné šťavy a najmä sladké perlivé nápoje,“  dodáva Eva Blaho.

lacalut detska zubna pasta 0-4.jpg

Ako by mala vyzerať starostlivosť v dospelosti?

Správna technika čistenia a výber vhodnej starostlivosti, prevencia a zdravá strava bohatá na vitamíny – to  všetko je dôležité nielen v detstve, ale aj v dospelosti. Dôležitým minerálom na ochranu chrupu je fosfor. Vápnik v našom tele pôsobí preventívne a zaručuje pevné kosti. „Šošovica, pohánka, kapusta či hrach môžu byť veľkými spojencami pri boji s chorobami zubov,“ doplňuje naturopatka. Okrem vhodných látok však netreba zabúdať na ústnu hygienu. „Pri čistení by sme mali používať kefku, ktorou vieme v ústach dosiahnuť všetky plôšky,“ upresňuje zubná lekárka a dodáva: „a určite by sme nemali  zabúdať na medzizubné priestory a čistenie jazyka, aby sme sa vyhli vzniku zubného kazu.“ Na trhu sú na to dostupné pomôcky, ako medzizubné kefky, dentálna niť Lacalut (3,19 €/50 ml) a škrabka na jazyk. Zvýšenú pozornosť treba venovať aj miestam, kde sa zuby dotýkajú ďasien. „Pacienti používajú neprimeranú silu a tlak pri čistení zubov zubnou kefkou, čo sa prejavuje nielen viditeľným defektom v sklovine, ale môže dôjsť aj k poškodeniu ďasna. K natrhnutiu ďasna v medzizubnom priestore môže dôjsť aj nevhodným použitím dentálnej nite a medzizubnej kefky,“ upozorňuje zubná lekárka a radí: „Aby bolo čistenie efektívne, odporúčam návštevu dentálnej hygieničky, ktorá pacientovi poradí podľa zdravotného stavu ústnej dutiny konkrétnu techniku a zároveň uskutoční inštruktáž s kefkou v ústach.“ Novú kefku je potrebné si zadovážiť minimálne každé 3 – 4 mesiace. Ideálny čas čistenia je aspoň hodinu po jedle. Vhodnou alternatívou pri ťažko dostupných miestach je aj používanie ústnej vody. LACALUT AKTIV ústna voda  (4,17 €/300 ml) je vhodná ako doplnok ku každodennej zubnej hygiene.  Použitie medicinálnej ústnej vody pred čistením zubov  spôsobí rozpustenie bakteriálneho plaku, ktorý je príčinou kazov a parodontitídy. Zároveň zabraňuje tvorbe  zubného kameňa a tým pomáha predchádzať zápalom ďasien. Dôležité je obmedziť príjem sladkých jedál, nápojov či iných zdrojov sacharidov, aby sa znížil vplyv  škodlivých kyselín na zubnú sklovinu. Naopak, do svojho jedálnička by ste mali doplniť chrumkavú zeleninu, ktorá nielenže čistí zuby, ale pozitívne pôsobí aj na naše ďasná. Dôležitým doplnkom v strave sú aj orechy, klíčky, sardinky, listová zelenina. Odborníčka na zdravú stravu, naturopatka Eva Blaho dodáva, že „ zloženie jedálneho lístka je dôležité. Skladba potravín výrazne pomáha udržať zdravý chrup  a predchádza nepríjemnostiam, bolestiam a nežiaducim kazom. Dôležitým doplnkom je v tomto prípade aj horčík, ktorý sa nachádza najmä v strukovinách a semiačkach.“ Ak však predsa len zlyhala aj dôkladná prevencia, je dôležité už pri náznaku prvých problémov (jedným z nich môže byť aj biela bodka na sklovine, ktorá predznamenáva pokazenú sklovinu) vyhľadať svojho zubného lekára.

lacalut aktiv ustna voda.jpg

Náš tip v boji proti zubnému kazu je Lacalut Fluor gél (3,48 €/30 ml), ktorý ničí baktérie na povrchu zubov, dokonca aj na nerovnom povrchu stoličiek. Slúži na vytvrdenie a mineralizáciu zubnej skloviny. Môže sa kombinovať  so zubnou pastou Lacalut DUO  (2,95 €/75 ml), ktorá vďaka obsahu olafluru (Bis-(hydroxyethyl)-aminopropyl-N-hydroxyethyl-actadecylamindihydrofluorid) a fluoridu sodného spevňuje zubnú sklovinu a tá sa stáva odolnejšou  proti  vzniku zubného kazu. 

lacalut fluor gel.jpg


Lacalut predstavuje komplexnú a medicinálnu starostlivosť o ústnu dutinu, ponúka celú škálu produktov na zubnú hygienu pre celú rodinu: zubné pasty, ústne vody, zubné a medzizubné kefky či nite. Účinky produktov Lacalut zastrešujú všetky bežné stomatologické problémy, od citlivých zubov, cez parodontitídu až po šetrné bielenie a regeneráciu zubnej skloviny. Lacalut vytvára inovatívny rad produktov najvyššej kvality na každodennú starostlivosť o ústnu dutinu od prvých zúbkov až po „tretie“ zuby. Viac informácií na www.naturprodukt.sk www.lacalut.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Kedy je správny čas nasťahovať sa do novostavby?

Pozor na znečisťujúce látky v interiéri.

Tlačové správy

Ojazdené pneumatiky odovzdajte, šetríte tak životné prostredie

Trápi vás po každej sezóne otázka, čo robiť s ojazdenými gumami? Riešenie je jednoduché, vráťte ich distribútorom.

Tlačové správy

P3 začína na východe Slovenska s výstavbou parku

Prácu v ňom by mohlo nájsť až 1 500 ľudí z košického a prešovského regiónu.