SME

Uverejňujte tlačové správy na sme.sk

Ako posilniť úlohy vysokých škôl v regiónoch?

Predstaviť výsledky projektu Posilnenie úlohy vysokých škôl v regiónoch, bolo cieľom konferencie s rovnomenným názvom.

Predstaviť výsledky projektu Posilnenie úlohy vysokých škôl v regiónoch, bolo cieľom konferencie s rovnomenným názvom.

 Konala sa 19. apríla na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre.

Organizátori - Ministerstvo školstva vedy, výskumu a športu SR, sekcia vysokých škôl, vedy a výskumu v spolupráci so Slovenskou akademickou asociáciou pre medzinárodnú spoluprácu - Národnou agentúrou programu Erasmus+ pre vzdelávanie a odbornú prípravu -  prostredníctvom podujatia vytvorili priestor na diskusiu o príležitostiach a výzvach pre aktívne pôsobenie a sieťovanie univerzít v regionálnom rozvoji s ostatnými aktérmi, zhodnotenie miery zapojenia univerzít do sociálneho, ekonomického, ale aj kultúrneho a environmentálneho rozvoja regiónu a tiež miery pripravenosti univerzít na zužitkovanie svojho inovačného a výskumného potenciálu.

Účastníkom podujatia - zástupcom všetkých vysokých škôl a fakúlt na Slovensku, zástupcom samospráv, zamestnávateľov a tretieho sektora – sa v úvode prostredníctvom videozáznamu prihovoril minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Plavčan, ktorý akcentoval najmä zvyšovanie kvality vysokoškolského vzdelávania, posilnenie vysokých škôl v regiónoch, pretože prinášajú poznatky a inovácie aj z medzinárodného prostredia. dsc0504-r858_res.jpg

Minister P. Plavčan akcentoval zvyšovanie kvality vysokoškolského vzdelávania.

Následne účastníkov privítal rektor SPU prof. Peter Bielik a predseda NSK Milan Belica. Rektor SPU zdôraznil úlohu oboch nitrianskych univerzít a ich prínos pre región z pohľadu poskytovania vzdelávania, výskumu, zamestnania, prenosu poznatkov do praxe, motivovania podnikateľského prostredia, ale aj pôsobenia v oblasti kultúry a športu. „Naša misia spočíva v tom, aby univerzity boli hybnou silou ovplyvňujúcou dianie v regióne.“  Pripomenul, že nitrianske univerzity spolu s Ústavom genetiky a biotechnológií rastlín SAV vybudovali Výskumné centrum AgroBioTech, ale napríklad aj to, že univerzity nezabúdajú ani na celoživotné vzdelávanie. Univerzita tretieho veku na SPU má vyše 25 ročnú históriu a 2 600 absolventov. Predseda NSK M. Belica predstavil okruh tém a problémov, na ktoré by sa mal upriamiť výskumný potenciál VŠ, medzi nimi na kohéznu politiku, snahou ktorej je utlmiť napätie v sociálnom a ekonomickom prostredí, na skúmanie postavenia a úloh regiónov z globálneho pohľadu  a i. „Vysoké školy sú centrá vzdelanosti. Je však chyba, že Slovensko nemá vypracovaný ucelený systém celej vzdelávacej vertikály, to je škodlivé. Univerzity potrebujú pevný bod, od ktorého sa môžu odraziť a rozvíjať svoje aktivity,“ povedal župan. Osobitne vyzdvihol pomoc a úlohu univerzít v tvorbe významných dokumentov.  dsc0525-r892_res.jpg    Zľava na snímke prof. J. Horváth, prof. P. Bielik, M. Belica a prof. L. Vozár.  

V rámci odborného programu vystúpil s prednáškou O úlohe školstva a vzdelania v regionálnom rozvoji prof. Július Horváth zo Stredoeurópskej univerzity. Uviedol viacero akademických poznatkov o vzdelávaní ako investícii do ľudského kapitálu, o vzťahu nerovnosť - školstvo, o analýze produkčných funkcií vo vzdelávaní. Z trendov pripomenul, že celosvetovo vzrastá finančná náročnosť štúdia  a počet študentov, ktorí pracujú.

dsc0576-r974_res.jpg

Pohľad na účastníkov konferencie.

V ďalšej časti programu Jozef Jurkovič z MŠVVaŠ SR, Danka Moravčíková z SPU a Štefan Rehák z Ekonomickej univerzity v Bratislave predstavili projekt, výsledky v oblasti terénneho výskumu, výstupy projektu a ako slovenské školy pomáhajú regiónom. dsc0598-r793_res.jpg

Príležitosti, bariéry a výzvy VŠ predstavila doc. Danka Moravčíková zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity.

  „Dopad VŠ na regióny je širší, ako sme si mysleli – poskytujú vzdelanie, výskum, komunitný rozvoj, zvyšujú technologickú úroveň, inovatívnosť v ekonomike, prispievajú k rastu zamestnanosti, ochrane životného prostredia, ich aktivity sú medzinárodného charakteru,“ uviedli okrem iného experti projektu. Tiež predstavili príležitosti, bariéry a výzvy VŠ. Úloha VŠ vidia napr. aj v identifikácii  tém a problémov, ktoré treba v regióne riešiť, v organizovaní viac aktivít pre podporu podnikania, zlepšovaní kariérneho poradenstva, využívaní skúsenosti zahraničných študentov a i., výzvou je implementovať regionálnu stratégiu inteligentnej špecializácie a vytvoriť špecializované pracoviská pre spoluprácu univerzít s praxou, rozlišovať poslanie univerzít a súkromného sektoru, vytvoriť zmysluplné grantové schémy, monitorovať potreby praxe a pod. Na záver konferencie prebehla panelová diskusia, ktorú moderoval expert projektu prof. Libor Vozár z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. dsc0507-r107_res.jpg

Panelovú diskusiu moderoval expert projektu prof. L. Vozár z UKF v Nitre.

 Projekt Posilnenie úlohy vysokých škôl v regiónoch  prebiehal od januára 2015 do apríla 2016 a bol podporený v rámci uzavretej výzvy programu Erasmus+ „Podpora implementácie reforiem EHEA“. Prostredníctvom výzvy Európska komisia posilňuje reformu vysokoškolského vzdelávania v krajinách Európskeho priestoru vysokoškolského vzdelávania EHEA. Očakáva sa, že jeho výsledky budú použité pri tvorbe národnej legislatívy/strategických dokumentov a zároveň budú ponúknuté iným krajinám zapojeným do programu Erasmus+ ako príklad dobrej praxe.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 14 462
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 327
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 902
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 156
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 807
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 561
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 425
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 135
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Historicky sa viac otváralo severu. Dodnes nesie jeho vizuálnu i mentálnu stopu.


INZERCIA 18. apr

Polyfunkčný dom na Južnej triede prinesie Košičanom aj malé námestie a moderný mestský priestor.


17. apr
Ilustračný obrázok výnimočných priestorov z Nivy Tower

Bratislava, marec 2025 - EQUILIBRIO sa etablovalo ako stabilný a hodnotovo ukotvený partner na realitnom trhu.


17. apr

Populárna doručovacia služba Wolt ocenila najúspešnejšie reštaurácie a obchody.


INZERCIA 17. apr
SkryťZatvoriť reklamu