SME
Streda, 13. november, 2019 | Meniny má Stanislav
INZERCIA

S M. Mitášovou o architektovi Dedečkovi a projekte VŠP v Nitre

Projekt VŠP v Nitre architekta Vladimíra Dedečka bola téma prednášky Moniky Mitášovej na SPU.

 V rámci Nitrianskych univerzitných dní sa 26. apríla v aule Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre konala prednáška teoretičky architektúry doc. Ing. arch. Moniky Mitášovej z  Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity, zameraná na projekt VŠP v Nitre. Podujatie bolo organizované v spolupráci s Nitrianskou galériou.

Areál Vysokej školy poľnohospodárskej v Nitre (v súčasnosti Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre), projektoval architekt Vladimír Dedeček v spolupráci s Rudolfom Miňovským, stavebná realizácia prebiehala v rokoch 1961 – 1966. Od roku 2014 je areál SPU Národnou kultúrnou pamiatkou.

V prvej časti prednášky M. Mitášová hovorila o vzniku projektu a lokalizácii, hľadaní miesta pre školu. Ako povedala, úvodný projekt bol na lokalitu v starom meste - žrebčín, ale ukázalo sa, že objekt by nemohol rásť, preto sa plán preniesol na územie bývalého letiska. Znakom areálu je jeho technická vyváženosť. Ako M. Mitášová uviedla, architekt Ján Antal v prvej recenzii stavby výstižne nazval „prevzdušnenie dispozície s maximálnym prepojením so zeleňou“. Známy slovenský architekt Martin Kusý v hodnotiacom texte v roku 1988 nazval Aulu Maximu urbanisticko-architektonickým aj technickým unikátom. Podľa neho areál vytvára „optimálne životné prostredie“. Poukázal na to, že v čase vzniku koncepcie išlo o novátorské riešenie.

Ďalšie vnímanie, vlastné úvahy a postrehy na tvorbu Vladimíra Dedečka doc. M. Mitášovej súviseli s krátkym mapovaním dobovej situácie, vplyvov na tvorbu architekta, „plagiátorstvom" Dedečkových myšlienok za hranicami krajiny. Na margo porovnania architektonických diel a ich podobnosti s Dedečkovým riešením sa M. Mitášová vyjadrila, že treba porovnávať podstatnejšie vnútorné rozdiely, nie na základe vonkajšej podoby.

Vladimír Dedeček sa nebál radikálnych riešení a posunul modernú slovenskú architektúru dopredu. V súčasnosti odborníci hovoria o nepopierateľnej kvalite jeho diel porovnateľnej s európskym kontextom. Viac čítajte na http://www.uniag.sk/sk/aktualne-informacie/items/s-monikou-mitasovou-o-projekte-vsp-v-nitre/

 

prednaska2-r120_res.jpgprednaska1-r474_res.jpg

prednaska3-r432_res.jpg

Prednáška teoretičky architektúry doc. Ing. arch. Moniky Mitášovej o diele Vladimíra Dedečka sa uskutočnila v aule SPU. Jej projekt vznikol koncom 50-tych rokov minulého storočia. 

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Dlhopisy a zmenky: fixný výnos 5,5 - 7 % p.a.

Výška fixného výnosu sa mení podľa výšky a dĺžky investície

Tlačové správy

Vysokoškolský bedeker: Na ktorú univerzitu poslať prihlášku?

Už dnes si môžete kúpiť SME so špeciálnou prílohou pre budúcich vysokoškolákov.

Tlačové správy

Ako efektívne doplniť železo? Odpovedá MUDr. Radovan Juríček

Trápili vás pri dopĺňaní železa kŕče či iné nepríjemné tráviace ťažkosti? Asi preto, že ste správne nevyužili silu prírody.