SME
Utorok, 23. apríl , 2019
INZERCIA

Objavte novinku z dielne Slovenskej poľnohospodárskej knižnice

Knihy pre každého - bez registrácie, čitateľských preukazov a akýchkoľvek poplatkov! Dokonca si ich môžete nechať aj navždy. Túto novinku zaviedla Slovenská poľnohospodárska knižnica pri Slovenskej po

Knihy pre každého - bez registrácie, čitateľských preukazov a akýchkoľvek poplatkov! Dokonca si ich môžete nechať aj navždy. Túto novinku zaviedla Slovenská poľnohospodárska knižnica pri Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre od decembra 2015.

„Knižnica sa inšpirovala projektom Ďakujem sused, v zahraničí známym ako Little free library, vďaka ktorému vznikajú v mnohých mestách i mestečkách malé knižné búdky - miniknižnice, slúžiace na bezplatné požičiavanie a výmenu kníh, čím podporujú čítanie, propagujú literatúru a vzťah ku knihám. Knižné búdky sa často podobajú známym vtáčím búdkam, ale snahou našej knižnice bolo ozvláštniť búdku niečím, čo by bolo typické pre miesto, kde sa bude nachádzať. A tak vznikla miniknižnica, ktorá sama o sebe je „knihou“,“ hovorí Slavomíra Jakubcová zo SlPK.

Dizajn miniknižnice je vyskladaný z ústrižkov univerzitného spravodaja Poľnohospodár a približuje históriu i novinky zo života knižnice a celej univerzity. „Zaujímavých výstrižkov bolo toľko, že nakoniec vznikli dve búdky. Jedna poputovala do študovne, kde majú vstup len registrovaní používatelia a druhá našla svoje  miesto vo vstupnej hale, tzv. Relax foajé, kde majú prístup všetci návštevníci knižnice,“ prezentuje nové priestory knihovníčka. Prvé knihy do knižných búdok priniesli pracovníčky knižnice zo svojich súkromných zbierok - romány, detektívky, odborné knihy i časopisy.

„Návštevníci si môžu knihy z miniknižníc vybrať, prelistovať a keď ich zaujmú, môžu si ich požičať aj domov bez toho, aby museli strážiť výpožičnú lehotu. Dokonca si ich môžu nechať aj navždy. Dodržiavať treba len jedno pravidlo: „Požičaj, vymeň alebo vráť“,“ dozvedáme sa o spôsobe fungovania miniknižníc.

Miniknižnice tak dávajú novú šancu aj knihám, ktoré sú už nechcené, zbytočné, jednoducho,  nie až také obľúbené. Niekto iný si ich však určite rád prečíta.                 

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Dokonalá záhrada? Nezabudnite na prísun vody.

Ako na zavlažovanie a prísun vlahy pre vaše rastlinky?

Tlačové správy

Tip na japonskú klimatizáciu s výhodnejšou elektrinou

Klimatizácie sa v poslednej dobe stali bežnou súčasťou slovenských domácností.

Tlačové správy

Tohtoročný Autosalon? Najväčšie SUV na svete aj lietajúce auto

Automobilová udalosť roka láka na viaceré NAJ. Organizátori sľubujú, že bude silnejší a štýlovejší než kedykoľvek predtým.

Tlačové správy

Women in business

Social & business event about all women in business, female professionals and entrepreneurs.