SME
Sobota, 25. jún, 2022 | Meniny má Tadeáš

Najpoužívanejší OS nájdete v banke, u doktora i v kine

Microsoft na Slovensku oslavuje 20 rokov skvelých vecí. Etabloval sa ako významný partner v biznis sfére, vo vzdelávaní aj v neziskovom sektore. Najvýraznejšie ho však vnímame cez jeho produkty.

Microsoft na Slovensku oslavuje 20 rokov skvelých vecí. Za ten čas sa u nás etabloval ako významný partner v biznis sfére, vo vzdelávaní aj v neziskovom sektore. Najvýraznejšie ho však vnímame cez jeho produkty.

Nemusel sa volať Windows

Windows pozná na Slovensku takmer každý. Dlhodobo je totiž najpoužívanejším desktopovým operačným systémom nielen u nás, ale aj vo svete. História Windowsu ako takého sa začala písať v roku 1982, kedy Microsoft spustil vývoj Windows 1.0, ktorý mal nahradiť MS-DOS. V tom čase sa však volal ešte „Interface Manager“, no firma ho napokon premenovala na Windows, keďže to lepšie vystihovalo nové prostredie systému – okná. Verejnosti ho predstavila o rok neskôr, no do predaja sa dostal až v roku 1985. Namiesto zdĺhavého vypisovania príkazov v MS-DOS tak dostali používatelia úplne novú možnosť interakcie so systémom pomocou myšky.

Odvtedy prešiel obrovským vývojom nielen Windows, ale aj samotná spoločnosť. Najzásadnejšiu zmenu priniesol rok 1995, kedy bol predstavený prelomový Windows 95 s tlačidlom Štart, ktoré sa stalo na dlhé roky symbolom operačného systému. V tom istom roku otvorila spoločnosť pobočku na Slovensku, čo výrazne napomohlo tomu, že Windows 1998 bol už plne lokalizovaný do slovenčiny. Poslednou verziou tohto operačného systému je Windows 10, ktorý má od svojho uvedenia v polovici leta tohto roku na konte už viac ako 110 miliónov inštalácií, čím sa stáva úspešnejším ako jeho predchodca Windows 8. „Najnovšia verzia Windows s označením „10“ má vôbec najlepšie prijatie v histórii spoločnosti Microsoft,“ hovorí Peter Kmoško, produktový manažér pre Windows v Microsoft Slovakia.

Načítavam video...


Narazíte naň úplne všade

Pod pojmom počítač si ľudia väčšinou predstavia notebooky, stolové počítače a poniektorí možno aj tablety či smartfóny. Pravdou však je, že počítače sú v dnešnej dobe prakticky všade, kam sa pozrieme. Či už ide o bankomaty, kiná, automaty na lístky, letiskové terminály či rôzne medicínske prístroje. Všetky tieto zariadenia fungujú na operačnom systéme a v mnohých z nich by ste našli práve špeciálnu verziu Windows Embedded. 

Podľa odhadov je napríklad len v Európe nainštalovaných viac ako 600 000 bankomatov. Na Slovensku pritom veľká časť beží na operačnom systéme Windows. Najrozšírenejšou verziou bol starúšik Windows XP, ktorý donedávna bežal v rôznych modifikovaných verziách na drvivej väčšine slovenských bankomatov. Okrem neho však bankomaty používali aj Windows CE či Windows 7.

Microsoft nie je len o Windows 

Aj keby sa na prvý pohľad mohlo zdať, že Microsoft sa rovná primárne Windows, nie je tomu tak. Jeho produkty pomáhajú miliónom ľudí, či už ide o bežných používateľov, začínajúcich podnikateľov alebo malé a stredné podniky. Spoločnosť sa aktívne angažuje aj v oblastiach ako vzdelávanie, neziskový sektor alebo startupy. V rámci celosvetového programu BizSpark sa Microsoft sústredí práve na mladé firmy a na Slovensku tak doteraz podporil 270 startupov. V slovenskej pobočke túto agendu zastrešuje oddelenie s tajomnou skratkou DX (Developer Experience). To sa venuje podpore vývojárov a programátorov, či už ide o profesionálov alebo začiatočníkov. „Nádejným mladým podnikateľom ponúkame príležitosť bezplatne využiť naše cloudové riešenia a nástroje, ktoré im pomôžu rozbehnúť ich biznis,“ hovorí technický stratég Marek Láni z Microsoft Slovakia..   
 

Budúcnosť je v oblakoch

Veľký dôraz kladie Microsoft v súčasnosti na cloudové riešenia, v ktorých vidí nevyčerpateľný potenciál či už pre malé alebo veľké podniky. Na Slovensku využívajú cloud od Microsoftu banky, poisťovne či spoločnosti z telekomunikačného sektoru. Hnacím motorom tejto oblasti je najmä multitasking a kolaborácia. Na týchto pilieroch sú postavené aj vlajkové produkty Microsoftu Office 365 a Windows 10.  

„Kolaborácia je úplne nový spôsob využívania technológie v modernom živote, či už pre osobnú potrebu alebo biznis,“ vysvetľuje Jan Medřický, obchodný riaditeľ pre komerčný sektor v Microsoft Slovakia. Často diskutovanou otázkou v súvislosti s cloudom je bezpečnosť uložených dát. Microsoft je technologickým lídrom aj v tejto oblasti a vo svojich datacentrách využíva najnovšie technológie na ochranu dát. „Každý zákazník, ktorého sme vzali do našich datacentier, bol totálne unesený z úrovne ich bezpečnosti,“ konštatuje Medřický.

 

Zábava zo škatuľky

Microsoft tento rok oslavuje na Slovensku 20 rokov skvelých vecí, medzi ktoré rozhodne patrí aj herná značka Xbox a najnovšia verzia jej zariadenia Xbox One, ktorá je už skôr multimediálnym centrom ako obyčajnou hernou konzolou (aplikáciu si môžete vyskúšať tu)

Systém Xboxu bude už čoskoro vďaka Windows 10 intenzívne využívať multitasking a rýchle prepínanie medzi rôznymi bežiacimi procesmi ako TV, internetový prehliadač a hra, ktorú si navyše zahráte nielen na Xboxe, ale aj na PC. „Pred dvadsiatimi rokmi sme ani netušili, že Microsoft bude udávať trendy aj v oblasti gamingu,“ priznáva Ingrid Miškovská, riaditeľka spotrebiteľského segmentu v Microsoft Slovakia. Dnes je už ale isté, že spoločnosť posúva hranice toho, čo je možné, na úplne inú úroveň.

Načítavam video...


Viac o tom, aké to je v Microsoft Slovakia a kto sú ľudia za jeho najvýraznejšími aktivitami nájdete v tomto videu.

microsoft-slovakia-oslavuje-20-rokov-skvelych-veci-na-slovensku-r269_res.jpg

Microsoft Slovakia oslavuje 20 rokov skvelých vecí na Slovensku.  

uvedenie-windows-10gogo-expl0ited-a-sajfa-rozputali-v-nakupnom-centre-r874_res.jpg

Uvedenie Windows 10_Gogo a Sajfa rozpútali v nákupnom centre ošiaľ.  

microsoft202-r146_res.jpg

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prerastená tráva, veľký pozemok, svahovitý terén. Takéto podmienky nezvládne akákoľvek kosačka, no s bubnovou to bude hračka.


INZERCIA 21 h

V Základnej škole na Drábovej ulici sa bude od budúceho roka vzdelávať 41 zdravotne znevýhodnených detí.


24. jún

Vyjadril sa prednosta Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Polan, PhD., MPH


24. jún
SkryťZatvoriť reklamu