SME
Štvrtok, 17. október, 2019 | Meniny má Hedviga
INZERCIA

Doktorand vytvoril robota. Pomôže poľnohospodárom

Nový robot pomôže efektívne kosiť, presne hnojiť, postrekovať, identifikovať zvädnuté rastliny, ale aj upratovať.

Nový robot pomôže efektívne kosiť, presne hnojiť, postrekovať, identifikovať zvädnuté rastliny, ale aj upratovať.

Vytvoril ho Ladislav Tóth, doktorand na Katedre elektrotechniky, automatizácie a informatiky Technickej fakulty Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Vývoju robotov sa venuje už šesť rokov. Nový robot je jeho druhým dielom, vyvíja ho spolu s kolegami z katedry tri roky. Podstatný rozdiel medzi ním a predchodcom spočíva v spôsobe snímania a získavania informácií z okolitého prostredia.

 „Robot slúži prednostne na odskúšanie nami vyhotovených a vyvíjaných programov v reálnych podmienkach Po spojení s poľnohospodárskymi strojmi bude vedieť vykonávať rôzne úlohy, napríklad pohyb v riadku, čo je dôležité pri postrekovaní, presnom hnojení, identifikácii zvädnutých rastlín, ako aj pohyb po mriežke, čo sa dá využiť na efektívne kosenie, hnojenie, ale aj upratovanie v domácnostiach. Čiže, keď sa naň umiestnia špeciálne snímače, môže na poli rozoznávať, aké hnojivá alebo iné preparáty potrebuje pôda, ale aj jednotlivé rastliny,“ spresňuje mladý konštruktér.

Unikátny prístroj dokáže rozoznať aj ľudskú kostru a jej pohyb. „Naraz dokáže registrovať šesť ľudí, pričom u dvoch z nich aj ich kĺby. Využitie tejto schopnosti je v tom, že robot si „zapamätá“ určitú osobu a bude ju nasledovať, kým ju bude mať v dosahu. To možno využiť v priemysle alebo na nosenie bremena namiesto človeka,“ podotýka L. Tóth.

Prístroj je unikátny viacerými parametrami. Netradičný je svojou konštrukciou so šiestimi kolesami či kamerovým systémom s hĺbkovým senzorom. Zaujímavé tiež je, že pri jeho programovaní nezáleží na programovacom jazyku a zdrojovom kóde. „Zariadenie v takejto zostave som ešte na Slovensku nevidel,“ teší sa mladý konštruktér, ktorého prioritou je ešte dokončiť program robota pre obchádzanie prekážok s lesklým zrkadlovitým povrchom.

 robot3-r403_res.jpg

 Unikátny prístroj dokáže rozoznať aj ľudskú kostru a jej pohyb.

 

 

 

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Udržateľné úspešné podnikanie na Slovensku a v Bulharsku

Univerzita národného a svetového hospodárstva v Sofii v spolupráci s EU v Bratislave zorganizovali medzinárodnú konferenciu.

Tlačové správy

Slováci sú chlebovým národom

Slováci sú chlebovým národom a až dve tretiny z nás jedia na raňajky chlieb a pečivo.

Tlačové správy

Kedy je správny čas nasťahovať sa do novostavby?

Pozor na znečisťujúce látky v interiéri.