SME
Štvrtok, 14. november, 2019 | Meniny má Irma
INZERCIA

Architektovi V. Dedečkovi udelili Pribinov kríž a Cenu E. Beluša

Architektovi a hlavnému projektantovi areálu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre Vladimírovi Dedečkovi udelili významné ocenenia.

Architektovi a hlavnému  projektantovi areálu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre Vladimírovi Dedečkovi udelili významné ocenenia.

Pri príležitosti štátneho sviatku Dňa vzniku Slovenskej republiky  V. Dedečkovi  7. januára 2015 udelil prezident SR Andrej Kiska Pribinov kríž II. triedy za dlhoročné mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky v oblasti architektúry.  Koncom novembra  minulého roka celoživotné architektonické dielo V. Dedečka ocenil  Spolok architektov Slovenska  a udelil mu Cenu Emila Beluša.

Vladimír Dedeček bol hlavným projektantom areálu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre. Budova SPU je všeobecne uznávaným dielom, o čom svedčí aj jej zaradenie do ankety ministerstva výstavby Slovenská stavba 20. storočia (2001), v ktorej zvíťazila v kategórii občianskych stavieb, či mnohé dobové ocenenia architekta, z ktorých najvýznamnejšia bola Jurkovičova cena za architektúru (1966). Rozhodnutím Pamiatkového úradu Slovenskej republiky z 11. apríla 2014 bolo deväť objektov v areáli SPU v Nitre vyhlásených za národnú kultúrnu pamiatku.

Vysokoškolský komplex SPU bol postavený v rokoch 1961 až 1966 podľa projektu V. Dedečka a R. Miňovského z roku 1959. Patrí k najvýznamnejším realizáciám tohto druhu na Slovensku a zároveň je jedným z najkvalitnejších diel domáceho povojnového modernizmu. Jeho architektonické kvality, použitie nových stavebných a konštrukčných technológií, medzi ktoré patria dvojtraktový vákuový skelet, horizontálne konštrukcie Simplex-Record umožňujúce vedenie inštalácií na ktoromkoľvek mieste stavby či 120 centimetrov široký okenný modul navrhnutý architektmi pre toto dielo, ktorý bol zaradený do typizačného zborníka vysokoškolských stavieb a neskôr použitý na viacerých stavbách, ho radia k jedinečným dielam európskej architektúry.

 

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Raj prírodného snehu Aflenzer Bürgeralm v regióne HOCHsteiermark

Stredisko zimných športov pre milovníkov prírodného snehu

Tlačové správy

Dlhopisy a zmenky: fixný výnos 5,5 - 7 % p.a.

Výška fixného výnosu sa mení podľa výšky a dĺžky investície

Tlačové správy

Vysokoškolský bedeker: Na ktorú univerzitu poslať prihlášku?

Už dnes si môžete kúpiť SME so špeciálnou prílohou pre budúcich vysokoškolákov.