SME

Uverejňujte tlačové správy na sme.sk

Pozitívne príklady poľnohospodárskej praxe na Novom Zélande

Na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre sa 22. marca konal seminár Dohoda o voľnom obchode medzi EÚ a Novým Zélandom.

Na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre sa 22. marca konal seminár Dohoda o voľnom obchode medzi  EÚ a Novým Zélandom.

Organizovala ho Fakulta agrobiológie a potravinových zdrojov SPU v Nitre spolu so Slovenskou poľnohospodárskou a potravinárskou komorou pod záštitou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Na podujatí sa hovorilo o poľnohospodárskej praxi v oboch krajinách. Slovensko a Nový Zéland majú určité podobnosti, najmä význam poľnohospodárstva pre krajinu a v súčasnosti aj negatívny dopad ruského embarga.

Prof. Magdaléna Lacko-Bartošová analyzovala situáciu v slovenskom agropotravinárskom sektore, jeho udržateľnosť a voľný obchod.  Ako uviedla, naša krajina poľnohospodársky využíva 38,8 % pôdy z celkovej plochy krajiny, pričom nevyužíva dostatočne jej produkčný potenciál. Až 40 % poľnohospodárskej pôdy v SR je ohrozených eróziou. Vývoj v spotrebe priemyselných hnojív je dlhodobo nepriaznivý, výživa rastlín je nevyvážená, s negatívnym dopadom na zvyšovanie acidifikácie pôd a poklesom zásobenosti pôd prístupným fosforom. „Podpory v roku 2014 boli v priemere 257  eur na hektár, nižší príjem z priamych podpôr malo deväť členských štátov, medzi nimi aj staré členské štáty ako Španielsko, Veľká Británia či Portugalsko. V priemere rokov 2004 - 2014 sme vo výsledku hospodárenia, čo je vlastne podnikateľský príjem, žiaľ, najhorší v EÚ. Výška priamych podpôr asi nie je rozhodujúca na dosahovanie lepších výsledkov hospodárenia, ale sú to aj iné vnútorné faktory, o ktorých treba otvorene hovoriť a analyzovať ich, aby sme ich vedeli postupne zlepšovať,“ povedala prof. M. Lacko-Bartošová. Pokiaľ ide o zahraničný obchod - Slovensko sa stalo typickým dovozcom poľnohospodárskych hotových komodít, pretrváva vývoz prvotnej poľnohospodárskej suroviny s nedostatočnou pridanou hodnotou, čo negatívne ovplyvňuje zamestnanosť a v porovnaní s krajinami V4 sú u nás najdrahšie potraviny. „Transformácia slovenského poľnohospodárstva na nové politické, sociálne a ekonomické podmienky zatiaľ nebola úspešná. Znižovanie produkčnej výkonnosti a zamestnanosti v oblasti poľnohospodárstva je však neudržateľné,“ uviedla M. Lacko-Bartošová. 

Slovenské poľnohospodárstvo z pohľadu SPPK predstavil predseda komory Ing. Milan Semančík. Konštatoval, že v 90-tych rokoch bolo Slovensko sebestačné, malo koncentrovanú veľkovýrobu, fungovalo plánované hospodárstvo podporované štátnou politikou, vyrábala sa poľnohospodárska technika, ktorá bola využívaná na domácom trhu. „Postupne došlo k znižovaniu objemu poľnohospodárskej výroby, k poklesu celkovej produkcie o 12 %, z toho k poklesu živočíšnej produkcie o 34 % a k  nárastu rastlinnej produkcie o 20 %. Stavy zvierat poklesli o 50 %. Zamestnanosť sa znížila o 73 %. V súčasnosti dosahuje sebestačnosť v potravinách na Slovensku 51 %. Ďalší problém je spracovateľský a odbytový - živočíšnych i rastlinných komodít,“ povedal M. Semančík. Zdôraznil, že slovenské potraviny môže zachrániť najmä domáci spotrebiteľ. Uviedol aj riziká, ktoré majú vplyv na sektor poľnohospodárstva v rámci SR i EÚ, medzi ktoré patrí pokračovanie ruského embarga, v dôsledku ktorého došlo k výraznejšej cenovej nestabilite, dohoda o voľnom obchode medzi EÚ a USA, ktorá je riziková pre našich poľnohospodárov a potravinárov, pokračovanie neúmerného tlaku obchodných reťazcov či potenciálna možnosť vstupu investorov zaujímajúcich sa len o získanie podpôr s čo najnižšími nákladmi.

O pozitívnych príkladoch poľnohospodárskej praxe na Novom Zélande hovoril Mike Petersen, osobitný vyslanec Nového Zélandu pre poľnohospodársky obchod. V poľnohospodárstve je zamestnaných 11 % obyvateľstva, ročný export predstavuje viac ako 32 miliárd novozélandských dolárov. Asi 50 % výmery krajiny tvorí poľnohospodárska pôda. Najdiskutovanejšou bola téma podpôr pre farmárov. Ako povedal M. Petersen, v roku 1995 mal Nový Zéland veľké finančné problémy, v dôsledku čoho boli podpory bez akéhokoľvek prechodného obdobia zrušené. Poľnohospodárstvo prešlo reformami, čím sa zvýšila efektívnosť a trvalá udržateľnosť sektoru tohto, do ktorého má štát minimálny zásah. Farmári financujú svoje aktivity aj prostredníctvom komerčných bánk a zahraničných trhov.

Novozélandské farmy sú rozlohou veľké, až 90 % tvoria rodinné farmy s profesionálnym a efektívnym manažmentom. V krajine je najviac rozšírený chov oviec - 29 mil. ks, dojníc 6,4 mil. ks, hovädzieho dobytka 3,7 mil. ks, ako aj jeleňov – 1,1 mil. ks. Rezonovali otázky o spôsobe chovu hospodárskych zvierat, nákladov na produkciu či o podpore štátu pre študentov poľnohospodárstva. M. Petersen informoval, že vláda poskytuje študentom  pôžičku, ktorú po získaní zamestnania musia splatiť. Na záver sa diskutovalo o tom, aké výhody prináša partnerstvo medzi EÚ a Novým Zélandom. „Naša krajina spolupracuje s veľkým počtom organizácií, ktoré pôsobia v EÚ, poskytuje svoje technológie, vedomosti, znalosti a zručnosti, dodáva aj komodity žiadané na európskych trhoch, exportuje najmä poľnohospodárske produkty, najviac však do Veľkej Británie, Holandska a Nemecka,“ uviedol M. Petersen.

dsc043301-r848_res.jpg

Seminár o voľnom obchode medzi  EÚ a Novým Zélandom na pôde SPU v Nitre organizovala Fakulta agrobiológie a potravinových zdrojov  spolu so Slovenskou poľnohospodárskou a potravinárskou komorou pod záštitou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

dsc042901-r985_res.jpg

Prof. Magdaléna Lacko-Bartošová analyzovala situáciu v slovenskom agropotravinárskom sektore.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 14 497
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 333
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 909
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 155
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 805
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 564
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 435
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 125
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Historicky sa viac otváralo severu. Dodnes nesie jeho vizuálnu i mentálnu stopu.


INZERCIA 18. apr

Polyfunkčný dom na Južnej triede prinesie Košičanom aj malé námestie a moderný mestský priestor.


17. apr
Ilustračný obrázok výnimočných priestorov z Nivy Tower

Bratislava, marec 2025 - EQUILIBRIO sa etablovalo ako stabilný a hodnotovo ukotvený partner na realitnom trhu.


17. apr

Populárna doručovacia služba Wolt ocenila najúspešnejšie reštaurácie a obchody.


INZERCIA 17. apr
SkryťZatvoriť reklamu