SME
Piatok, 19. apríl , 2019
INZERCIA

S M. Mitášovou o architektovi Dedečkovi a projekte VŠP v Nitre

Projekt VŠP v Nitre architekta Vladimíra Dedečka bola téma prednášky Moniky Mitášovej na SPU.

 V rámci Nitrianskych univerzitných dní sa 26. apríla v aule Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre konala prednáška teoretičky architektúry doc. Ing. arch. Moniky Mitášovej z  Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity, zameraná na projekt VŠP v Nitre. Podujatie bolo organizované v spolupráci s Nitrianskou galériou.

Areál Vysokej školy poľnohospodárskej v Nitre (v súčasnosti Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre), projektoval architekt Vladimír Dedeček v spolupráci s Rudolfom Miňovským, stavebná realizácia prebiehala v rokoch 1961 – 1966. Od roku 2014 je areál SPU Národnou kultúrnou pamiatkou.

V prvej časti prednášky M. Mitášová hovorila o vzniku projektu a lokalizácii, hľadaní miesta pre školu. Ako povedala, úvodný projekt bol na lokalitu v starom meste - žrebčín, ale ukázalo sa, že objekt by nemohol rásť, preto sa plán preniesol na územie bývalého letiska. Znakom areálu je jeho technická vyváženosť. Ako M. Mitášová uviedla, architekt Ján Antal v prvej recenzii stavby výstižne nazval „prevzdušnenie dispozície s maximálnym prepojením so zeleňou“. Známy slovenský architekt Martin Kusý v hodnotiacom texte v roku 1988 nazval Aulu Maximu urbanisticko-architektonickým aj technickým unikátom. Podľa neho areál vytvára „optimálne životné prostredie“. Poukázal na to, že v čase vzniku koncepcie išlo o novátorské riešenie.

Ďalšie vnímanie, vlastné úvahy a postrehy na tvorbu Vladimíra Dedečka doc. M. Mitášovej súviseli s krátkym mapovaním dobovej situácie, vplyvov na tvorbu architekta, „plagiátorstvom" Dedečkových myšlienok za hranicami krajiny. Na margo porovnania architektonických diel a ich podobnosti s Dedečkovým riešením sa M. Mitášová vyjadrila, že treba porovnávať podstatnejšie vnútorné rozdiely, nie na základe vonkajšej podoby.

Vladimír Dedeček sa nebál radikálnych riešení a posunul modernú slovenskú architektúru dopredu. V súčasnosti odborníci hovoria o nepopierateľnej kvalite jeho diel porovnateľnej s európskym kontextom. Viac čítajte na http://www.uniag.sk/sk/aktualne-informacie/items/s-monikou-mitasovou-o-projekte-vsp-v-nitre/

 

prednaska2-r120_res.jpgprednaska1-r474_res.jpg

prednaska3-r432_res.jpg

Prednáška teoretičky architektúry doc. Ing. arch. Moniky Mitášovej o diele Vladimíra Dedečka sa uskutočnila v aule SPU. Jej projekt vznikol koncom 50-tych rokov minulého storočia. 

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

TOP desať gréckych ostrovov na letnú dovolenku 2019

Rozmanité Grécko a jeho ostrovy budú aj tento rok obľúbený cieľ dovolenkárov.

Tlačové správy

Bim Challenge 2019

4. Majstrovstvá Slovenska v rýchlosti projektovania

Tlačové správy

Čerpacie stanice OMV Slovensko budú otvorené aj počas sviatkov

Čerpacie stanice OMV budú v plnej prevádzke aj počas dní, keď v bežných obchodoch nenakúpite.

Tlačové správy

Z Fondu malých projektov je možné získať až 50-tisíc eur

Miestne samosprávy, školy, cirkvi aj neziskové organizácie majú šancu získať príspevok od 20.000 do 50.000 eur.