SME
Pondelok, 18. november, 2019 | Meniny má Eugen
INZERCIA

V univerzitnom viváriu chovajú vyše 160 exotických zvierat

Vo Viváriu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre sa nachádzajú exotické živočíchy, ktoré môžete vidieť aj vy.

Vo Viváriu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre sa nachádzajú exotické živočíchy, ktoré môžete vidieť aj vy.

Vivárium Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre je súčasťou Botanickej záhrady SPU, vzniklo v roku 2001 ako účelové zariadenie a nachádza sa v areáli univerzity. Prioritne slúži na účely ochrany vybraných a chránených druhov živočíchov. V súčasnosti sa transformuje na vedeckovýskumné pracovisko a má nezastupiteľný význam v ochrane biodiverzity na Slovensku.

V súčasnosti v ňom chovajú vyše 160 zvierat 52 druhov. Je tu pestrá druhová skladba plazov od hadov, cez jašterov, korytnačky, krokodíly, niekoľko druhov obojživelníkov, rôzne druhy hmyzu, pavúkov a oblovka veľká (africký slimák).

Najpopulárnejším zvieratkom vo viváriu je korytnačka ostrohatá (Centrochelys sulcata) nazývaná Vinco, ktorá je jednou z najväčších korytnačiek chovaných na Slovensku. Rovnako  veľkou atrakciou vivária je aj krotký kajman okuliarnatý nazývaný „Riči“. Ďalším zaujímavým chovancom je najmenší druh krokodíla na svete - krokodíl čeľnatý (Osteolaemus tetraspis), ktorý má dĺžku 1,5 metra, pytóny tigrovité (Python molurus bivittatus), varany stepné (Varanus exanthematicus), leguány zelené (Iguana iguana) a mnoho ďalších. Medzi obojživelníky, ktoré si našli svoj domov v tomto pracovisku, môžeme zaradiť pralesničky zlaté, ktoré sú najjedovatejšie žaby a sú nazývané aj šípovými žabami, pretože ich kedysi Indiáni využívali na boj. Pred bojom žabu vystavovali veľkému stresu, v dôsledku toho žaba vyprodukovala toxín, ktorým natierali hroty šípov a následne ich strieľali po svojich nepriateľoch.

Vo viváriu SPU získavajú študenti univerzity (najmä študijného odboru špeciálne chovateľstvo na bakalárskom stupni štúdia a špeciálne chovateľské odvetvia na inžinierskom stupni štúdia), praktické, ale aj teoretické skúsenosti s chovom exotických a cudzokrajných zvierat, laboratórnych zvierat, ale aj s chovom exotického hmyzu. V neposlednom rade získajú potrebné teoretické vedomosti súvisiace s legislatívou o chove exotických stavovcov.

Vivárium SPU v Nitre organizuje komentované kŕmenie pre verejnosť každú nedeľu o 14. 00 h (v pavilóne T). V rámci pilotného projektu „Spoznaj svet plazov naživo“ sa návštevníci môžu dozvedieť rôzne zaujímavé informácie o chovancoch vivária alebo všeobecne zo sveta zvierat.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Tatras guide: A fresh take on the stunning soul of Slovakia

This brand new, pocket-sized guide includes a mountain load of information.

Tlačové správy

Changes to the Public Procurement Law – Take Two

Changes in life and law hardly ever stop.

Tlačové správy

Rýchly úver sa dá získať aj bez zložitých zmlúv

Náhlu potrebu peňazí môžete vyriešiť rýchlo a jednoducho.