SME
Streda, 20. november, 2019 | Meniny má Félix
INZERCIA

Na Katedre botaniky SPU sa nachádza vzácny Malochov herbár

Herbár na Katedre botaniky Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre obsahuje asi 35-tisíc položiek. Je štvrtým najväčším na Slovensku.

Herbár na Katedre botaniky Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre obsahuje asi 35-tisíc položiek. Je štvrtým najväčším na Slovensku.

Vzácnosťou je aj Malochov herbár – špeciálna kolekcia jedného zo zakladateľov univerzity.

„Herbáre majú spoločensko-historický a vedecký význam, a to najmä pre botanikov - taxonómov. Vedecký význam spočíva v tom, že z nich vieme vyčítať rozšírenie rastlinných druhov na Zemi, sú teda dokladom o vývoji prírody,"  hovorí doc. Pavol Eliáš z Katedry botaniky, ktorý sa o herbáre stará a každoročne ich dopĺňa položkami zo svojich zberov.

Botanický fond SPU pozostáva predovšetkým z kolekcií herbárových položiek cievnatých rastlín, spracovaných lisovaním a sušením, zozbieraných v lokalitách južného Slovenska. Vznikol v roku 1946, avšak najstaršie zbierky pochádzajú z obdobia okolo r. 1850. „Je to herbár bývalého Evanjelického lýcea v Bratislave a k nám sa dostal z Košíc, keď vznikla naša univerzita rozdelením Vysokej školy poľnohospodárskeho a lesníckeho inžinierstva," hovorí doc. Pavol Eliáš. Súčasťou vedeckého herbára SPU je aj špeciálna kolekcia profesora Miroslava Malocha, jedného zo zakladateľov univerzity, ktorý dlhé roky pôsobil na Katedre krmovinárstva. „Malochov herbár má asi 7-tisíc položiek. Niektoré sú z obdobia Rakúsko - Uhorska z rokov 1880 až 90 a 1911 až 1913. Zozbierali ich známi slovenskí a maďarskí zberatelia ako Borbás, Degen, Holuby, Margittai, Nyárady a Thaisz, väčšinu materiálu však zozbieral samotný M. Maloch a jeho otec F. Maloch v období prvej Československej republiky a počas druhej svetovej vojny,“ dozvedáme sa.p1190902-r720_res.jpg

p1190901-r146_res.jpg

 „Malochov herbár má asi 7-tisíc položiek," informuje doc. P. Eliáš.

Na Katedre botaniky SPU sa nachádzajú aj študentské herbáre, ktoré vznikli v rámci diplomových a bakalárskych prác, ako aj nespracované zbery, najmä z obdobia pôsobenia botaničky RNDr. Zdenky Svobodovej a doc. Vladimíra Řehořeka. Spolu tvoria okolo 10-tisíc položiek.  „Neustále však pribúdajú nové, napríklad od prof. Tibora Baranca, vedúceho Katedry botaniky, ktorý sa venuje hlohom," podotýka Pavol Eliáš a dodáva, že katedra má povolenie na zber rastlín a spolupracuje na projektoch s Botanickým ústavom SAV. Venuje sa vzácnym a ohrozeným rastlinám. „ Zbierame položky z celého územia Slovenska, aj zo zahraničia, napríklad zo Škandinávie, z Álp, zo slanísk z Maďarska, z Arménska. Herbár slúži ako študijný materiál pre študentov univerzity a tiež pri rôznych vzdelávacích alebo ekovýchovných podujatiach organizovaných pre verejnosť.

 Zbieranie a lisovanie rastlín nie je novinka. Existujú herbáre s dnes už neznámymi rastlinami, ktoré sú staré aj niekoľko storočí a majú veľmi vysokú hodnotu. Za zakladateľa modernej systematiky sa pokladá švédsky botanik Carl Linné. Jeho herbáre sú medzinárodne uznané a v súčasnosti sú dostupné aj na internete. Najstarší zachovaný herbár na Slovensku pochádza približne z roku 1766. Vytvoril ho páter Cyprián, botanik, lekár a bylinkár z Červeného Kláštora. Popisuje 260 druhov liečivých rastlín v 286 exemplároch, najmä z územia Tatier a Pienin.


Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Slováci sa najčastejšie stretávajú pri spoločnom stole na večeru

Pravidlo "jesť trikrát denne" je len mýtus, 54 percent ľudí na Slovensku jedáva aspoň 4-krát denne.

Tlačové správy

Tipy na lyžovačku v Rakúsku

Špeciálny magazín vložený dnes v denníku SME.

Tlačové správy

Rýchly úver sa dá získať aj bez zložitých zmlúv

Náhlu potrebu peňazí môžete vyriešiť rýchlo a jednoducho.