SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Zrekonštruované nemocnice s novými prístrojmi

Presne taký je aktuálny stav v Nemocnici s poliklinikou v Novom meste nad Váhom.

Presne taký je aktuálny stav v Nemocnici s poliklinikou v Novom meste nad Váhom. Rekonštrukcia tu bola ukončená v roku 2013 a pacienti sa v tomto zdravotníckom zariadení stretávajú s jej výslednou podobou. Vyšší komfort sa podarilo dosiahnuť vďaka operačnému programu Zdravotníctvo a čerpaniu fondov Európskej únie.

Cieľom operačného programu Zdravotníctvo je zlepšenie podmienok ovplyvňujúcich zdravotný stav obyvateľov prostredníctvom zvyšovania kvality, efektívnosti a dostupnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Finančná pomoc sa čerpala z fondov Európskej únie a Trenčiansky kraj získal 4 416 752,14 eur. Z analýz vyplynula jednoznačná požiadavka na liečbu ochorení obehovej sústavy, onkologických ochorení a chorôb dýchacej a tráviacej sústavy, ktoré majú najvyšší podiel na chorobnosti a úmrtnosti na Slovensku.

Kuchyňa spĺňajúca vysoké nároky

Rekonštrukcia a modernizácia nemocnice s poliklinikou v Novom Meste nad Váhom sa týkala rekonštrukcie kuchyne, prestavby podkrovia na lôžkové oddelenie, opravy a náterov vonkajších omietok fasády. Kuchyňa bola pred zásadnou opravou v havarijnom stave, nespĺňala hygienické ani kapacitné požiadavky na zabezpečenie stravovania, nevhodný bol systém výdaja a prepravy stravy, skladovania potravín atď. Vďaka rekonštrukcii sa výrazne zlepšili hygienické podmienky prípravy jedál, ako aj celková kvalita a dostupnosť stravovania. Vďaka operačnému programu Zdravotníctvo sa zrekonštruovalo podkrovie, z ktorého vzniklo lôžkové oddelenie.

Súčasťou zmien je aj moderné  vybavenie nemocnice, pribudli medicínske prístroje: EKG, USG, holtery, digitálna skiagrafia, videogastroskop a videokolonoskop, defibrilátor a defibrilátor s EKG monitorom.

Podobne je na tom nemocnica v Handlovej, ktorá prešla rekonštrukciou budovy a modernizáciou prístrojového vybavenia. Pred realizovanými zmenami stav budovy polikliniky nevyhovoval energetickým a hygienickým požiadavkám, nevyhovujúce bolo taktiež zastarané prístrojové vybavenie. V rámci projektu boli zakúpené vysoko sofistikované diagnostické prístroje, a to tlakový holter, EKG prístroj, digitálny videokolonoskop, digitálny videogastroskop a stacionárny diagnostický sonografický prístroj. Zo zdravotníckych prístrojov nemocnica kúpila automatický dezinfektor a defibrilátor.

Modernizácia Národnej transfúznej služby SR

Súčasťou čerpania fondov z EÚ v rámci operačného programu Zdravotníctvo bol aj celoslovenský projekt modernizácie Národnej transfúznej služby SR. Realizoval sa v Bratislave, Trnave, Nitre, Nových Zámkoch, Trenčíne, Žiline, Martine, Banskej Bystrici, Poprade, Prešove a Košiciach. Zahŕňal rekonštrukciu priestorov NTS v Košiciach, nákup nového prístrojového vybavenia a špeciálnych vozidiel na prepravu krvi a krvných produktov. Výsledkom sú vyhovujúce priestory spracovateľských centier určené na správnu prax prípravy transfúznych liekov. Moderná prístrojová technika umožňuje veľkokapacitné spracovanie krvi a testovanie. Súčasťou modernizácie NTS bol aj nákup špeciálnych vozidiel na distribúciu krvných prípravkov, či ich prevoz medzi jednotlivými centrami.

http://opz.health-sf.sk/nemocnica-vo-vasom-meste

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu