SME
Sobota, 20. apríl , 2019
INZERCIA

V univerzitnom viváriu chovajú vyše 160 exotických zvierat

Vo Viváriu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre sa nachádzajú exotické živočíchy, ktoré môžete vidieť aj vy.

Vo Viváriu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre sa nachádzajú exotické živočíchy, ktoré môžete vidieť aj vy.

Vivárium Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre je súčasťou Botanickej záhrady SPU, vzniklo v roku 2001 ako účelové zariadenie a nachádza sa v areáli univerzity. Prioritne slúži na účely ochrany vybraných a chránených druhov živočíchov. V súčasnosti sa transformuje na vedeckovýskumné pracovisko a má nezastupiteľný význam v ochrane biodiverzity na Slovensku.

V súčasnosti v ňom chovajú vyše 160 zvierat 52 druhov. Je tu pestrá druhová skladba plazov od hadov, cez jašterov, korytnačky, krokodíly, niekoľko druhov obojživelníkov, rôzne druhy hmyzu, pavúkov a oblovka veľká (africký slimák).

Najpopulárnejším zvieratkom vo viváriu je korytnačka ostrohatá (Centrochelys sulcata) nazývaná Vinco, ktorá je jednou z najväčších korytnačiek chovaných na Slovensku. Rovnako  veľkou atrakciou vivária je aj krotký kajman okuliarnatý nazývaný „Riči“. Ďalším zaujímavým chovancom je najmenší druh krokodíla na svete - krokodíl čeľnatý (Osteolaemus tetraspis), ktorý má dĺžku 1,5 metra, pytóny tigrovité (Python molurus bivittatus), varany stepné (Varanus exanthematicus), leguány zelené (Iguana iguana) a mnoho ďalších. Medzi obojživelníky, ktoré si našli svoj domov v tomto pracovisku, môžeme zaradiť pralesničky zlaté, ktoré sú najjedovatejšie žaby a sú nazývané aj šípovými žabami, pretože ich kedysi Indiáni využívali na boj. Pred bojom žabu vystavovali veľkému stresu, v dôsledku toho žaba vyprodukovala toxín, ktorým natierali hroty šípov a následne ich strieľali po svojich nepriateľoch.

Vo viváriu SPU získavajú študenti univerzity (najmä študijného odboru špeciálne chovateľstvo na bakalárskom stupni štúdia a špeciálne chovateľské odvetvia na inžinierskom stupni štúdia), praktické, ale aj teoretické skúsenosti s chovom exotických a cudzokrajných zvierat, laboratórnych zvierat, ale aj s chovom exotického hmyzu. V neposlednom rade získajú potrebné teoretické vedomosti súvisiace s legislatívou o chove exotických stavovcov.

Vivárium SPU v Nitre organizuje komentované kŕmenie pre verejnosť každú nedeľu o 14. 00 h (v pavilóne T). V rámci pilotného projektu „Spoznaj svet plazov naživo“ sa návštevníci môžu dozvedieť rôzne zaujímavé informácie o chovancoch vivária alebo všeobecne zo sveta zvierat.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

TOP desať gréckych ostrovov na letnú dovolenku 2019

Rozmanité Grécko a jeho ostrovy budú aj tento rok obľúbený cieľ dovolenkárov.

Tlačové správy

Bim Challenge 2019

4. Majstrovstvá Slovenska v rýchlosti projektovania

Tlačové správy

Čerpacie stanice OMV Slovensko budú otvorené aj počas sviatkov

Čerpacie stanice OMV budú v plnej prevádzke aj počas dní, keď v bežných obchodoch nenakúpite.

Tlačové správy

Z Fondu malých projektov je možné získať až 50-tisíc eur

Miestne samosprávy, školy, cirkvi aj neziskové organizácie majú šancu získať príspevok od 20.000 do 50.000 eur.