Nový robot pomôže efektívne kosiť, presne hnojiť, postrekovať, identifikovať zvädnuté rastliny, ale aj upratovať.
Vytvoril ho Ladislav Tóth, doktorand na Katedre elektrotechniky, automatizácie a informatiky Technickej fakulty Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Vývoju robotov sa venuje už šesť rokov. Nový robot je jeho druhým dielom, vyvíja ho spolu s kolegami z katedry tri roky. Podstatný rozdiel medzi ním a predchodcom spočíva v spôsobe snímania a získavania informácií z okolitého prostredia.
„Robot slúži prednostne na odskúšanie nami vyhotovených a vyvíjaných programov v reálnych podmienkach Po spojení s poľnohospodárskymi strojmi bude vedieť vykonávať rôzne úlohy, napríklad pohyb v riadku, čo je dôležité pri postrekovaní, presnom hnojení, identifikácii zvädnutých rastlín, ako aj pohyb po mriežke, čo sa dá využiť na efektívne kosenie, hnojenie, ale aj upratovanie v domácnostiach. Čiže, keď sa naň umiestnia špeciálne snímače, môže na poli rozoznávať, aké hnojivá alebo iné preparáty potrebuje pôda, ale aj jednotlivé rastliny,“ spresňuje mladý konštruktér.
Unikátny prístroj dokáže rozoznať aj ľudskú kostru a jej pohyb. „Naraz dokáže registrovať šesť ľudí, pričom u dvoch z nich aj ich kĺby. Využitie tejto schopnosti je v tom, že robot si „zapamätá“ určitú osobu a bude ju nasledovať, kým ju bude mať v dosahu. To možno využiť v priemysle alebo na nosenie bremena namiesto človeka,“ podotýka L. Tóth.
Prístroj je unikátny viacerými parametrami. Netradičný je svojou konštrukciou so šiestimi kolesami či kamerovým systémom s hĺbkovým senzorom. Zaujímavé tiež je, že pri jeho programovaní nezáleží na programovacom jazyku a zdrojovom kóde. „Zariadenie v takejto zostave som ešte na Slovensku nevidel,“ teší sa mladý konštruktér, ktorého prioritou je ešte dokončiť program robota pre obchádzanie prekážok s lesklým zrkadlovitým povrchom.
Unikátny prístroj dokáže rozoznať aj ľudskú kostru a jej pohyb.