SME
Pondelok, 8. august, 2022 | Meniny má Oskar

V dunajskostredskom okrese posilnili výstroj proti povodniam

Sedemnásť dobrovoľných hasičských zborov z juhu Slovenska má vo svojom vybavení nové protipovodňové vozíky.

Sedemnásť dobrovoľných hasičských zborov z juhu Slovenska má vo svojom vybavení nové protipovodňové vozíky.

Keď sa pred dvomi rokmi valila voda na Dunaji a ohrozovala hrádzu v Komárne, 500 dobrovoľných hasičov spolu s ďalšími sedem dní bránilo rozpadajúcu sa stavbu. Úspešne sa vtedy podarilo zamedziť obrovským škodám, ktoré sme ako krajina rátali na desaťtisíce, kým susedné štáty Maďarsko a Rakúsko prišli o milióny eur. Už vtedy sa ukázalo, že spolupráca profesionálnych hasičov a dobrovoľníkov má obrovský význam a Slovensko sa pri ochrane majetku a životov bez nej nezaobíde.

 „I preto sme dnes tu a preto sme rozbehli tento projekt, aby sme zdvihli kvalitu dobrovoľných hasičov na úroveň 21. storočia,“ povedal minister vnútra Róbert Kaliňák, keď daroval kľúče od protipovodňovej výbavy zástupcom 17 hasičských zborov.

Protipovodňové prívesy sa za svoju výbavu nemusia hanbiť. Obsahujú elektrické, kalové a plávajúce ponorné čerpadlo, elektrocentrálu, osvetľovacie teleso, protipovodňové zábrany a rôzne technické pomôcky na to, aby dobrovoľníci boli pri povodniach pripravení.  

Pre mnohých dobrovoľných hasičov išlo v tomto roku už o druhé rozšírenie profesionálnej výbavy. Od jari je v garážach viacerých obcí pripravené na zásah nové hasičské auto s veľkou nádržou vody - Iveco Daily. V obci Trhová Hradská naň ešte len čakajú, novému vozíku sa ale už teraz úprimne potešili.

„V obci mávame veľmi často povodne, vo výbave sme mali do dnes jedno čerpadlo. Protipovodňový vozík využijeme, keď sa začne u nás valiť voda, pravidelne zaplaví tri - štyri ulice, ktoré musíme prečerpávať,“ zveril sa nám Ján Bognár, veliteľ miestnych dobrovoľníkov.

„Vo Veľkých Dvorníkoch povodne často nemajú,“ hovorí veliteľ hasičov Ján Mandák. „K dobrej pripravenosti sú ale čerpadlá s ďalšou technickou podporou  nevyhnutnosťou. Aj keby malo ísť o jeden zákrok za desať rokov,“ dodal.

Opačná situácia je na Žitnom ostrove v obci Okoč. Podľa starostu Ladislava Poláka si s vodou  merajú sily často.  „Prívalové dažde sa u nás neustále opakujú. Zaplavuje nám ulice, pivnice. Voda ohrozuje, domy, majery, štátne budovy. V roku 2006 nám napršalo 100 mililitrov vody za hodinu. Doteraz sme mali zastaranú techniku, protipovodňový vozík nám však veľmi pomôže. Zišlo by sa nám aj nové auto, ministerstvo vie o našich potrebách, dúfame, že ho dostaneme. “

Profesionálnu výbavu získavajú obce aj vďaka projektu Aktívne protipovodňové opatrenia financovanému z prostriedkov Európskej únie. Pomoc smeruje celkovo do 1400 obcí, 500 dostane zásahové vozidlo Iveco Daily, 300 obciam zrekonštruujú hasičské autá na podvozku Tatra, 600 obcí s dobrovoľnými hasičmi získa nové protipovodňové prívesy.

Autor: Vladimír Tošovec

m-kreoeuroformestp530102165trnavasmeskfoto-k-tsod-309-r267_res.jpg

Minister vnútra Róbert Kaliňák odovzdal hasičom moderné protipovodňové prívesy.

Foto: autor

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pripravte sa na folklórny zážitok s magickým výhľadom.


3 h

S týmto predplatným si odomknete SME.sk až na 6 zariadeniach.


INZERCIA 3 h

Častejšia potreba tankovať môže poukazovať na oveľa vážnejší problém.


5. aug
SkryťZatvoriť reklamu